včelařství

| ČRo, Veronika Hlaváčová |Regiony

Vězni v Jiřicích pracují v sadu a učí se i včelařit. Tamní med by se mohl prodávat už letos

Čeští vězni včelaří. Vzdělávací projekt, v jehož rámci se odsouzení učí zacházet se včelami, jako první v České republice spustili v Jiřicích na Nymbursku. Kousek od zamřížované budovy s ostnatými dráty tam mají sad se sedmi včelstvy. První tamní med by se mohl začít stáčet a prodávat ještě letos. Projekt by se měl postupně rozšířit i do dalších věznic – o včelařství jich má zájem 11 z celkových 35.

|Anna Kottová, Kateřina Součková |Zprávy z domova

Včelpo dostal za antibiotika v medu pokutu 1,2 milionu korun. Chce se odvolat

Firma Včelpo dostala od veterinární správy pokutu 1,2 milionu korun. Sankce udělil úřad za antibiotika v medu. Zakázané látky našla inspekce ve výrobcích Včelpa loni v listopadu. Firma ale s rozhodnutí nesouhlasí a chce se proti němu odvolat. Státní veterinární správa výši pokuty ani důvody jejího udělení nepotvrdila. Podrobnosti chce zveřejnit v pátek.

|Roman Verner, Anna Kottová |Příroda

Vědci stočili na univerzitě ve Zlíně první med, chtějí díky němu zjistit stav životního prostředí

První med z univerzitních úlů včera večer odstředili ve Zlíně. Vědci z Univerzity Tomáše Bati umístili tři včelstva na střechu technologické fakulty loni na podzim. Včely podle vědců dokážou velmi dobře indikovat stav životního prostředí. Chtějí proto zkoumat, co obsahuje med nasbíraný v centru města. Výsledky by měly být známy zhruba za měsíc.