věštění

Skeptici otestovali české věštce, nadpřirozené schopnosti neprokázali

| bre, Veronika Hlaváčová |nepoužívat - Věda

Český klub skeptiků Sisyfos dnes v Praze otevřel trezor, do kterého schoval před časem tři předměty. Lidé s údajnými nadpřirozenými schopnostmi měli od konce prosince loňského roku hádat, co je uvnitř. Sešlo se necelých 400 tipů. Ani jedna kombinace předmětů ale tipujícím z řad jasnovidců, kartářů nebo telepatů nevyšla. Nikdo tak nevyhrál 100 tisíc korun.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

RRTV přitvrzuje proti televizním věštírnám. Po regulaci volají i poslanci

Samota, nemoci nebo špatné partnerské vztahy často donutí lidi, aby zavolali do televizních věšteckých pořadů. V napětí pak očekávají od jasnovidců zaručenou radu, jak se dostanou ze svízelné situace. Jenže tohle doporučení je přijde i na několik tisíc korun. A může ohrozit i zdraví volajícího. Na televizní pořady se proto v poslední době zaměřila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a vede se společnostmi správní řízení. Přitvrdit v regulaci mágů z obrazovek chtějí i politici.

|Petra Benešová, Anna Maňourová |Zprávy z domova

Češi utrácí za esoterické pořady statisíce. Je to byznys, přiznávají sami věštci

Esoterické pořady, které vysílají komerční televize, se v posledních letech staly v Česku hitem. Denně je sledují desítky lidí, kterým nevadí za jasnovidecké rady utratit i tisíce korun měsíčně. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání je na tento věštecký byznys zatím krátká. Na důvěřivosti a pověrčivosti lidí se tak dají vydělat slušné peníze.