Polsko podniklo další kroky, aby se od USA domohlo vydání pravděpodobného nacistického zločince Michaela Karkoce, který žije v americkém státě Minnesota. V úterý o tom informovala agentura AP.
Až doživotní vězení hrozí bývalému maďarskému ministrovi obrany Bélovi Biszkuovi. Prokuratura ho viní ze střelby do davu po potlačení revoluce v roce 1956 a ze smrti nejméně 50 lidí.
Válečný zločinec, bosenský Srb Momčilo Krajišnik, je na svobodě. V britském vězení si odpykal převážnou část dvacetiletého trestu. Někdejšího předsedu parlamentu bosenské Republiky srbské vítaly v Pale více než dva tisíce lidí jako hrdinu. Dnes osmašedesátiletý Krajišnik chce žít v Pale a pracovat na čerpací stanici, která patří jeho dětem.
Téměř 70 let po skončení druhé světové války Němci neustávají v pronásledování válečných zločinců. Řada z nich se skrývá ve Spojených státech - jako třeba Johann ‚Hans‘ Breyer. Ten se dostal do hledáčku německých a amerických úřadů v souvislosti s podezřením, že během války sloužil v oddílech SS, které hlídaly koncentrační tábor v Osvětimi. 87letému muži z Philadelphie teď hrozí deportace do Německa a soudní proces.
Maďarský nacistický zločinec László Csatáry už není v domácím vězení, soud mu vazbu neprodlužil. Co to znamená a jestli má tím pádem volnost pohybu a mohl by tedy utéct, ale není jasné. Budapešťský soud se k tomu nevyjadřuje. Csatáry čelí obvinění z deportace tisíců Židů v roce 1944.
Austrálie nevydá Maďarsku dlouho hledaného údajného válečného zločince Károlyho Zentaie. Rozhodl o tom nejvyšší australský soud. Budapešť Zentaia viní ze smrti Židů za druhé světové války. Kauza kolem jeho vydání se táhla 7 let.
Slovenská prokuratura prozkoumá další obvinění proti údajnému válečnému zločinci. Nyní 97letý László Csatáry se měl kromě deportací Židů z košického ghetta za 2. světové války podílet i na pozdějších masakrech obyvatel Košic. Slovenská justice momentálně prověřuje Csatáryho spisy, aby mohla případně požádat o jeho vydání z Maďarska.
Maďarsko nadále řeší kauzu 97letého válečného zločince Lászla Csatáryho. Stále totiž nejí jasné, zda by případné slovenské žádosti o vydání někdejšího velitele košického ghetta vyhovělo.
Ladislav Nižňanský byl nejspíš posledním Slovákem, který se reálně mohl zodpovídat ze zločinů z 2. světové války. Minulý týden úřady oznámily, že koncem roku 2011 zemřel. Dlouhá léta žil v Německu v Mnichově a pro sousedy to byl obyčejný důchodce. Za války se ale Nižňanský jako velitel protipartyzánské jednotky měl podílet na masakru civilistů. Jenže před německým soudem se to nepovedlo prokázat, a tak Nižňanský odešel z procesu jako nevinný.
Údajný válečný zločinec Ladislav Nižňanský zemřel v Německu. Na Slovensku čelil obvinění, že se na konci 2. světové války podílel na masakrech slovenských civilistů. Nižňanský byl členem protipartyzánské jednotky Edelweiss. Svoji vinu ale odmítal a konec života strávil jako nenápadný německý důchodce.