vězni

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Ukrajinská tajná služba mučí vězně, tvrdí představitel OSN. Kyjev to odmítá

Kyjev dovoluje ukrajinské tajné službě SBU mučit lidi podezřelé ze sympatií k proruským separatistům a na Ukrajině také existují tajná vězení. Uvedl to britský list The Times s odvoláním na zástupce generálního tajemníka OSN pro lidská práva Ivana Šimonoviče. Zpráva OSN podle deníku zaznamenává stovky případů nezákonného věznění, mučení a špatného zacházení s vězni - a to jak ze strany proruských separatistů, tak vládních sil. SBU obvinění odmítla a nevpuštění inspektorů OSN do svých zařízení vysvětlila tím, že v nich žádní vězni nejsou.

Vězeňská práce jako lék na recidivu. Česko se chce učit podle německého vzoru

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Pekař, řezník, čalouník, truhlář, automechanik nebo zámečník. Taková zaměstnání nabízí vězňům drážďanské vězení. Trest si tam odpykávají i Češi, je jich tam teď přes 30. Měsíčně si vydělají v přepočtu až 8 tisíc korun. V Česku odsouzení dostávají běžně zhruba polovinu. Vězňům to přitom pomáhá začlenit se do běžného života a za mříže se už nevracet.

|Ľubomír Smatana, dab |Zprávy z domova

Pražský mezinárodní maraton poběží i pět vězňů, bývalí odsouzení nebo bachaři

Kromě stovek trénovaných běžců se na start dnešního pražského maratonu postaví i netradiční štafeta.Tvořit ji budou bývalí i současní vězni, bachaři nebo zástupci kanceláře ombudsmana. Společně vyběhnou se žlutou stužkou, která odkazuje na projekt s názvem Yellow Ribbon Run. Jeho cílem je také rychlost, jenže ne primárně na trati. Ale v tom, jak rychle se bývalí trestanci znovu zařadí do běžného života.

|Josef Kopecký |Regiony

Jedenáct otrávených vězňů z Pardubic je ve stabilizovaném stavu

Otrávení vězni z pardubické věznice zůstávají hospitalizováni, všichni jsou ale ve stabilizovaném stavu. Do nemocnic v Pardubicích a Chrudimi převezli záchranáři 11 mladých mužů s různým stupněm otravy včera večer. Lékaři mezitím potvrdili, že odsouzení se předávkovali léky na srdce. Zdravému člověku může vážné problémy způsobit už několik tablet.