Medu je letos málo. Včelaři ho vytočili zhruba o patnáct set tun méně než loni - což je asi patnáctiprocentní pokles. Řepkový nebo květový med tak zákazníci téměř neseženou.
Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejnila v lednu zprávu, ve které vyjádřila obavy, že látka je toxická pro lidi a je přítomna v příliš velké koncentraci v podzemních vodách.
Hniloba je stejně jako včelí mor považována za nebezpečnou nákazu, pro člověka však nebezpečná není. Počátkem června se objevila u včelstva v Dolních Štěpanicích na Semilsku.
Postřiky proti plevelům nebo broukům do přírody nepatří, říká včelař Augustin Uváčik. „Včely je detekují. Na takové rostliny vůbec neletí, a pokud se včela kontaminuje, raději zemře mimo úl,“ dodává.
„Bezpochyby tyto včely, které hynuly, se musely kontaminovat na té řepce. Zemědělec potvrdil, že použil přípravek přímo v plném květu řepky,“ řekl včelař Tureček Českému rozhlasu Ostrava.
Podle dokumentu, který v roce 2016 schválila vláda, by mělo být v Česku ideálně kolem 750 tisíc včelstev. Loni jich podle statistického úřadu bylo 632 tisíc.
Čeští vědci zjistili, že řasa chlorella má blahodárné účinky na včely. Přišli na to náhodou. Chlorella zvyšuje u včel produkci medu, chrání je před některými chorobami a dožívají se vyššího věku.
Čeští vězni včelaří. Vzdělávací projekt, v jehož rámci se odsouzení učí zacházet se včelami, jako první v České republice spustili v Jiřicích na Nymbursku. Kousek od zamřížované budovy s ostnatými dráty tam mají sad se sedmi včelstvy. První tamní med by se mohl začít stáčet a prodávat ještě letos. Projekt by se měl postupně rozšířit i do dalších věznic – o včelařství jich má zájem 11 z celkových 35.
Firma Včelpo dostala od veterinární správy pokutu 1,2 milionu korun. Sankce udělil úřad za antibiotika v medu. Zakázané látky našla inspekce ve výrobcích Včelpa loni v listopadu. Firma ale s rozhodnutí nesouhlasí a chce se proti němu odvolat. Státní veterinární správa výši pokuty ani důvody jejího udělení nepotvrdila. Podrobnosti chce zveřejnit v pátek.
Po dvaceti letech se v Česku objevila takzvaná hniloba včelího plodu. Veterináři nebezpečnou chorobu odhalili během srpna v Peci pod Sněžkou a v Horním Maršově na Trutnovsku. Krajská veterinární správa v oblasti vyhlásila mimořádná veterinární opatření a zasažená včelstva spálila.
Včelaři na Děčínsku hlásí nejhorší sezónu za posledních 50 let. Netrápí je ani tolik nedostatek medu, jako výskyt nemocí. V Ludvíkovicích u Děčína dokonce veterináři objevili nejhorší chorobu - mor včelího plodu.
Letos se budeme asi muset obejít bez domácího medu. Včelaři totiž prakticky žádný nemají. Situace je špatná v celé republice. Ti, kteří měli starší zásoby, budou prodávat za výrazně vyšší cenu, ostatním nezbývá než si přát, aby se příroda příští rok umoudřila.
Mírná zima a teplé jaro slibovaly skvělou včelařskou sezónu, příznivý začátek roku ale vzal za své. Rozmary počasí zkomplikovaly život například včelařům na Českolipsku. Medu nebude tolik, kolik se předpokládalo, a cena půjde pravděpodobně nahoru.
Za med si letos pravděpodobně připlatíme. Důvodem je malá snůška, kterou zapříčinila teplá a suchá zima. Včelaři stočili o polovinu méně medu než loni a chtějí zdražovat. Za kilogram by lidé mohli zaplatit až 170 korun.
Historické nástroje včelařů a zemědělců vystavuje nové muzeum v Pištíně na Českobudějovicku. Vedení obce ho dnes odpoledne ve spolkovém domě slavnostně otevře pro veřejnost.
První med z univerzitních úlů včera večer odstředili ve Zlíně. Vědci z Univerzity Tomáše Bati umístili tři včelstva na střechu technologické fakulty loni na podzim. Včely podle vědců dokážou velmi dobře indikovat stav životního prostředí. Chtějí proto zkoumat, co obsahuje med nasbíraný v centru města. Výsledky by měly být známy zhruba za měsíc.
Jediná kapka medu stojí spoustu úsilí nejen včely, ale také jejich opatrovatele - tedy včelaře. V Kopřivnici na Novojičínsku se chovatelé včel scházejí už 95 let. Výročí spolkové činnosti si letos připomínají výstavou, kterou zdejší muzejníci připravili v Šustalově vile Lašského muzea.
Na Vysočině stoupá počet včelařů. Například v Havlíčkově Brodě přibylo vloni jedenáct nových členů a v regionu tak včelaří téměř dvě stě padesát lidí. Posily přišly také do Jihlavy a Nového Města na Moravě.
Nebezpečného kleštíka včelího, který způsobuje varroázu u včel, v letošním roce ubylo. Nejhůře jsou roztočem postiženy lokality na Strakonicku a Jindřichohradecku. Nově odpadá včelařům povinnost přeléčit včelstva, pokud výskyt kleštíka nepřesáhne danou hranici.
Teplá zima či studené léto, obojí bývá častým námětem hovorů nespokojených lidí. Včelstvo se ale jako organismus na výkyvy počasí bez otálení adaptuje. Neznamená to však, že jim nestandardní počasí svědčí a že péči ze strany včelařů nepotřebují.
Kyjovští včelaři chtějí do konce dubna v místní části Bohuslavice vybudovat naučnou včelařskou stezku. Dvoukilometrová trasa má ukázat lidem svět včel a mladé nalákat k tomuto řemeslu.
V Boleradicích na Břeclavsku mají šestileté včelaře. Už třetím rokem tady při místní základní škole funguje kroužek pro děti, kde se děti učí včelařskému řemeslu.