„Stačí jen pár ťuknutí do mobilu a dluh je na světě,“ varuje jeden z autorů Indexu odpovědného úvěrování David Borges. Podle něj není u dárku důležitá cenovka, ale spíše to, že někomu udělá radost.
Přepravní firmy hlásí maximální vytížení svých kurýrů a dep. Zákazníky proto upozorňují i na několikadenní zpoždění doručovaných zásilek. Společnost totiž žije nejenom Vánocemi, ale i covidovou krizí.
Dobu předvánoční si lze krásně užít tím, že do darů předáte kus svého já a v souladu s trendem „home made“ připravíte laskominy a podělíte se o své výtvory.
Většina Čechů by se však kvůli Vánocům nezadlužila, zjistila Česká bankovní asociace v online průzkumu. Mladí lidé by si na vánoční dárky půjčili spíše než ti starší.
Lidé v posledních letech nakupují vánoční dárky hlavně na e-shopech nebo tráví čas na sociálních sítích. Během adventu pak zaměstnanci na pracovišti tráví denně téměř dvě hodiny soukromými aktivitami.
Obchody tuto službu nabízí nad rámec svých zákonných povinností. V případě nákupu zboží přes internet je možné jej ze zákona vrátit do 14 dnů bez uvedení důvodu.
Zbytky balónku se vzkazem našel Američan v kopcích v obci Patagonia ležící asi 30 kilometrů od hraničního Nogales. Na jedné straně bylo jméno Dayami, na druhé očíslovaný seznam ve španělštině.
Příslušník vinořské větve starého českého rodu Děpold Czernin podporuje staročeskou vánoční tradici. Do studia s sebou přinesl ukázku nejdelšího lokálního dopisu Ježíškovi.
Velké překvapení zažila tento týden mladá rodina z Walesu, které nedávno zemřel oblíbený soused. Starý muž zanechal jejich dvouleté dceři dárky na 14 let dopředu.
Na zvýšený zájem lidí některá knihkupectví reagují prodloužením pracovní doby, obchody jsou otevřené i o adventních nedělích a některé prodejny nezavřou ani na Štědrý den.
Stejně jako loni i v tomto roce můžete posílat jak věcné dary, tak plnit různé zážitky. V tuto chvíli už je zapsaných přes pět tisíc přání. Jejich počet ale poroste.
Češi letos za Vánoce utratí na internetu přes 38 miliard. Vyplývá to z údajů Asociace pro elektronickou komerci. Podle ní si alespoň jeden vánoční dárek na e-shopu objednalo více než 80 procent lidí.
Ježíškova vnoučata si během jediného dne zarezervovala 2,5 tisíce přání seniorů a seniorek. To je téměř devadesát procent dárků a zážitků. Prosíme domovy po celém Česku, aby přidávaly další přání.
Český rozhlas v pondělí v 13.11 spustil registraci do projektu Ježíškova vnoučata. Nejtajnější touhy sahají od skromnějších, jako jsou deky nebo kusy oblečení, až po plavbu pro dva po Karibiku.
Trefit správnou velikost košile, nebo vybrat vhodnou žehličku nemusí být snadné. V podobné cenové kategorii se pohybují i vstupenky na koncerty. Ty na představení zahraničních hvězd někdy zmizí během několika hodin od spuštění předprodeje. Darovat někomu lístky pod stromeček může usnadnit výběr dárku. Stačí jen znát oblíbeného interpreta. V příštím roce bude rozhodně z čeho vybírat.
E-shopy dnes zaměstnává přijímání zboží, kterým se lidé svým blízkým netrefili do vkusu. Vratek nevhodných vánočních dárků je podle prodejců zhruba o čtvrtinu méně než loni. Zákazník má na rozmyšlení, jestli si zboží ponechá, 14 dní od provedení objednávky. Některé výrobky si ale obchody zpět vzít nemusí.
Obchodníci se těší na vysoké tržby. Je totiž takzvaná Zlatá neděle a Češi opět ve velkém nakupují vánoční dárky. V nákupních centrech na to mají ještě pár hodin, obchodníci už teď nabízejí až padesátiprocentní slevy.
Česko se v cizině většinou prezentuje pivem nebo výkony svých sportovců. Úspěch ale může mít i v řadě jiných oblastí, například v módě a designu. Přesně takovou přehlídku Češi uspořádali v Bruselu. K vidění bylo oblečení, kabelky, módní doplňky i hračky pro děti.
Obchody jsou o třetím adventním víkendu plné lidí. Kupují se hračky, elektronika nebo parfémy. Přibývá ale i lidí, kteří jako vánoční dárek dávají zájezd. Podle statistik si navíc čím dál víc Čechů kupuje zájezdy na letní dovolenou už nyní v prosinci.
S prvními kontrolami vánočních trhů a tržišť začíná pomalu Česká obchodní inspekce (ČOI). Zvláště v pohraničí už lidé začínají nakupovat zboží s vánoční tématikou. Miloslava Fléglová z ČOI doporučuje nakupovat jen výrobky, které jsou řádně označené.
Někteří obchodníci vyměňují nevhodné vánoční dárky. Lidem takto vycházejí vstříc hlavně velké obchodní řetězce. Špatně vybraný dárek totiž není důvodem k reklamaci a zákazník nemá na vrácení zboží nárok.
Belgické Vánoce budou už pátý rok po sobě ve znamení úspor v rodinných rozpočtech. Podle průzkumu provedeného konzultační firmou Deloitte soustavně klesá částka, kterou jsou spotřebitelé připravení na Vánoce utratit. Podílí se na tom nejisté výhody na hospodářský růst a klesající kupní síla. Průměrný Belgičan tak letos utratí za oslavu vánoc přibližně 14 tisíc korun.