vazební věznice

|Vlasta Gajdošíková |Zprávy z domova

Vězni simulují, aby se dostali do nemocnice. Chtějí změnu prostředí

Jít do nemocnice je pro většinu z nás za trest. Jinak to můžou vnímat odsouzení ve výkonu trestu, pro něž hospitalizace znamená prostě změnu. V Brně-Bohunicích funguje vězeňská nemocnice už 20 let. Má pět oddělení, z toho psychiatrické a infekční slouží vězňům z celé republiky. Kromě toho má brněnská věznice další zvláštnost - ústav zabezpečovací detence pro nebezpečné lidi s psychickými poruchami.

|Květa Moravcová, Simona Bartošová, kap |Regiony

Věznice v Praze-Ruzyni otevírá nové vazební oddělení se zmírněným režimem

Pražská ruzyňská věznice má nové vazební oddělení se zmírněným režimem. Obvinění se mohou ve třech společenských místnostech dívat na televizi, hrát stolní fotbal nebo se učit vybranému řemeslu. Po věznici Pankrác se Ruzyně stala druhým zařízením v Česku, která takové oddělení v posledních letech opravila. Během několika týdnů vazební oddělení zrekonstruuje také věznice v Brně - Bohunicích a Hradci Králové.

|Tereza Bartůňková, Veronika Sedláčková, Kateřina Kozmová |Zprávy z domova

Český helsinský výbor kritizuje podmínky ve vazebních věznicích

Podmínky v českých vazebních věznicích nejsou ideální, tvrdí Český helsinský výbor. Podle něj nemají věznice dostatek peněz, a proto nemají důstojné materiální podmínky. Odborníci z výboru se před několika měsíci vydali do šesti vazebních věznic a nejvíc kritizují tamější materiální a hygienické zázemí. Vězni prý mají například nevyhovující prostor k vycházkám a koupou se jen dvakrát týdně.