Valné shromáždění OSN

|Matěj Štýs |Zprávy ze světa

Nečekaně hladká shoda globálních mocností. Favoritem na tajemníka OSN je Antonio Guterrés

Novým generálním tajemníkem Organizace Spojených národů bude s nejvyšší pravděpodobností António Guterres. Bývalý portugalský premiér uspěl v šestém kole volby. Pokud uspěje i při finálním hlasování a schválí ho Valné shromáždění, nahradí Guterrés v čele OSN jejího současného šéfa Pan Ki-muna. Vypadá to, že Guterrésovo zvolení je už jisté. Jako favorita ho označil i ruský zástupce OSN Vitalij Čurkin, který tento měsíc radě předsedá.

|Lenka Kabrhelová, Dominika Píhová |Zprávy ze světa

Země obkroužená zdmi uvězní jen sama sebe, řekl Obama před Valným shromážděním OSN

Americký prezident Barack Obama v úterý pronesl svůj poslední projev před Valným shromážděním OSN v New Yorku. Vyzval svět k větší otevřenosti a budování demokratických institucí. Kromě výzev k respektování důstojnosti všech lidí se ale kriticky obrátil i vůči některým konkrétním zemím a částem společností. Státníky vyzval, aby se pokusili snížit rozdíly mezi bohatými a chudými. Na bohaté státy zase apeloval, aby pomohly uprchlíkům.

|Lenka Kabrhelová, ČTK |Zprávy ze světa

Proti teroristům by podle Zemana měly bojovat malé jednotky pod záštitou OSN

Prezident Miloš Zeman v OSN vyzval k vytvoření vojenských jednotek pro boj s terorismem. V projevu na Valném shromáždění upozornil, že problémem není jen takzvaný Islámský stát, ale i síť mnoha dalších organizací, například Al-Káida, Tálibán, An-Nusrá či Boko Haram. Zeman proti nim navrhl koordinovanou akci pod záštitou Rady bezpečnosti.

|Lenka Kabrhelová, kap, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Barack Obama obvinil Rusko, že nabourává poválečný světový pořádek

Americký prezident Barack Obama na Valném shromáždění OSN obvinil Rusko z toho, že nabourává poválečný světový pořádek. Chování Moskvy vůči Ukrajině podle Obamy znamená prosazování práva silnějšího. Úkolem světového společenství je pak zajistit, aby i velmoci respektovaly vůli menších států a dodržovaly mezinárodní právo. Americký prezident také vyzval OSN k podpoře společného boje proti radikálům z Islámského státu jak v Iráku, tak Sýrii.

|Břetislav Tureček, Lucie Maňourová |Zprávy ze světa

Valné shromáždění OSN rozhodlo drtivou většinou o nečlenském státu Palestina

Palestina se raduje – celkem 138 členských zemí Organizace spojených národů souhlasilo s jejím uznáním jako nečlenského pozorovatelského státu OSN. Devět zemí hlasovalo proti, včetně České republiky, 41 států se zdrželo hlasování. Výsledek hlasování přispívá k lepšímu postavení Palestiny v rámci mezinárodního společenství.

|Vladimír Kroc, Jan Šmíd, Milan Slezák, Barbora Pirochová, Břetislav Tureček, Kristina Winklerová |Zprávy ze světa

Hlasování o mezinárodním uznání Palestiny se blíží. Francie přislíbila podporu

Ve Valném shromáždění OSN by se mohlo už ve čtvrtek hlasovat o uznání Palestiny a jednotlivé státy světa postupně oznamují své pozice. Čeká se, že většina zemí Palestince podpoří. Izrael ovšem v zákulisí stále lobbuje, aby co nejvíce vlád palestinské ambice odmítlo. Podobně proti Palestincům vystupují Spojené státy.

|Jan Richter, Eva Presová |Zprávy ze světa

Valné shromáždění OSN odsoudilo násilí v Sýrii a nečinnost Rady bezpečnosti

Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN) dnes odsoudilo násilí v Sýrii a také nečinnost Rady bezpečnosti OSN. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že násilnosti, k nimž dochází v syrském městě Halab, mohou být zločiny proti lidskosti. V Sýrii mezitím pokračují boje v Aleppu i v Damašku, odkud se podle posledních zpráv daří provládním jednotkám vytlačovat povstalce.