Prezident se zastavil i u ekonomické diplomacie. Exportně zaměřená menší česká ekonomika podle něj musí cílit na to, aby se prosadila na zahraničních trzích.
Ministerský předseda se dotkl mimo jiné otázek Evropské unie včetně jejího rozpočtu, ochrany klimatu, odchodu Velké Británie z Evropské unie či prázdninového sporu o výměnu českého ministra kultury.
Nahradí dosavadního náměstka Lukáše Kauckého (ČSSD), který se má stát novým velvyslancem v Bulharsku. Druhé místo politického náměstka bylo několik měsíců neobsazené, naposledy ho zastával Petříček.
Palestinská samospráva sídlící na okupovaném Západním břehu Jordánu ve středu oznámila, že stahuje své velvyslance z Česka a dalších tří zemí Evropské unie.
Evropa bude podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD potřebovat společnou armádu, ukazuje to podle něj aktuální bezpečnostní vývoj. Premiér se tak vyjádřil v pondělí v pražském Černínském paláci na úvod každoroční porady českých velvyslanců. Podle Sobotky se Evropa musí po sérii násilných útoků v Německu a ve Francii připravit na hrozby všeho druhu.
Čeští velvyslanci zřejmě zůstanou ve službě, i když jim bude víc než sedmdesát let. Novelu služebního zákona podpořili senátoři. Pokud ji podepíše prezident, změní se i další pravidla v diplomacii.
Velvyslankyně v Sýrii Eva Filipi a na Slovensku Livia Klausová zůstanou ve funkcích i po Novém roce. Budou dočasně vázány dohodou o provedení práce, kterou jim dnes navrhlo ministerstvo zahraničí. Uvedla to Česká televize. Podle služebního zákona by velvyslankyně ve funkci měly skončit kvůli věku, protože je jim víc než 70 let. Novelu, která zavádí výjimku, projedná Senát až v lednu.
Velvyslanci zřejmě budou moci zůstat ve službě i potom, co překročí hranici 70 let věku. Sněmovna to dnes schválila v novele služebního zákona, která zahrnuje širší úpravy zahraniční služby. Novinka se pravděpodobně nebude vztahovat na velvyslankyně v Sýrii Evu Filipi a na Slovensku Livii Klausovou, protože patrně nebude účinná včas. Předloha ještě zamíří k posouzení do Senátu.
Do záchytného zařízení pro migranty v Bělé-Jezové se dnes vypravili spolu s ministrem vnitra a ministryní práce taky velvyslanci některých evropských zemí i vybraní novináři. Ještě před prohlídkou uvedl Milan Chovanec (ČSSD), že tento tábor není mučírna. Navzdory kritice ombudsmanky Anny Šabatové i vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, kteří upozorňovali na špatné životní podmínky, jimiž prý trpí hlavně děti migrantů.
Brazílie a Nizozemsko povolaly své velvyslance z Indonésie. Reagují tak na popravu svých dvou občanů. Brazilce a Nizozemce společně s dalšími třemi cizinci a jedním Indonésanem zastřelila popravčí četa po půlnoci indonéského času za zločiny spojené s drogami. Indonéský prezident Joko Widodo odmítl dřívější žádosti o milost. Nevyslyšel ani intervence na poslední chvíli.
| Český rozhlas, Vojtěch Kouřímský, Zuzana Petráňová, Eliška Malínská|Zprávy z domova
Prezident Miloš Zeman je připraven jmenovat nové velvyslance, mezi nimi i manželku bývalého prezidenta Livii Klausovou a europoslance za KSČM Vladimíra Remka. Informaci potvrdil prezidentův kancléř Vratislav Mynář.
Bývalá první dáma Livia Klausová a europoslanec za KSČM Vladimír Remek jsou o něco blíž místům v diplomacii. Vláda Jiřího Rusnoka totiž schválila jejich jmenování velvyslanci. Lidové noviny zjisitily, že kabinet s tím souhlasil už 31. července. Předseda vlády Jiří Rusnok přitom dříve prohlásil, že on a jeho ministři bez důvěry už nové velvyslance schvalovat nebudou.
Spor o nové české velvyslance zřejmě skončil. Prezident Miloš Zeman podepsal po několika měsících prvních 15 pověřovacích dekretů. Do zahraničí tak míří 13 nových velvyslanců, dva z nich budou působit i v další zemi.
Po několika měsících by měl prezident Miloš Zeman schválit nové velvyslance. Odpoledne pravděpodobně podepíše jejich jmenovací listiny. Zeman jejich vyslání do zahraničí zdržoval kvůli sporu s exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem.
Diplomatické kariéře Livie Klausové a Vladimíra Remka by nově nemělo nic bránit. Jako velvyslance v Bratislavě a Moskvě si je umí představit nový premiér Jiří Rusnok. Řekl to dnes Českému rozhlasu.
Nová vláda by až do případného získání důvěry Poslanecké sněmovny neměla dělat žádné důležité kroky. Po jednání odstupujícího kabinetu to řekl premiér v demisi Petr Nečas. Týká se to prý i jmenování nových velvyslanců.
Ani sto dní po nástupu nového prezidenta nemá Česko kvůli sporům mezi hlavou státu a vládou obsazené důležité diplomatické posty. Prezident Miloš Zeman trvá na tom, že má ústavní právo velvyslance navrhnout. Sám tak učinil pouze ve dvou případech. Kromě Livie Klausové na post v Bratislavě staví Vladimíra Remka pro misi v Moskvě.
Prezident Miloš Zeman se chce v nejbližších dnech sejít s premiérem Petrem Nečasem, aby s ním osobně projednal spory se šéfem diplomacie Karlem Schwarzenbergem kvůli jmenování nových velvyslanců.
Ministerstvo zahraničí obešlo při jmenování velvyslanců prezidenta Miloše Zemana. Ti vyjedou do některých zemí i bez jeho podpisu, ale na nižší diplomatické úrovni. Českému rozhlasu to potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová.
Prezident Miloš Zeman stále nepodepsal seznam velvyslanců, kteří tak nemůžou vyjet například do Angoly, Senegalu nebo Thajska. Podle ministra zahraničí Karla Schwarzenberga Zeman svým otálením neplní povinnosti, které mu ukládá ústava.
Prezident Miloš Zeman může obejít ministra zahraničí ve sporu o jmenování nových velvyslanců. Naznačil to při návštěvě Vídně. Právě Rakousko je jednou ze zemí, kde se výměna velvyslanců komplikuje kvůli neshodám mezi Černínským palácem a Pražským hradem.
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) si chce s prezidentem Milošem Zemanem vyjasnit pravomoci při navrhování velvyslanců. Oba politici se kvůli tomu sejdou v úterý na Pražském hradě. Schwarzenbergovi se nelíbí, že mu jména velvyslanců navrhuje prezident.
Spor kolem jmenování nových českých velvyslanců pokračuje. Nesoulad mezi prezidentem Milošem Zemanem a ministrem zahraničních věcí Karlem Schwarzenbergem se prohloubil zejména u jména Livie Klausové, která by se podle Hradu měla stát novou šéfkou diplomatické mise v Bratislavě.
Rozruch kolem dopisu amerického velvyslance Normana Eisena ministru zdravotnictví Leoši Hegerovi má svoji obdobu i na Slovensku. Zatímco v Praze se proti lékové reformě ohradilo jen velvyslanectví USA, slovenská premiérka Iveta Radičová dostala písemnou námitku rovnou od sedmi ambasád. Od října by totiž měly ceny některých léků na Slovensku klesnout.
Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí se tváří, že má vše pod kontrolou a odmítá zemi opustit. Kvůli krveprolití, které režim rozkazem bojovat do poslední kulky způsobil, ale ztrácí podporu velvyslanců v zahraničí. Ti se postupně přidávají k lidovému povstání.