USA mají sedm mořských turbín. Nový projekt nedaleko luxusního letoviska Marta´s Vineyard jejich počet zdesetinásobí. I tak budou mít Američané skoro stokrát méně mořských turbín než Evropa.
Na východě Rakouska v posledních letech roste počet větrných elektráren. Podle tamní větrné asociace IG Windkraft zásobí větrné parky v zemi elektřinou skoro dva miliony domácností.
Německo chce v dohledné době upustit od jaderné a uhelné energie. Hodlá se soustředit na obnovitelné zdroje. Výstavba nových větrných elektráren ale vázne. A často za to můžou ochránci přírody.
Obhajobu exšéfa Lesní správy Lány platí stát, píší Lidové noviny. A ministerstvo vnitra blokuje podle deníku Právo stavbu větrných elektráren. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.
Zhruba desetina veškeré vyrobené elektřiny v Evropské unii loni pocházela z větrných elektráren. Používání větru jako energetického zdroje se navíc stále rozšiřuje.
V obci Moldava se válčí o větrné elektrárny. Postavit by je v Krušných horách nedaleko obce chtěl miliardář Daniel Křetínský. Dlouhodobě proti jsou ale místní občanská sdružení, informuje týdeník Respekt.
Provozovatelům větrných elektráren nastaly v Polsku těžké časy. Ještě před dvěma lety se do nich u severních sousedů investovalo po Německu nejvíc v Evropě. Loni se ale jejich výstavba téměř zastavila. Vláda už dala jasně najevo, že chce spoléhat spíše na uhlí.
Větrné elektrárny na severu Německa přetěžují českou energetickou soustavu. Problémy se objevují opakovaně. Společnost ČEPS, která provozuje přenosovou síť, měla na přelomu roku co dělat, aby zabránila jejímu poškození. Stálo ji to 60 milionů korun, které nakonec zaplatí všichni odběratelé elektřiny.
Zájemci dnes mohou nahlédnout do útrob větrných elektráren. Jejich provozovatelé je pro veřejnost otevírají na devíti místech po celé České republice. Letos budou přístupné také dvě nejstarší větrné elektrárny na českém území – v Ostružné a Velké Kraši na Jesenicku.
Lidé ve Střížovicích na jižním Plzeňsku dnes rozhodují o stavbě větrných elektráren. Šest až dvousetmetrových stožárů chce necelý kilometr od obce postavit německá firma Ostwind.
Na jižním Plzeňsku se připravuje výstavba nejvyšších větrných elektráren v zemi. Vyrůst mají u obce Střížovice a téměř dvakrát převýší věž plzeňské katedrály, protože i s vrtulemi budou až 200 metrů vysoké. Střížovice záměr investora podporují, zatímco lidé z okolních obcí se proti tomu bouří a větrníky nechtějí.
Ve Výsluní na Chomutovsku bojují proti větrným elektrárnám. Stavbu 12 větrníků na území obce v Krušných horách povolil chomutovský stavební úřad. Vedení obce ale tvrdí, že některé z nich budou stát v rozporu s územním plánem. Proti větrným elektrárnám bojují i ochránci přírody a také většina místních obyvatel s nimi nesouhlasí.
Jindřichovice pod Smrkem na Frýdlantsku se před deseti lety staly průkopníkem ve využívání větrné energie. Dvě obecní větrné elektrárny zatím vesnici vydělaly 10 milionů korun, část zisku dostávají i místní lidé.
V blízkosti Krásného údolí na Karlovarsku chystá soukromý investor výstavbu šesti vysokých větrných elektráren. Projekt má své příznivce a odpůrce. Obavy z elektráren mají především obyvatelé Útviny a Otročína, odkud by vysoké větrníky byly vidět.
U Moldavy na Teplicku by mělo vyrůst 18 větrných elektráren. Lidé z okolí mají právě dnes poslední šanci říct na celou stavbu svůj názor. V Lidovém domě v Dubí si od 14 hodin vyslechnou pro i proti také zástupci pražské firmy EP Renewables, která chce větrníky postavit.
Němečtí spotřebitelé platí miliardy za nevyužitou energii. Stále více větrných elektráren musí být odstavených kvůli přebytkům energie. Důvodem jsou chybějící přenosové sítě.
Větrné elektrárny na území Evropské unie už jsou schopné vyprodukovat 100 gigawattů. Uvedl to Evropský svaz pro větrnou energii. Výkon přibližně odpovídá kapacitě 39 jaderných elektráren.
Na jedenácti místech Česka se veřejnosti otvírají moderní větrné elektrárny. Lidé si mohou prohlédnout vnitřní vybavení a poslechnout si odborníky na větrnou energetiku.
Německou kancléřku Angelu Merkelovou dnes přijal premiér Petr Nečas. Jedním z klíčových témat má být podle předběžných informací energetika. Česko a Německo mají diametrálně rozdílný pohled na využívání energie z jádra. Kromě toho byla česká přenosová soustava loni několikrát vystavena velkému zatížení kvůli přebytkům z německých větrných elektráren.
Do roku 2020 by se v Británii měla elektřina vyrábět z 15 procent z obnovitelných zdrojů. Vzhledem ke svému klimatu chce tato ostrovní země spoléhat hlavně na větrnou energii. Současná vláda proto počítá s rozsáhlou výstavbu takzvaných větrných farem, ne všichni Britové s tím ale souhlasí.
Větrné elektrárny rozdělují obyvatele obce Krasov na Bruntálsku. Ústavní soud nedávno rozhodl, že místní můžou o jejich výstavbě rozhodnout v referendu, které úřady původně zamítly. Obec totiž už dříve podepsala smlouvu s jedním z dodavatelů větrníků. Ta už ale vypršela, a tak místní budou o elektrárně hlasovat.
Německé větrné elektrárny v době silného větru ohrožují českou i polskou přenosovou soustavu. Proti nadbytečné energii vyrobené v Německu, se chtějí Poláci aktivně bránit. Podle deníku E15 se chystají postavit transformátory, které toky elektřiny z Německa omezí. To by ale zase znamenalo větší zátěž pro českou přenosovou soustavu
Belgické jaderné elektrárny se za 14 let zastaví. Na postupném odstavování od roku 2015 se dohodly politické strany, které se už 16 měsíců snaží zatím bezvýsledně utvořit novou federální vládu. Téma odklonu od energie z jádra bylo jen jedním z bodů, na kterých se zatím potenciální členové široké koalice shodli.
Česká menšina v rumunském Banátu má obavy z větrné energie. Rumunští Češi se bojí, že větrné elektrárny odradí turisty. V Bukurešti se jich zastal český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Martin Veselovský debatoval přímo ve Frýdlantě se svými hosty o větrné energii. Po celém Polsku tak vznikají desítky větrných parků. Výstavba jednoho z nich se chystá u českých hranic, obyvatelé obcí ve Frýdlantském výběžku se však na les vrtulí odmítají dívat.
Lidé na Frýdlantsku usilují o posunutí a snížení počtu plánovaných polských větrných elektráren. Mají stát kousek od česko-polské hranice nedaleko Višňové. Lidé se bojí hluku a změny klimatu.
Asi 130 odpůrců stavby větrných a fotovoltaických elektráren se sešlo dnes dopoledne na Moldavě v Krušných horách. Protestovali proti zastavění hřebenů východního Krušnohoří větrníky. V dohledné době jich mají v okolí Moldavy vyrůst více než čtyři desítky. Akce se zúčastnilo také několik desítek obyvatel saské části Krušných hor.