Ukrajinský premiér oznámil, že došlo k technické havárii v rozvodně vysokého napětí, kterou předtím poškodily ruské útoky. Varoval, že situace je vážná a že dodávky energie se nedaří obnovit.
„Korupce je na Ukrajině obrovským problémem. To tady nepadlo. Před válkou byla podle mezinárodních organizací Ukrajina dokonce výrazně zkorumpovanější zemí než Rusko. A to je co říct,“ říká novinář.
Spontánní pomníčky vznikají často u soch ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, básnířky známé pod pseudonymem Lesja Ukrajinka nebo u pomníků obětí sovětských politických represí.
Podle informací Financial Times se USA chystají Kyjevu poskytnout konkrétně nově vyvinuté rakety GLSDB, které mohou být odpalovány z různých raketometů, včetně systémů HIMARS.
„Máme ambiciózní plán připojit se k EU dříve než za dva roky,“ pronesl ukrajinský premiér. Je šibeniční termín reálný? V Kyjevě se odehrává summit, očekávání před ním shrnuje analýza iROZHLAS.cz.
Představitelé Evropské unie v Kyjevě jednají o další pomoci Ukrajině – a to jak finanční, tak ve smyslu dodávek vojenského materiálu a pomoci s výcvikem ukrajinských vojáků.
Podle Reznikova Moskva pro potenciální ofenzivu zmobilizovala na 500 tisíc vojáků. Ruský prezident Vladimir Putin už loni v září oznámil všeobecnou mobilizaci 300 tisíc vojáků.
„Finanční sankce dopadly na Rusko drtivě. Zejména, když se podíváte na čísla o přímých zahraničních investicích, které ekonomika typu Rusko potřebuje,“ tvrdí ekonom Pavel Hnát.
Od vypuknutí války před více než 11 měsíci Rusko přišlo o 128 420 vojáků a tisíce tanků a dalších zbraní, tvrdí Kyjev. Podobná vyjádření stran válečného konfliktu nelze ověřit z nezávislých zdrojů.
Verze dronu, kterou firma Ukrajině nabízí, by za normálních okolností stála několik milionů dolarů. Prodej by musela schválit administrativa amerického prezidenta Joea Bidena.
Rozhovory o případném dodání stíhaček navazují na předešlá vyjádření ukrajinských politiků. Prezident Volodymyr Zelenskyj už dříve potvrdil, že Ukrajinci sní o západních stíhačkách.
V polovině ledna oznámil britský premiér Rishi Sunak, že Londýn dodá Kyjevu 14 moderních tanků Challenger 2. Země NATO nedávno přislíbily Ukrajině více než 130 tanků.
Dvojice podezřelá ze špionáže měla v centru Lublaně pronajatou kancelář. Firma, která jim poskytovala krytí pro působení v zemi, se formálně zabývala obchodem s nemovitostmi a starožitnostmi.
„Nikdy v lidské historii se nestalo, že by víra spojovala. Může jen spojovat v boji proti jiným lidem. A ruská ortodoxní církev teď ztrácí svou pozici v postsovětských státech,“ srovnává Khalikov.
Dary ze sbírky od členů vojenské policie dostal tým zdravotníků, který se chystá za pár dnů do Bachmutu. Elektrocentrály si převezmou zdravotníci z organizace Guerrilla Medicine.
„To, co viděl, je příšerné, nechce se mi o tom mluvit veřejně," říká v exkluzivním rozhovoru pro server iROZHLAS.cz právník bývalého velitele jednotky Wagnerovy skupiny.
Kdy bude Ukrajina moci nové tanky nasadit? Jak se liší německé tanky Leopard 2 od těch ruských? Na otázky Tomáše Pancíře odpovídal analytik Vojtěch Bahenský.
Podle Reuters se nová opatření ministerstva financí týkají řady subjektů a lidí na několika kontinentech, kteří podle Washingtonu podporují vojenské aktivity vagnerovců.
Mluvčí ruského prezidenta Peskov prohlásil, že dodáváním zbraní se Západ přímo zapojuje do konfliktu na Ukrajině. Stává se tak poté, co se Německo rozhodlo poslat tanky Leopard 2 a USA tanky Abrams.
Německo po dlouhém váhání nakonec tanky Leopard 2 Ukrajině pošle. Podle germanistky Zuzany Lizcové tím kancléř Olaf Scholz provedl velký obrat v německé politice.
Dodávky tanků a těžkých zbraní posílí ozbrojenou formaci, Ukrajinci získají dynamiku prorazit ruské řady, předpokládá v rozhovoru pro iROZHLAS.cz americký generál Ben Hodges.