válka

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Děti války: po šesti letech bojů vyrůstá v Sýrii generace, která mír nikdy nezažila

Před přesně šesti lety začaly v Sýrii protesty, které znamenaly začátek dlouhé a krvavé války. Jednou z jejích největších a nejbezbrannějších obětí jsou miliony dětí, které v zemi pořád jsou. Vystavené stresu, bojům a smrti jsou podle humanitárních pracovníků blízko bodu, kdy už škody napáchané na nich válkou nepůjde napravit. I přesto ještě není vše ztraceno.

| ČTK |Zprávy ze světa

Válka v Sýrii loni zabila 652 dětí. Další miliony trpí toxickým stresem

V Sýrii přišlo loni v bojích o život 652 dětí. Oznámil to dnes Dětský fond OSN (UNICEF), podle jehož údajů je to nejhorší roční bilance v úmrtí dětí od začátku syrské války. Zpráva UNICEF také uvádí, že do škol nechodí 1,7 milionu syrských dětí, které jsou ve školním věku. Třetina syrských škol není pro výuku použitelná - některé jsou poškozené, jiné obsazené ozbrojenými skupinami. Přímo ve školách nebo poblíž nich bylo loni zabito 255 dětí.

|Lukáš Řezník |Zprávy ze světa

Rusové mají novou armádní jednotku na propagandu, vojáci se učí podle příručky z roku 1999

Neoprávněný dotisk ruské vojenské zpravodajské příručky o psychologické válce umožňuje nahlédnout pod pokličku nových ruských propagandistických jednotek. Příručka byla prvně vydána v Minsku v roce 1999. Byla dlouho používána na Moskevské státní univerzitě při výuce na fakultě žurnalismu, tvrdí bývalí studenti. Informaci přinesl server The Moscow Times.

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

Těžká bitva o úzké uličky Mosulu pokračuje. Mezi oběťmi je i mladá novinářka

Bitva o irácký Mosul pokračuje a je těžší, než se očekávalo. Jednou z obětí je i kurdská reportérka, kterou při rozhovoru s šíitským velitelem zabila nastražená bomba. I přes rostoucí počet obětí ofenziva irácké armády v západní části města pokračuje. Iráčtí vojáci podporovaní Američany se pokoušejí postavit plovoucí most přes řeku Tigris, aby otevřeli zásobovací trasu do východní části města, kterou už irácké síly ovládají.

|Jaroslav Skalický |Historie

Zrušily ho dva totalitní režimy. Přesto Sokol přežil a slaví 155 let své existence

„Paže tužme! Vlasti služme!“ To je stručný a jasný program Sokola. Tělovýchovná organizace vznikla před 155 lety, 16. února 1862. Od té doby neodmyslitelně patří k historii českého národa. Dokázala se vzpamatovat i po dvou totalitních režimech, kdy její tradice udržovaly sokolské obce v zahraničí. V dnešní době má Sokol asi 180 tisíc členů.