Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) chtěla původně podle informací Radiožurnálu dodavatele vyměnit - vybranou firmu SuperCom totiž považovala za nespolehlivou.
Od poloviny března klesl počet vězňů skoro o 700. Soudy méně často nařizovaly nástup do výkonu trestu. Ve věznicích jsou ale také už třetí měsíc zakázané návštěvy, to komplikuje práci s odsouzenými.
V Česku na výkon alternativních trestů dohlíží Probační a mediační služba. Ta loni kontrolovala 6924 nově uložených trestů obecně prospěšných prací a ve 200 případech dohlížela na domácí vězně.
Zatímco v okresech Havlíčkův Brod či Pelhřimov pobývá za mřížemi méně než jeden z každého tisíce obyvatel, na Ústecku, Teplicku, Chomutovsku či Mostecku je ve vězení čtyři až pět lidí z tisíce.
Výchova sportovních talentů v Česku, nákupy fakultní nemocnice Královské Vinohrady nebo rekordní počet vězňů. To jsou témata pondělního tisku. Jeho přehled sestavil Radiožurnál.
Jindřich Štreit chce s kaplany spolupracovat i nadále. Plánuje rozšířit cyklus Ze tmy na světlo a také vydat knížku, která dokumentuje tuto podle něj opomíjenou, ale důležitou službu.
Při dubnových interpelacích ve sněmovně odhadl tehdejší ministr spravedlnsoti Robert Pelikán start ostrého provozu „do měsíce, do dvou“, v poslední verzi úřad uváděl letošní červenec.
Anglické a waleské věznice jsou čím dál nebezpečnější. Vyplývá to ze statistik a svědectví vězňů a dozorců. Od loňského jara bylo v tamních káznicích zjištěno 22 195 případů fyzického násilí. Za stejnou dobu se také zvýšil počet sebevražd, a to na 102 případů.
Ve Spojeném království vstoupili do předem neohlášené stávky vězeňští dozorci. Svou protestní akcí chtějí upozornit na neúnosný růst násilností v britských nápravných zařízeních. Vrchní soud na žádost vlády však nařídil dozorcům stávku ukončit.
Britská vláda se chystá reformovat své věznice. Prudce v nich totiž roste počet násilných útoků a sebevražd. Vězeňství je jedna z priorit kabinetu Davida Camerona. Na tradičním zahájení parlamentního roku je představila britská královna Alžběta II. Do Westminsteru přijela z Buckinghamského paláce v doprovodu královské kavalerie a v doprovodu prince Filipa nastínila změny, které britská vláda v příštích měsících chystá.
Česko má téměř 22 tisíc vězňů. V přepočtu na počet obyvatel je to jedno z nejvyšších čísel v Evropě. Trestanců navíc přibývá. Káznice jsou přeplněné, aktuálně na sto pět procent. Upozornil na to úřad ombudsmanky.
Ministerstvo spravedlnosti chce snížit počet vězňů, kteří se za mříže vracejí opakovaně. Koncepci pro vězeňství na dalších deset let dnes pravděpodobně schválí vláda. Plán počítá se vzděláváním a zaměstnáváním co největšího počtu odsouzených. Zlepšit by se měla také zdravotní péče za mřížemi a podmínky pro vězeňské lékaře. Stát plánuje i modernizaci věznic.
Ministerstvo spravedlnosti chce snížit počet vězňů, kteří se za mříže vrací opakovaně. Má to v plánu koncepce vězeňství na následujících deset let. Představili ji šéf resortu Robert Pelikán z hnutí ANO a generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal. V současné době se vrací do vězení až sedmdesát procent odsouzených.
Slovenská vláda schválila zavedení elektronických náramků pro domácí vězení. Až dva tisíce slovenských vězňů si tak může zanedlouho odpykávat svůj trest doma. Elektronický monitoring bude určený i pro dohled nad fotbalovými chuligány.
Propuštění vězni se od čtvrtka mohou v německé spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko za určitých podmínek dobrovolně vrátit načas zpět do vězení. Tuto možnost jim dali zemští zákonodárci, kteří tak chtějí bojovat proti recidivě trestné činnosti. Informovala o tom agentura DPA.
Až 150 odsouzených žen by se mělo postupně přesunout od 1. února 2015 do znovuotevřené věznice ve Velkých Přílepech u Prahy. Českému rozhlasu to potvrdil ředitel ruzyňské a přílepské káznice Ivan Horák.
Jediným místem v České republice, kde mohou odsouzené matky pečovat o své děti, je ženská věznice ve Světlé nad Sázavou. Svůj trest si tam v současnosti odpykává šest žen. Potomkům nesmí být podle současných pravidel víc než tři roky. Někteří odborníci by byli pro, aby se tato hranice zvedla.
Britské úřady propustily od roku 2010 omylem z vězení na 200 zločinců. Ukázala to nová statistika ostrovního ministerstva spravedlnosti. Z údajů se nedá podle britských médií vyčíst, kolik pachatelů se podařilo vrátit za mříže.
Polovina pracovníků vězeňské služby žije na pokraji nouze. Je tak náchylnější ke korupci a podvodům. Upozornil na to někdejší generální ředitel vězeňské služby Jiří Tregler. Dozorci podle něj mají velmi nízké platy, ke kterým si nesmí přivydělávat. Při úsporných opatřeních před třemi lety navíc přišli o desetinu platu. Stejně jsou na tom policisté. Odboráři tvrdí, že s nedostatkem peněz bojuje až třetina sboru.
České vězeňství se má v následujících letech výrazně proměnit. Shodně to slibují jak ministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO, tak nový šéf Vězeňské služby Pavel Ondrášek. Zaměřit se chce hlavně na vězně, kterým má v brzké době vypršet trest, a mají být tedy propuštění na svobodu.
Pět let ve vězení by měli strávit dva bývalí vychovatelé z káznice Rýnovice. Podle libereckého soudu Jiří Novotný a Petr Maxilon poskytli odsouzenému za úplatek nadstandardní služby.
České vězeňství se chystá na jednu z největších změn ve své novodobé historii. Podle novely zákona, kterou dnes schválila vláda, by zůstalo s přísným režimem pár věznic, třeba Mírov nebo Valdice. V ostatních by si pak sami dozorci mohli vytvořit typy oddělení od mírného až po to, do nějž by patřili třeba nenapravitelní recidivisté.
Vybraní vězni z káznice v Jiřicích na Nymbursku mají už skoro rok větší šanci sehnat si po odpykání trestu práci. Pomáhá jim s tím projekt nazvaný Sociální a pracovní reintegrace odsouzených před propuštěním z výkonu trestu. Věznice na něm spolupracuje s několika partnery včetně zprostředkovatelské pracovní agentury.
Věznice v Drahonicích na Lounsku je po novoroční prezidentské amnestii poloprázdná. Stát se proto rozhodl, že nápravné zařízení od května zruší a vězně přemístí do okolních věznic. To se však nelíbí tamním obyvatelům. Řada z nich našla ve věznici práci, za kterou teď v lepším případě budou muset dojíždět, nebo ji nenajdou vůbec.
V zábřežském muzeu dnes v 17 hodin otevírají výstavu nazvanou Mírov – pohled za mříže. Věnovaná je historii i současnosti věznice Mírov na Šumpersku. Většinu vystavených exponátů zapůjčil Kabinet dokumentace historie vězeňství, část pochází přímo z mírovské věznice.