válka

Nejnovější zprávy

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Děti války: po šesti letech bojů vyrůstá v Sýrii generace, která mír nikdy nezažila

Před přesně šesti lety začaly v Sýrii protesty, které znamenaly začátek dlouhé a krvavé války. Jednou z jejích největších a nejbezbrannějších obětí jsou miliony dětí, které v zemi pořád jsou. Vystavené stresu, bojům a smrti jsou podle humanitárních pracovníků blízko bodu, kdy už škody napáchané na nich válkou nepůjde napravit. I přesto ještě není vše ztraceno.

Válka v Sýrii loni zabila 652 dětí. Další miliony trpí toxickým stresem

| ČTK |Zprávy ze světa

V Sýrii přišlo loni v bojích o život 652 dětí. Oznámil to dnes Dětský fond OSN (UNICEF), podle jehož údajů je to nejhorší roční bilance v úmrtí dětí od začátku syrské války. Zpráva UNICEF také uvádí, že do škol nechodí 1,7 milionu syrských dětí, které jsou ve školním věku. Třetina syrských škol není pro výuku použitelná - některé jsou poškozené, jiné obsazené ozbrojenými skupinami. Přímo ve školách nebo poblíž nich bylo loni zabito 255 dětí.

|Lukáš Řezník |Zprávy ze světa

Rusové mají novou armádní jednotku na propagandu, vojáci se učí podle příručky z roku 1999

Neoprávněný dotisk ruské vojenské zpravodajské příručky o psychologické válce umožňuje nahlédnout pod pokličku nových ruských propagandistických jednotek. Příručka byla prvně vydána v Minsku v roce 1999. Byla dlouho používána na Moskevské státní univerzitě při výuce na fakultě žurnalismu, tvrdí bývalí studenti. Informaci přinesl server The Moscow Times.

|Gita Zbavitelová |Zprávy ze světa

Těžká bitva o úzké uličky Mosulu pokračuje. Mezi oběťmi je i mladá novinářka

Bitva o irácký Mosul pokračuje a je těžší, než se očekávalo. Jednou z obětí je i kurdská reportérka, kterou při rozhovoru s šíitským velitelem zabila nastražená bomba. I přes rostoucí počet obětí ofenziva irácké armády v západní části města pokračuje. Iráčtí vojáci podporovaní Američany se pokoušejí postavit plovoucí most přes řeku Tigris, aby otevřeli zásobovací trasu do východní části města, kterou už irácké síly ovládají.

|Jaroslav Skalický |Historie

Zrušily ho dva totalitní režimy. Přesto Sokol přežil a slaví 155 let své existence

„Paže tužme! Vlasti služme!“ To je stručný a jasný program Sokola. Tělovýchovná organizace vznikla před 155 lety, 16. února 1862. Od té doby neodmyslitelně patří k historii českého národa. Dokázala se vzpamatovat i po dvou totalitních režimech, kdy její tradice udržovaly sokolské obce v zahraničí. V dnešní době má Sokol asi 180 tisíc členů.

|Zdeněk Novák |Historie

Srážka ponorek USA a SSSR málem spustila třetí světovou válku, tvrdí odtajněné dokumenty CIA

Svět byl možná mnohem blíž k vypuknutí třetí světové války, než se dosud předpokládalo. Naznačují to nově odhalené informace americké Ústřední zpravodajské služby (CIA). Přeměnu studené války v pořádně žhavý konflikt mohla podle britského deníku Times způsobit srážka jaderných ponorek obou někdejších supervelmocí USA a Sovětského svazu u skotských břehů.

| pj |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Kim Čong-un osobně dohlížel na výběr nových raketometů

Severokorejský režim patří k nejmilitarističtějším na světě, o čemž svědčí skutečnost, že má jednu z největších armád. A více než milion vojáků se prakticky permanentně připravuje na válku. Se svým jižním sousedem je ostatně Pchjongjang oficiálně od 50. let ve válečném stavu. KLDR vyvíjí nové drony a připravuje se na koupi nových raketometů. Na jejich výběr podle státní agentury KCNA dohlížel osobně vůdce Kim Čong-un. Podívejte se.

|Lukáš Matoška |Zprávy ze světa

Vyšetřeme ruské a syrské nálety jako válečné zločiny, nabádá Kerry

Ruské a syrské nálety by se podle amerického ministra zahraničí Johna Kerryho měly vyšetřit jako možné válečné zločiny. Šéf americké diplomacie zároveň řekl, že při včerejším útoku syrské vládní armády na další nemocnici zemřelo 20 lidí a 100 dalších utrpělo zranění. Rusko-syrské spojenectví v pátek posílila ratifikace smlouvy, která ruskému letectvu dává právo na trvalou leteckou základnu na syrském území.