Bártu s Petržílkem policie obvinila před sedmi lety. Kriminalisté tvrdí, že Bárta jako majitel bezpečnostní agentury ABL navedl tehdejšího agenta BIS Petržílka, aby vynesl citlivé dokumenty.
„Podle závěrů vyšetřování mělo od ledna 2008 do června 2012 dojít ke způsobení škody ve výši zhruba 600 miliónů korun,“ konstatoval mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Ibehej.
Někdejší šéf strany Věci veřejné Vít Bárta chtěl od státu 20 milionů za zásah do svého osobního i politického života, další tři miliony za nesprávný úřední postup po pravomocném zproštění obžaloby.
Zájem ucházet se o prezidentskou funkci v pondělí oficiálně oznámil někdejší poslanec Věcí veřejných Otto Chaloupka. V minulosti na sebe upozornil mimo jiné ústavní žalobou na církevní restituce nebo výroky na adresu Romů, za něž byl odsouzen.
UVNITŘ DOKUMENTY. Od ministerstva spravedlnosti dostal omluvu a 335 tisíc korun. Nyní se ale Vítovi Bártovi, bývalému ministrovi dopravy za Věci veřejné, otevřely dveře k mnohem vyššímu odškodnění. Za trestní stíhání chce po státu 20 milionů korun. Ačkoli soud jeho žádost nejprve kvůli promlčecí lhůtě zamítl, ten odvolací nařídil věc znovu projednat. „Byl v právní nejistotě,“ stojí v rozsudku, který se Bárty částečně zastal.
Bývalý ministr dopravy a bývalý šéf Věcí veřejných Vít Bárta má dál šanci získat 20 milionů korun, které požaduje od státu za trestní stíhání. Pražský městský soud částečně zrušil rozsudek, podle kterého neměl na miliony nárok a spor vrátil k novému projednání. Bárta požadoval celkem 23 milionů korun.
Lobbista a někdejší člen ODS Tomáš Hrdlička údajně stál v roce 2006 u zrodu strany Věci veřejné podnikatele Víta Bárty. V exkluzivním hodinovém rozhovoru pro Český rozhlas to přiznal reportérovi Janku Kroupovi. Kromě toho promluvil třeba i o darech pro někdejší šéfku kabinetu premiéra Petra Nečase Janu Nagyovou, později Nečasovou.
V druhé předvolební diskusi Radka Kubička u kulatého stolu na Českém rozhlase Plus vystoupili: Radka Poláková (Klub angažovaných nestraníků), Štefan Tišer (Strana rovných příležitostí), Eva Zamrazilová (Občanská demokratická strana), Otto Chaloupka (Republika), Radek John (Věci veřejné).
Český rozhlas Plus vysílá předvolební rozhovory s kandidáty stran do Evropského parlamentu. Každý všední den tak budete moci před šestou hodinou slyšet dva rozhovory. Jejich pořadí bylo vylosováno. Jako první dostal prostor lídr Věcí veřejných Radek John.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v noci údajně zadržela předsedu Věcí veřejných Víta Bártu. Druhým zadrženým je podle serveru Česká pozice plukovník protikorupční policie Jan Petržílek. Případ se prý týká vynášení informací z policie. Inspekce, která se zabývá trestnou činností policistů, ve čtvrtek podle České pozice zapečetila Petržílkovu kancelář.
Poslanec Věcí veřejných Petr Skokan podal ústavní stížnosti kvůli schůzi Poslanecké sněmovny ze 7. srpna, na které se hlasovalo o vyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka. Skokanovi se nelíbí způsob svolání schůze a průběh diskuze sněmovny, že nefungovalo hlasovací zařízení a v jednacím sále byli lidé, kteří tam nepatří.
ČSSD při zítřejším hlasování o důvěře podpoří vládu premiéra Jiřího Rusnoka. S doporučením vedení strany se dnes večer ztotožnil i poslanecký klub sociálních demokratů. Podporu Rusnokově vládě dnes přislíbily i Věci veřejné a KSČM. Strany vládní koalice dál deklarují, že budou hlasovat proti.
Ministr zemědělství Miroslav Toman slíbil Věcem veřejným personální změny ve státní firmě Lesy České republiky a její dozorčí radě. Měl by také řešit údajně předražené zakázky společnosti. Před jednáním poslaneckého klubu s premiérem Jiřím Rusnokem to řekla šéfka poslanců Věcí veřejných Kateřina Klasnová.
Prezident Miloš Zeman zahájil kolečko rozhovorů se zástupci parlamentních stran o jejich možné podpoře úřednické vlády. Do zámku v Lánech pozval postupně předsedy všech poslaneckých klubů. Jako první přijela šéfka klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová. Většinu odpoledne pak strávil prezident ve společnosti premiéra Jiřího Rusnoka.
Schůzky prezidenta Miloše Zemana s politiky sněmovních stran kvůli nové vládě pokračují i dnes. Odpoledne prezident přijme na zámku v Lánech zástupce Věcí veřejných - předsedu strany Víta Bártu a šéfku poslanců Kateřinu Klasnovou.
Kauza poslanců Víta Bárty a Jaroslava Škárky nekončí. Nejvyšší státní zastupitelství podalo dovolání k Nejvyššímu soudu. Šéf žalobců Pavel Zeman si myslí, že soudy nepostupovaly správně, když oba zprostily obžaloby z podplácení a přijetí úplatku.
Poslanec za Věci veřejné Otto Chaloupka se korupce nedopustil. Rozhodl tak Okresní soud v Hodoníně, který politika zprostil obžaloby z přijetí úplatku. Verdikt není pravomocný, státní zástupce zvažuje odvolání ke krajskému soudu.
Věci veřejné povede příští dva roky Vít Bárta, který byl dosud považovaný za neformálního lídra strany. Na konferenci v Praze ho podle očekávaní zvolili straničtí delegáti. Radek John se naopak ve vedení už neobjeví. Na konferenci se vzdal i nominace na místopředsedu.
Přímá volba poslanců a odvolatelnost politiků jsou podle končícího šéfa Věcí veřejných Radka Johna nejdůležitějšími změnami, které má strana nyní prosazovat. John to řekl na volební konferenci strany, kde delegáti vyberou nové vedení. Největší šance získat předsednický post má Vít Bárta.
Věci veřejné rozhodnou, kdo je povede v dalších letech. O nejvyšší stranický post usilují Vít Bárta a současní místopředsedové Jiří Kohout a Petr Skokan. Pro dosluhujícího předsedu strany Radka Johna je favoritem ten, kdo dostane nejvíc hlasů. Řekl to v Ranním interview Radiožurnálu.
Věci veřejné si na volební konferenci v Praze zvolí nové vedení. O nejvyšší stranický post usiluje Vít Bárta a místopředsedové Petr Skokan a Jiří Kohout.
Miloš Zeman se shodne s Věcmi veřejnými na rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu i na tom, že je potřeba přezkoumat ústavnost církevních restitucích. Po schůzce s budoucí hlavou státu to řekla místopředsedkyně strany Kateřina Klasnová.
Věci veřejné ještě tento týden podají další ústavní stížnost kvůli církevním restitucím. Strana už má podpisy 19 senátorů. Věci veřejné chtějí dosáhnout toho, aby soud zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi úplně zrušil.
Poslanec Vít Bárta z Věcí veřejných chce dál bojovat za očištění svého jména. Pokud se trestní orgány přes výzvy soudu nebudou zabývat podle něj křivým obviněním ze strany Kristýny Kočí a Jaroslava Škárky, podá stížnost na nečinnost státní zástupkyně Hany Vrbové. Bártu, který údajně své kolegy uplácel, i Škárku, který měl od něj peníze přijmout, dnes soud zprostil viny.