veterináři

| ČTK |Regiony

Ptačí chřipka na Chebsku. Veterináři vybijí ve čtvrtek dva chovy s více než 30 000 zvířaty

Veterináři usmrtí ve čtvrtek na Chebsku ve dvou komerčních chovech drůbeže, v nichž potvrdili ptačí chřipku, přes 30 000 ptáků, počítaje v to kachňata a malá kuřata, řekla ředitelka Krajské veterinární správy pro Karlovarský kraj Mária Slepičková. Půjde tak o dosud největší likvidaci drůbeže během současné vlny ptačí chřipky.

| ČTK, Pavla Kuchtová |Zprávy z domova

Veterináři potvrdili další nákazu ptačí chřipkou. Ohniskem je komerční chov v Blatné

V jižních Čechách potvrdili veterináři další nákazu ptačí chřipkou. Je opět v komerčním chovu firmy Blatenská ryba v Blatné na Strakonicku, v němž je do 20 tisíc kusů drůbeže. Firma už na konci ledna přišla kvůli nákaze v chovu Řitovíz o 6,5 tisíce kachen. Chov v Blatné, kde je nové ohnisko, utratí veterináři v úterý.

| ČTK |Zprávy z domova

Ve Vlachově Březí veterináři vybijí 17 tisíc kachen. Ptačí chřipku potvrdili i v malochovu v Ledenicích

Veterináři potvrdili dvě nová ohniska ptačí chřipky v jižních Čechách. Jedno z nich je v komerčním chovu kachen ve Vlachově Březí na Prachaticku. Ve středu se tam začne vybíjet 17 tisíc ptáků. Druhé ohnisko je v malochovu v Ledenicích na Českobudějovicku. V Jihočeském kraji je tak již v chovech šest ohnisek nemoci, v Česku je jich celkem 15. Zatím bylo v Česku utraceno zhruba 20 tisíc ptáků, tedy jen asi o tři tisíce víc, než je v novém ohnisku.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Česku hrozí nedostatek veterinářů pro hospodářská zvířata. Ministerstvo hledá řešení

V Česku každoročně dostuduje na sto padesát nových veterinářů, uvádí statistiky ministerstva školství. Podle odhadů veterinární komory je to asi třikrát víc, než je na českém trhu třeba. Přesto hrozí nedostatek zvěrolékařů. Konkrétně těch, kteří se starají o hospodářská zvířata. Většina absolventů o tuto práci zájem nemá, upozorňují chovatelé. A varují, že zkušení veterináři, kteří se nebojí ušpinit si ruce například ve chlévě, postupně stárnou a odcházejí do důchodu. Ministerstvo zemědělství proto navrhlo změny veterinárního zákona, o kterých už jedná sněmovna.

|Zuzana Plíšková, kov |Regiony

Veterináři z celého světa se v Brně učí ošetřovat exotická zvířata

Odběr krve leguána nebo gastroskopické vyšetření hadů – to, co je pro odborníky z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně takřka rutinou, se k nim jezdí každé léto učit veterináři a studenti z různých koutů světa. Letní škola exotické medicíny a chirurgie se tam tento týden koná už podvanácté.

|Vlasta Gajdošíková, Simona Bartošová |Regiony

Dva chovatele koní z jižní Moravy viní lidé z týrání zvířat. Není to tak vážné, tvrdí veterináři

Dva chovatelé koní na jižní Moravě jsou podezřelí z toho, že zanedbávají péči o svá zvířata, a jsou proto pod dohledem Krajské veterinární správy. Jedná se o chov v Mokré-Horákově na Brněnsku a v Ratíškovicích na Hodonínsku. Na podvyživenost koní a špatný zdravotní stav opakovaně upozorňují lidé, kteří stáje navštěvují. Podle veterinářů oba chovatelé od léta péči o koně zlepšili a akutní nebezpečí zvířatům nehrozí. Stěžovatelé si myslí, že státní dohled je příliš mírný.