vězeňství

vězeňství v textech na iROZHLASU

| ČRo, Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Alžběta II. pronesla tradiční projev o plánech britské vlády. Ta chce reformovat vězeňství

Britská vláda se chystá reformovat své věznice. Prudce v nich totiž roste počet násilných útoků a sebevražd. Vězeňství je jedna z priorit kabinetu Davida Camerona. Na tradičním zahájení parlamentního roku je představila britská královna Alžběta II. Do Westminsteru přijela z Buckinghamského paláce v doprovodu královské kavalerie a v doprovodu prince Filipa nastínila změny, které britská vláda v příštích měsících chystá.

|Lenka Jansová |Zprávy z domova

Nová koncepce vězeňství má za cíl snížit recidivu. Plán zřejmě schválí vláda

Ministerstvo spravedlnosti chce snížit počet vězňů, kteří se za mříže vracejí opakovaně. Koncepci pro vězeňství na dalších deset let dnes pravděpodobně schválí vláda. Plán počítá se vzděláváním a zaměstnáváním co největšího počtu odsouzených. Zlepšit by se měla také zdravotní péče za mřížemi a podmínky pro vězeňské lékaře. Stát plánuje i modernizaci věznic.

|Petra Benešová, kov, Markéta Chaloupská |Zprávy z domova

V Česku u sebe mohou mít vězenkyně děti mladší tří let. V Německu je hranice vyšší

Jediným místem v České republice, kde mohou odsouzené matky pečovat o své děti, je ženská věznice ve Světlé nad Sázavou. Svůj trest si tam v současnosti odpykává šest žen. Potomkům nesmí být podle současných pravidel víc než tři roky. Někteří odborníci by byli pro, aby se tato hranice zvedla.