vepřín

| ČTK |Zprávy z domova

Výkup vepřína v Letech? Vláda by mohla rozhodnout v červnu, řekl ministr Chvojka

Vláda by v červnu mohla přijmout řešení ohledně výkupu vepřína v Letech u Písku. Zemědělská budova stojí v místě protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Informaci o možném rozhodnutí uvedl v diskusi televize Prima v neděli řekl ministr pro lidská práva a legislativu Jan Chvojka z ČSSD. Ministr věří tomu, že se vládě podaří do konce volebního období záležitost vyřešit.

|Filip Nerad |Ekonomika

České úřady selhaly, řešte problém vepřína v Letech vy, vyzvali evropští poslanci Junckera

Přes 80 poslanců z celé Evropské unie vyzvalo dopisem předsedu Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, aby začal řešit problém bývalého nacistického tábora pro Romy v Letech u Písku. České úřady podle nich nedokázaly vepřín na jeho místě 30 let odstranit. Zakročit by proto teď měla Evropská komise. Český rozhlas má dopis k dispozici. Junckerova mluvčí ho nechtěla komentovat do doby, než ho komise oficiálně obdrží.

| ČRo |Zprávy z domova

Konkrétní nabídku k výkupu jsme od státu nikdy nedostali, tvrdí vlastník vepřína v Letech

O budoucnosti vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, se diskutuje už téměř 20 let. Ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL v srpnu prohlásil, že je vláda blízko dohodě o odkoupení. Podle společnosti Agpi, vlastníka vepřína v Letech, ale zatím nedostali ze strany státu konkrétní nabídku. Potvrdil to v rozhovoru pro Český rozhlas místopředseda představenstva společnosti Jan Čech.

|Lenka Jansová, Romana Lehmannová |Zprávy z domova

Místopředsedkyně Senátu Horská věří, že se najdou peníze na výkup vepřína v Letech

Památku obětí českých Romů ve sběrném táboře v Letech u Písku dnes přijelo uctít téměř 50 lidí. Táborem prošlo mezi roky 1942 a 1943 přes 1300 Romů, většina byla transportovaná do Osvětimi, přes 300 z nich pobyt nepřežilo. Na místě někdejšího tábora je ale stále vepřín. Vláda se v romské strategii do roku 2020 zavázala, že výkrmna prasat tam v budoucnu nebude. Zatím se ale řešení zdá být v nedohlednu.

|Pavel Sedláček |Regiony

Obyvatelé Těšnovic u Kroměříže nesouhlasí s rozšířením vepřína, bojí se zápachu

Ve velkokapacitním vepříně v kroměřížské části Těšnovice chová zemědělský podnik zhruba 22 tisíc prasat. Po modernizaci za stovky milionů korun jich tam chce dostat až 35 tisíc. Desítky let je nechtěným koloritem blízkého okolí typický zápach vepřína, chystané rozšíření ale budí nové obavy těšnovických i kroměřížských obyvatel. Nejen z ještě většího zápachu ale i hluku nákladních aut, prašnosti nebo znečištění spodních vod.

| ČTK, Jan Kopřiva, kov |Regiony

Na vepříně v Letech se objevily kresby připomínající oběti války. A podpis Pérák

Na vepříně v letech na Písecku, který stojí na místě bývalého pracovního tábora, se objevily kresby postav. Podle policie je někdo vytvořil v noci z neděle na pondělí. K autorství kreseb, které mají připomínat 327 obětí, které v cikánském táboře během druhé světové války zahynuly, se hlásí člověk s přezdívkou Pérák.

|Igor Maňour, Martin Křížek, Jan Richter, Petra Hosenseidlová |Zprávy z domova

Uzavřete vepřín v Letech, vyzvala OSN Českou republiku

Česká republika by měla uzavřít vepřín v Letech u Písku. Vyzval ji k tomu Výbor OSN pro lidská práva. Vepřín je na místě bývalého sběrného tábora pro Romy z dob protektorátu. Postavili ho tam v 70. letech minulého století. České úřady by podle OSN měly důsledněji respektovat romskou kulturu a historii.