veto

| ČTK |Zprávy z domova

Sněmovna přehlasovala Zemanovo veto o národních parcích. Šumavské obce se obrátí na Ústavní soud

Nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě budou platit. Sněmovna v úterý přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana, podle kterého novela o ochraně přírody a krajiny nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku. Předloha nyní bude moci vyjít ve sbírce.

| ČTK |Zprávy z domova

Poslanci budou opět hlasovat o pravidlech pro národní parky. Zeman vetoval novelu zákona

Poslanci budou opět hlasovat o sporných nových pravidlech pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Normu dnes podle očekávání vetoval prezident Miloš Zeman, informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Novela o ochraně přírody a krajiny podle Zemana nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku.

| ČTK, Anna Kottová |Zprávy z domova

Lex Babiš prošel. Sobotka mě podrazil jako kdysi Zemana, zlobí se ministr financí

Poslanecká sněmovna potvrdila zákon o střetu zájmů známý jako lex Babiš. Jasnou většinou přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana. Kvůli tomuto zákonu by firmy ministra financí Andreje Babiše (ANO) přišly o dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Nadále přitom platí záměr prezidenta, podle kterého se po přehlasování svého veta obrátí na Ústavní soud, uvedl ve středu prezidentův mluvčí.

Přehlasují poslanci Zemanovo veto? Zákon o střetu zájmů je znovu ve sněmovně

|Eliška Malínská, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Poslanecká sněmovna by měla definitivně rozhodnout, jestli se podmínky pro podnikání ministrů zpřísní nebo ne. Po vetu prezidenta Miloše Zemana se do Sněmovny vrátí návrh zákona o střetu zájmů. Ten členům vlády zakazuje například vlastnit média, jejich firmy by pak měly přijít o možnost čerpat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky.

|Anna Kottová, Petr Jadrný |Zprávy z domova

Zeman vetoval 'lex Babiš'. Pokud ho poslanci přehlasují, chce jít k Ústavnímu soudu

Prezident Miloš Zeman v pondělí vetoval novelu zákona o střetu zájmů, přezdívanou lex Babiš. Na Twitteru o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Norma je podle prezidenta v rozporu s ústavním pořádkem České republiky. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš jeho rozhodnutí přivítal. O novele bude znovu rozhodovat Poslanecká sněmovna, veto může přehlasovat jen nadpoloviční většina všech 200 poslanců. Pokud ale zákonodárci prezidentovo veto přehlasují, chce se Zeman obrátit na Ústavní soud.

|Martin Balucha |Zprávy ze světa

Rusko vetovalo návrh na ukončení náletů na Aleppo. Vyhovovalo by to radikálům, tvrdí

Rusko v sobotu vetovalo rezoluci Organizace spojených národů k ukončení bombardování syrského Aleppa. Tamní vyslanec při organizaci Vitalij Čurkin odmítl francouzsko-španělský návrh, který požadoval zastavení syrských a ruských náletů na město. Počítal i s obnovením příměří a s doručením humanitární pomoci. Ruské veto podpořila jen Venezuela, Čína a Angola se zdržely hlasování.

|Lenka Kabrhelová, Štěpán Sedláček |Zprávy ze světa

Zákon má Američanům umožnit žalovat Saudskou Arábii za 11. září. Obama ho chce vetovat

Mezi americkým prezidentem a Kongresem by se mohl rozhořet nový spor. Bílý dům oznámil, že je Barack Obama připravený vetovat zákon, který mu kongresmani poslali k podpisu. Norma umožňuje přeživším a pozůstalým po obětech útoků z 11. září 2001 žalovat Saúdskou Arábii. Obama je ale přesvědčený, že by se krok mohl obrátit proti Spojeným státům.