velká koalice

velká koalice v textech na iROZHLASU

|Klára Stejskalová |Zprávy ze světa

Více než polovina Němců by si přála velkou koalici. Jednání jsou ale komplikovaná

V Berlíně se schází konvent strany SPD. Sociální demokraté chtějí projednat, zda a případně za jakých podmínek zahájí jednání s CDU, vítěznou stranou německých voleb. Zatímco členové SPD nejsou nijak nadšeni vidinou účasti v příští vládě pod vedením kancléřky Angely Merkelové, podle průzkumu pro televizi ARD by si to přála více než polovina německých voličů.

|Václava Marešová, Veronika Sedláčková, Jan Piroch, Jana Uttendorfská |Zprávy z domova

Proti velké koalici na pražském magistrátu se zvedla vlna odporu

Koalice občanských a sociálních demokratů mobilizuje Prahu. Proti spojení stran, které před volbami založily svou kampaň na vzájemných ostrých výpadech, vznikla okamžitě po oznámení této politické dohody protestní petice. Takzvanou ‚Listopadovou výzvu‘, za kterou stojí iniciativy ‚Změň politiku‘ a ‚Vyměňte politiky‘, podepisují denně tisíce lidí. Dnes odpoledne jich už bylo více než 16 tisíc. V dokumentu se obracejí na pražské zastupitele, aby nepodpořili svazek ODS a ČSSD, protože je to prý v zájmu hlavního města i politické a právní kultury v Česku.

|Petr Kořínek, Veronika Sedláčková, Alice Kottová |Zprávy z domova

ODS spáchá velkými koalicemi sebevraždu, tvrdí politolog

Pražská ODS dnes večer rozhoduje, zda kývne na nabídku TOP 09 a právě s touto stranou utvoří koalici na radnici hlavního města. Podle dostupných zpráv ale podporují dvě třetiny zastupitelů za ODS v Praze spolupráci s ČSSD. „Řada signálů nasvědčuje tomu, že ODS chce spáchat sebevraždu v přímém přenosu,“ řekl k tomu politolog Stanislav Balík.

Hradec Králové možná nečekaně ovládne velká koalice

|Ota Nehasil, Lucie Maňourová |Zprávy z domova

V Hradci Králové se bude jednat o velké koalici. Původní plán středopravé vlády nad městem ztroskotal odstoupením TOP 09 z rozhovorů s ODS a dalšími třemi subjekty. Zástupcům TOP 09 vadí setrvání některých dosavadních politiků ve vedení města.