Navrhované změny představil předseda bezpečnostního výboru dolní komory parlamentu Vasilij Piskarjov. „Za velezradu navrhujeme doživotní vězení,“ citovaly Piskarjova ruské agentury.
Novinářka byla už dříve odsouzena k dvěma letům vězení za natáčení protestů proti autoritářskému režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, propuštěna měla být letos 5. září.
Petro Porošenko je vyšetřován kvůli podezření z velezrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Podle úřadů ještě před svým zvolením dohodl nákup uhlí od separatistů.
Policisté podle České televize naopak předali do správního řízení případ pěti lidí, kteří podle nich potřísnili kečupem zeď ruského velvyslanectví. Řešit ho bude úřad městské části Praha 6.
Poslanec Milan Feranec (ANO) ale uvedl, že jde o projev snahy určitých politiků, kteří se se zvolením Zemana nikdy nesmířili. „Různé teorie spiknutí neřeším,“ řekl.
Rozhodnutí o přípravě žaloby kvůli Zemanovým výrokům v kauze Vrbětice však nepadne v brzké době, jelikož mu musí předcházet právní a bezpečnostní analýzy jednání hlavy státu.
Akademik Alexej Vorobjov působil na Moskevském institutu letectví. Vinným byl shledán z několika porušení trestního zákoníku, který se týká velezrady a vývozu informací.
Dva bývalí agenti francouzských tajných služeb byli předvedeni před soud kvůli podezření z velezrady, které se údajně dopustili vyzrazováním tajných informací zahraniční mocnosti.
Senátoři z klubu Starostů a nezávislých se rozhodli zahájit přípravu materiálů, které by měly vést k obvinění prezidenta Miloše Zemana z velezrady. Důvodem jsou Zemanovy výroky o výrobě Novičoku.
Více než tisíc trestních oznámení podali od roku 2015 lidé na německou kancléřku Merkelovou kvůli jejímu postupu během migrační krize. Všechna oznámení prokurátoři odložili jako bezdůvodná.
Prezident Vladimir Putin udělil milost Oksaně Sevastidiové. Ruská justice ji poslala na sedm let do vězení za velezradu. Sevastidiová v roce 2008 napsala SMS zprávu do Gruzie informující o přesunech ruských vojsk v době konfliktu v Jižní Osetii.
Kvůli přílivu stovek tisíc uprchlíků do Německa nečelí Angela Merkelová jen poklesu popularity u voličů. Zhruba 400 Němců už na ni podalo trestní oznámení pro velezradu. Kancléřka podle nich svou vstřícnou politikou vůči přistěhovalcům ohrozila ústavní pořádek v zemi. Trestní oznámení teď prověřuje německé nejvyšší státní zastupitelství.
Exprezident Václav Klaus se nebude zodpovídat před Ústavním soudem z údajné velezrady. Soud zastavil řízení o žalobě podané Senátem. Premiér Petr Nečas míní, že senátoři žalobou na Václava Klause poškodili republiku. Podle něj by měli zvážit, zda mají setrvat ve veřejných funkcích.
Exprezident Václav Klaus se nebude zodpovídat před Ústavním soudem z údajné velezrady. Soud dnes zastavil řízení o žalobě podané Senátem. Rozhodnutí soudu přivítal premiér Petr Nečas, podle kterého senátoři žalobou na Klause poškodili Česko a měli by zvážit setrvání ve veřejných funkcích.
Ústavní soudci budou znovu řešit žalobu na exprezidenta Václava Klause. Tu na něj podali počátkem března senátoři mimo jiné kvůli novoroční amnestii. Soudci posuzovali žalobu už jednou, ale k žádnému závěru zatím nedospěli. Plénum bude stejně jako při prvním projednávání 12. března jednat neveřejně.
Všech 12 ústavních soudců se dnes bude na neveřejné poradě poprvé zabývat žalobou na bývalého prezidenta Václava Klause. Senát ji podal přesně před týdnem a soudci ji musí projednat přednostně. Stále ale čekají na Klausovo vyjádření, proto není pravděpodobné, že o žalobě nějak rozhodnou.
Jméno soudce zpravodaje oznámil Ústavní soud s tím, že text žaloby dnes doručí Václavu Klausovi, aby se k ní mohl vyjádřit. Ústavní soud obdržel žalobu včera, a přestože ze zákona má nejvyšší prioritu, mohl se jí začít zabývat až dnes. Kvůli nestrannosti totiž rozděluje všechna podání z předchozího dne automatický systém.
Poprvé v naší historii bude Ústavní soud řešit žalobu na prezidenta republiky. V pondělí senátoři odhlasovali žalobu mimo jiné kvůli prezidentově novoroční amnestii a viní ho z velezrady. Žaloba už dnes dopoledne dorazila k Ústavnímu soudu. Jenže rozhodnutí Senátorů dnes zpochybnil právník Pavel Hasenkopf.
Zástupkyně Senátu doručila do Brna k Ústavnímu soudu žalobu na prezidenta Václava Klause. Senát včera schválil podání žaloby pro velezradu, kterou se měl dopustit zejména novoroční amnestií, zdržováním podpisů některých mezinárodních smluv a jmenování soudců.
Odcházející prezident Václav Klaus čelí obvinění z velezrady. Jedná se o akt spíše symbolického rázu, protože Klausovi končí funkční období již tento čtvrtek. Sesazení prezidentů z funkce však není ve světě věcí neběžnou. V zahraničí stačí jako důvod i jen porušení jakéhokoli zákona. Nejčastěji musejí zástupci země odejít z úřadu kvůli korupci.
Studená sprcha pro egoistického mocnáře, který ale díky tomu vstoupí do historie. Tak by se daly shrnout zahraniční komentáře k obžalobě Václava Klause z velezrady. Kauzu končícího českého prezidenta reflektují média i ve Spojených státech amerických. O senátní žalobě informuje například list New York Times.
Senátoři poslali k Ústavnímu soudu žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu. Návrh schválili po čtyřhodinové diskuzi na neveřejné schůzi. Důvodem je Klausova novoroční amnestie a také zdržování podpisů některých mezinárodních smluv a jmenování soudců.
|Zdenka Turková, Silvie Třeslínová, Simona Bartošová|Zprávy ze světa
Rozhodnutí Senátu podat ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu zaznamenala i světová média. Jde o dramatický, ale do značné míry symbolický akt, ukazující hluboký rozpor, který euroskeptický vůdce v české společnosti vyvolal, napsala agentura Reuters.
Žaloba na prezidenta Václava Klause dostane u Ústavního soudu prioritu před ostatními kauzami. Pokud se jí soudci budou věcně zabývat, mohli by rozhodnout nejdříve koncem března. Je ale možné i to, že žalobu nakonec vůbec neprojednají. Zákon totiž neřeší, co se stane, když hlavě státu vyprší mandát v průběhu řízení.
Horní komora parlamentu dnes mimořádně hlasuje o žalobě na prezidenta Václava Klause. Osmadvacet senátorů ho chce stíhat pro velezradu. Té se podle nich Klaus dopustil nejen vyhlášením rozsáhlé amnestie, ale i tím, že nepodepsal některé evropské dokumenty nebo téměř rok nejmenoval jediného ústavního soudce.
Prezident Václav Klaus odmítá své obvinění z velezrady. Podle něj je to politická hra. Prohlásil to na končící dvoudenní návštěvě Slovenska. Právě slovenský prezident shodou okolností čelí podobnému návrhu na obžalobu v parlamentu.