V celém Česku v těchto dnech převládají teploty nad nulou. Teplé počasí probouzí vegetaci i některé druhy živočichů. Mírné zimy podle odborníků ale příliš příznivé nejsou.
Obchodní centra plánují zvýšit nájmy kamenným obchodům, píšou Hospodářské noviny. A stát vybírá podle deníku E15 stále víc peněz na dani z přidané hodnoty. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Retrospektivu americké avantgardistky Shirley Clarkeové v programu doplní třeba filmová esej o včelách nebo zřejmě nejstarší celovečerní dokument, natočený na Filipínách v roce 1913.
Přibližně 30 procent potravin, které se dostanou na náš stůl, tam jsou díky včelám, motýlům a netopýrům. Ty právě nejvíce ohrožuje klimatická krize a s ní spojené rostoucí teploty.
Včely jsou při opylování velmi efektivní, ale z hlediska biodiverzity mohou potenciálně spíše škodit. Vytlačují totiž méně početné včely samotářky, čmeláky, motýly, můry nebo mouchy.
V českém tisku se ve středu dočtete o nedostatku posudkových lékařů. Ti například rozhodují o invaliditě a v současnosti jich v Česku chybí asi stovka, píše regionální Deník.
Sršeň mandarínská ničí včelstva. Například ve Spojených státech se očekává, že může způsobit škody v řádu až milionů dolarů. Zvláště proto vědci hledají způsob jak sršně chytat.
„I v malých koncentracích to zvířata velmi ovlivňuje. Pro ně je to nervový jed. Včely jsou pak zmatené a nemohou fungovat tak, aby přežily,“ přibližuje ekolog z Akademie věd.
V českém tisku se v úterý dočtete, že přes tisíc českých firem koupili v prvním pololetní tohoto roku zahraniční podnikatelé. Za téměř čtvrtinou stáli Slováci, píše Právo.
V chování včelích dělnic se může ukrývat klíč k pochopení alkoholové závislosti. Vědci zjistili, že včely stejně jako lidé mají po odnětí alkoholu abstinenční příznaky, všímá si server ABC News.
Vědci vycvičili včely tak, že jim za odměnu dávali cukrovou vodu pokaždé, když před sebou měly vzorek s covidem-19. Když byl před ně postaven neinfikovaný vzorek, nedostaly odměnu žádnou.
V pátek se v českých novinách dočtete například o tom, že pekařům ubyly zakázky, cestovní kanceláře lákají na levnější first minute zájezdy, nebo že Češi mají zvýšený zájem o med.
V českém tisku se v sobotu dočtete, že ve vojenských lesích by mohly najít útočiště včely. Bývalé vojenské újezdy jsou díky zachovalé přírodě pro jejich chov ideální, píše regionální Deník.
Skupina badatelů z několika zemí světa v čele s papuánským entomologem Sentiko Ibalim se zaměřila hlavně na to, jak se velmi užitečné včely rodu Homalictus kdysi dostaly do Austrálie.
Podle studie, kterou tento týden zveřejnil odborný tisk, obsahovaly vzorky medu z úlů severozápadně, tedy po větru od požáru katedrály, průměrně téměř třikrát více olova než před požárem.
Firma miliardáře Michala Strnada bude nově sídlit v Česku, píše Deník N. A pro dvouleté děti nejspíš nebude podle Deníku dost míst ve školkách. Více se dočtete ve výběru z médií Radiožurnálu.
Nejvyšší ztráty včelstev byly zjištěny v Moravskoslezském kraji (35,2 procenta) a Olomouckém kraji. Nejnižší ztráty evidovali včelaři v Pardubickém kraji (10,8 procenta) a na Vysočině (12,3 procenta).
Medu je letos málo. Včelaři ho vytočili zhruba o patnáct set tun méně než loni - což je asi patnáctiprocentní pokles. Řepkový nebo květový med tak zákazníci téměř neseženou.
Evropská agentura pro bezpečnost potravin (EFSA) zveřejnila v lednu zprávu, ve které vyjádřila obavy, že látka je toxická pro lidi a je přítomna v příliš velké koncentraci v podzemních vodách.
Postřiky proti plevelům nebo broukům do přírody nepatří, říká včelař Augustin Uváčik. „Včely je detekují. Na takové rostliny vůbec neletí, a pokud se včela kontaminuje, raději zemře mimo úl,“ dodává.
V květnu způsobil postřik na řepce v Šenově u Ostravy úhyn tisíců včel. Agrární analytik Petr Havel k tomu říká, že jde v celkovém kontextu jen o mizivý počet, jak uvedl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz
Postřik na řepku v Šenově zničil více než 200 včelstev. „Zaprvé se nemůže točit med, zadruhé budou hlavně ztráty na výnosech,“ dodal předseda šenovských včelařů Karel Lupa.