velvyslanectvi

| ČTK |Zprávy ze světa

Hrůzná urážka lidstva. Můj vztah k Asadovi se hodně změnil, reagoval na chemický útok Trump

Americký prezident Donald Trump považuje úterní chemický útok v Sýrii za „děsivý a nepopsatelný". „Je to hrůzná urážka lidstva," řekl Trump podle agentury Reuters při setkání s jordánským králem Abdalláhem II. v Oválné pracovně Bílého domu. Česká republika by mohla odvolat velvyslankyni, pokud se prokáže, že incidentem stojí Asadův režim, řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je ale opačného názoru.

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Roztržka mezi Tureckem a Nizozemskem pokračuje. Ankara předvolala velvyslance a podala stížnost

Napětí mezi Tureckem a Nizozemskem kvůli nevpuštění tureckých ministrů má další pokračování. Turecké ministerstvo zahraničí si v pondělí předvolalo nizozemského velvyslance a do Haagu poslalo stížnosti na jednání s tureckými představiteli a demonstranty. Proti těm v noci znovu zasahovala nizozemská policie tentokrát v Amsterodamu a zadržela šest protestujících.

|Magdaléna Trusinová, Dominika Píhová |Zprávy z domova

Trumpová má lepší češtinu než já, směje se žena velvyslance Schapira. Na Ovčáčka nereagovala

ROZHOVOR. Tamar Newbergerová pracovala desítky let jako počítačová expertka. Když se její muž Andrew Schapiro stal velvyslancem USA v Česku, svou kariéru opustila a po pár měsících v Praze technologie vyměnila za iniciativy, na kterých se jako diplomatova žena aktivně podílí. Jednou z nich je snaha zlepšit postavení žen v zemi. „Myslím, že Česká republika je pro ženy skvělá, ale - tak jako v USA - i tady je stále spousta práce,“ říká v rozhovoru.

|Lenka Kabrhelová |Zprávy ze světa

USA a Kuba obnovují diplomatické vztahy. Otevřely plnohodnotná velvyslanectví

Kuba a Spojené státy po více než padesáti letech obnovily diplomatické vztahy. Zastupitelské mise v hlavních městech obou zemí, Washingtonu a Havaně, se změnily úderem dnešního dne na plnohodnotná velvyslanectví. Jde o součást postupného sbližování a ukončení desítek let nepřátelství, na kterém se v prosinci dohodli prezidenti obou zemí Barack Obama a Raúl Castro.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Německé velvyslanectví v Brasílii se změnilo ve fan zónu. Promítal se fotbal

Německé velvyslanectví v brazilském hlavním městě Brasílii je v klidné čtvrti, v takzvaném sektoru ambasád. Vypadá jak vila filmového režiséra někde na riviéře. Většinou tam rušno zrovna nebývá. Včera to bylo ale úplně jinak. Promítali tam totiž na velkou obrazovku zápas německé reprezentace na fotbalovém mistrovství světa proti Ghaně.

|Jan Prokeš |Zprávy ze světa

Máme naději na účinnou pomoc od EU, věří ukrajinský velvyslanecký rada v Praze

Hlavní odpovědnost k zastavení násilí na Ukrajině musí přijmout tamní prezident Viktor Janukovyč, vzkázal ukrajinským diplomatům český prezident Miloš Zeman. Představitelé pražského velvyslanectví Ukrajiny pak tlumočili Zemanův vzkaz do Kyjeva. Podle velvyslaneckého rady Viktora Matska země oceňuje zapojení českého eurokomisaře Füleho a věří, že jí EU nabídne účinnou pomoc.