veto

Sněmovna přehlasovala Zemanovo veto o národních parcích. Šumavské obce se obrátí na Ústavní soud

| ČTK |Zprávy z domova

Nová pravidla pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě budou platit. Sněmovna v úterý přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana, podle kterého novela o ochraně přírody a krajiny nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku. Předloha nyní bude moci vyjít ve sbírce.

| ČTK |Zprávy z domova

Poslanci budou opět hlasovat o pravidlech pro národní parky. Zeman vetoval novelu zákona

Poslanci budou opět hlasovat o sporných nových pravidlech pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě. Normu dnes podle očekávání vetoval prezident Miloš Zeman, informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Novela o ochraně přírody a krajiny podle Zemana nepřihlíží ke zvláštnostem šumavského národního parku.

| ČTK, Anna Kottová |Zprávy z domova

Lex Babiš prošel. Sobotka mě podrazil jako kdysi Zemana, zlobí se ministr financí

Poslanecká sněmovna potvrdila zákon o střetu zájmů známý jako lex Babiš. Jasnou většinou přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana. Kvůli tomuto zákonu by firmy ministra financí Andreje Babiše (ANO) přišly o dotace, veřejné zakázky a investiční pobídky. Nadále přitom platí záměr prezidenta, podle kterého se po přehlasování svého veta obrátí na Ústavní soud, uvedl ve středu prezidentův mluvčí.

|Eliška Malínská, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Přehlasují poslanci Zemanovo veto? Zákon o střetu zájmů je znovu ve sněmovně

Poslanecká sněmovna by měla definitivně rozhodnout, jestli se podmínky pro podnikání ministrů zpřísní nebo ne. Po vetu prezidenta Miloše Zemana se do Sněmovny vrátí návrh zákona o střetu zájmů. Ten členům vlády zakazuje například vlastnit média, jejich firmy by pak měly přijít o možnost čerpat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky.

|Anna Kottová, Petr Jadrný |Zprávy z domova

Zeman vetoval 'lex Babiš'. Pokud ho poslanci přehlasují, chce jít k Ústavnímu soudu

Prezident Miloš Zeman v pondělí vetoval novelu zákona o střetu zájmů, přezdívanou lex Babiš. Na Twitteru o tom informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Norma je podle prezidenta v rozporu s ústavním pořádkem České republiky. Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš jeho rozhodnutí přivítal. O novele bude znovu rozhodovat Poslanecká sněmovna, veto může přehlasovat jen nadpoloviční většina všech 200 poslanců. Pokud ale zákonodárci prezidentovo veto přehlasují, chce se Zeman obrátit na Ústavní soud.