Neshody a napětí mezi Benjaminem Netanjahuem a Joavem Galantem jsou dlouhodobé. Galanta z funkce ministra obrany odvolal premiér již v březnu 2023, nakonec se ale do funkce vrátil.
Zákon zakazující působení UNRWA schválila většina 92 členů Knesetu ze 120. To znamená, že ho podpořili i členové opozice. Šéf UNRWA to považuje za porušení Charty OSN a nebezpečný precedent.
Ministerstvo zdravotnictví Pásma Gazy tvrdí, že izraelští vojáci zadrželi desítky lékařů a poškodili nemocnici, která se již tak potýkala s problémy po intenzivních izraelských náletech v oblasti.
„Trh bude pozorně sledovat, zda se potvrdí, že Írán nepřikročí k odvetnému útoku, který by mohl vést k opětovnému nárůstu rizikové přirážky,“ uvedl analytik.
„Izrael útok provedl ve třech fázích, přičemž první fázi zaměřil výhradně na protivzdušnou obranu tak, aby měl jistotu, že druhé dvě fáze opravdu dopadnou na cíl a poškodí továrny,“ popisuje Bříza.
Nejméně dvanáct osob zemřelo při útoku izraelských dronů na skupinu lidí čekajících na humanitární pomoc na severu Pásma Gazy, uvedla podle agentury AFP palestinská civilní obrana.
„(Netanjahu) zřejmě sází spíš na to, že by pro něj osobně i pro Izrael bylo výhodnější, kdyby zvítězil Trump…Těžko říct, jestli v tomto případě sází na správného koně,“ říká odbornice na Izrael.
Stejně jako v neděli ráno, také v sobotu izraelské letecké údery cílily i na jižní předměstí Bejrútu Dahíja, kde za poslední měsíc Izrael zabil řadu velitelů tohoto proíránského hnutí.
Sinvár snad věřil, že vpád do Izraele bude úspěšný. Elita Hamásu už dělila Izrael na okupační úseky. Také se mluvilo o tom, že se spoléhal na vyvolání regionální války, do které by se zapojili další.
Libanonská agentura NNA už dříve v sobotu s odvoláním na katarskou televizi napsala, že dron Netanjahuovu rezidenci zasáhl. To se zatím oficiálně nepotvrdilo.
Sinvára zabila ve středu izraelská armáda při operaci proti členům Hamásu na jihu Pásma Gazy. Sinvár je považován za hlavního strůjce teroristického útoku Hamásu na Izrael z loňského 7. října.
Ukončení války v Pásmu Gazy bude podle politoložky Evy Taterové dál záviset na propuštění rukojmích a ochotě Hamásu jednat. Netanjahu však může využít situace a uzavřít kompromisní dohodu.
„Morálně je to pro Hamás velká rána, ale i prakticky. Izrael většinu důležitých lidí v Hamásu zabil,“ říká Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově.
I rok po útoku Hamásu na Izrael roste počet obětí masakru. V den prvního výročí – přibyl na seznam Idan Štivi. Armáda zjistila, že ho teroristé zabili loni už na hudebním festivalu 7. října.
V rychlé zastavení bojů doufá libanonský premiér Nadžíb Míkátí. Izraelský vyslanec při OSN Danny Danon uvedl, že jeho země upřednostňuje diplomacii pro zaručení bezpečnosti u hranice s Libanonem.
„Pokud Hizballáh tento vzkaz nepochopil, slibuji vám, že ho pochopí,“ řekl v neděli izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Páteční izraelský letecký úder si vyžádal nejméně 45 obětí.
„Rozhodnutí Benjamina Netanjahua osvobodit zajatce vojenským nátlakem místo dosažením dohody znamená, že se vrátí ke svým rodinám v rakvích,“ uvedl mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu Abú Ubajdá.
Jeden z největších sporů se podle Reuters týká takzvaného Filadelfského koridoru, což je oblast u hranic mezi Egyptem a Pásmem Gazy, kde Hamás podle Izraele pašuje zbraně ze zahraničí.
Izraelská armáda informovala, že podniká preventivní letecké útoky v Libanonu proti cílům Hizballáhu, protože hnutí připravuje útok proti Izraeli, informují The Times of Israel.
Při jednom ze střetů v Rafahu se podle armády na vojáky chystala zaútočit skupina ozbrojenců, čehož si vojáci všimli, a přivolali proto dron, který skupinu zasáhl.
„Bývalí teroristé se mohou stát mírotvůrci, kteří dostávají Nobelovu cenu za mír. Ať to byl Mandela, Arafat nebo Begin,“ soudí expert. „Palestince by mohl vést Barghútí.“
Novým vůdcem Hamásu bude Jahjá Sinvár, který nahradí předchozího šéfa Ismáíla Haníju. Ten zemřel 31. července po výbuchu, který Hamás připisuje Izraeli. Sinvár doposud vedl Hamás v Pásmu Gazy.
Hamás tvrdí, že v budově školy byli vysídlení Palestinci, kteří utekli před boji a izraelským bombardováním. Izraelská armáda uvedla, že budovu bývalé školy používali ozbrojenci Hamásu.
Ve svém prvním veřejném vystoupení od vzdušného úderu na šéfa Hamásu ze středečního rána premiér Benjamin Netanjahu dodal, že Izrael je připraven na všechny scénáře a čekají jej náročné dny.