vepřové maso

| ČTK |Ekonomika

Rusko musí zrušit zákaz dovozu vepřového. Prohrálo odvolání u WTO

Odvolací orgán Světové obchodní organizace (WTO) zamítl odvolání Ruska ve sporu s Evropskou unií ohledně zákazu dovozu prasat a vepřového. WTO v srpnu 2016 rozhodla, že Rusko nesplnilo mezinárodní normy, když v roce 2014 zakázalo dovoz prasat a vepřového z EU, a porušilo tak pravidla organizace. Rozhodnutí odvolacího orgánu znamená, že Rusko by mělo uvést vše do souladu s pravidly WTO. Pokud EU nebude přesvědčena, že se tak stalo, může v rámci kompenzace požádat o zavedení sankcí vůči Rusku. To však může trvat roky, upozornila agentura Reuters.

|Andrea Kratinová, Lucie Maňourová |Regiony

Ve Zlíně zřejmě padne rozsudek nad podvodníky s vepřovým masem

Senát Krajského soudu ve Zlíně znovu otevře kauzu dvou mužů, kteří měli způsobit škodu téměř 64 milionů korun podvody s vepřovým masem. Ivo Hejný a Josef Odložil podle obžaloby odebírali a poté neplatili zejména za vepřové půlky od dodavatelů z celé země. Za to jim hrozí až 10 let vězení.

|Tereza Jelínková, Michal Jurman |Ostatní sporty

Organizátoři plaveckého MS odmítají hysterii kolem masa

Místo jídla láhev balené vody a raději nevylézat z pokoje. Přesně těmito hesly jako by se museli v těchto dnech na probíhajícím plaveckém mistrovství řídit všichni jeho účastníci. Tedy pokud chtějí předcházet riziku, že jim budou na šampionátu naměřeny vysoké hladiny zakázaného clenbuterolu, kterým čínští chovatele krmí především prasata, aby z nich měli více masa.