Zájem a požadavky o znovuobnovení vyšetřování zesílil na konci loňského roku, kdy streamovací služba Netflix vydala dokuentární sérii Dívka z Vatikánu.
Katolický teolog, kněz a církevní historik Tomáš Petráček nepochybuje o Ratzingerově motivaci a nasazení. Jeho přínos pro převedení církve do 21. století ale vnímá jako negativní.
Na zádušní mši za papeže Benedikta XVI. přišly na vatikánské náměstí svatého Petra desítky tisíc lidí. Naposledy se tak rozloučili s emeritním papežem, který zemřel 31.prosince.
Podle odhadů mělo v pondělí přijít dát Benediktovi poslední sbohem nejméně 25 000 lidí. Když se ale dveře baziliky uzavřely, Vatikán oznámil, že dorazilo až 65 000 osob.
Mluvčí české vlády Václav Smolka na dotaz, zda vládní delegace do Říma pojede, uvedl, že to tak pravděpodobně bude. Rozhodnutí by podle něj mělo být jasné v úterý dopoledne.
Od odstoupení Celestýna V. do dobrovolného odstoupení Benedikta XVI. je to 700 let. A mimořádné je určitě i to, že bude současný papež pohřbívat emeritního, což se v historii také nikdy nestalo.
Od své rezignace žil ve Vatikánu, kde po odchodu z papežského stolce zasvětil život modlitbám a meditaci. Hlavou katolické církve byl od roku 2005 do roku 2013.
Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, stál v čele katolické církve v letech 2005 až 2013. Úřadu se vzdal s odkazem na své horšící se zdraví, a učinil tak jako první papež za zhruba 600 let.
Papež v neděli opět připomněl i další ozbrojené konflikty ve světě, mimo jiné v Sýrii, Jemenu či v zemích Afrického rohu. Vzpomněl na miliony lidí, zejména dětí, které ve světě trpí hladem.
„Je hezké slavit Vánoce a dělat večírky, ale snižme letos trochu výdaje na Vánoce. Udělejme si je skromnější, s levnějšími dárky, a to, co ušetříme, pošleme lidem na Ukrajinu,“ řekl papež.
Zelenského vyzval k otevřenosti vůči vážným mírovým rozhovorům a mezinárodní komunitu k využití „všech diplomatických nástrojů“ na ukončení „ohromné tragédie a hrůzy války“.
Nedaleko kostela ve Staré Boleslavi, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném dešti účastnily stovky lidí. V bazilice svatého Petra ve Vatikánu se ve středu konala česká národní mše.
Papež František po návratu z návštěvy Kazachstánu reportérům řekl, že dodávky zbraní Ukrajině jsou morálně přijatelné. Řekl také, že Kyjev musí být připraven vyjednávat i přes odpor k agresorovi.
Uchazeči musejí být švýcarské národnosti, muži ve věku 19 až 31 let. Rovněž musí být svobodní katolíci s bezvadnou reputací, vysocí alespoň 174 centimetrů a se základním výcvikem švýcarské armády.
Papež otevřel cestu do čela vrcholných vatikánských orgánů ženám i pokřtěným laikům letos v březnu, když vydal dokument ukotvující reformu Římské kurie.
Premiér Petr Fiala se ve Vatikánu setkal s papežem Františkem. Podle slov předsedy vlády si papež uvědomuje nespravedlnost ruské agrese a podporuje ukrajinský lid.
Jmenování Jana Graubnera naznačuje, že se v této generaci buď nenašel vhodný kandidát, nebo se ho nepodařilo přesvědčit, aby se exponovaného úřadu ujal.
Třiasedmdesátiletý Jan Graubner bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v Česku. Sám se přitom za konzervativce nepovažuje.
Okolo pochází z Nigérie. Do diplomatických služeb Vatikánu vstoupil v roce 1990. Postupně působil na apoštolské nunciatuře na Srí Lance, Haiti, Antilách, ve Švýcarsku a Austrálii a rovněž v Česku.
Dziwisz, který býval osobním sekretářem papeže Jana Pavla II. a příští týden oslaví třiaosmdesáté narozeniny, zprávu uvítal a zopakoval, že obvinění vůči němu byla bolestivá a nespravedlivá.
Po dvou letech se velikonoční mše konala za přítomnosti věřících z celého světa na Svatopetrském náměstí. Papežovým slovům naslouchaly ve Vatikánu a jeho okolí desítky tisíc lidí.