vicepremiér

vicepremiér v textech na iROZHLASU

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Izraelský vicepremiér pohrozil rezignací kvůli omezování svobody

V Izraeli nabírá na obrátkách ostrý politický boj o míru svobody v zemi. Vicepremiér a ministr pro tajné služby Dan Meridor varoval, že rezignuje, pokud projdou zákony omezující váhu Nejvyššího soudu. Sérii zákonů přitom prosazují Meridorovi spolustraníci z vládního bloku Likud. Dnes se má jejich návrhy znovu zabývat vláda, některé už ale zčásti prošly i parlamentem.

|Adéla Havránková, Eva Presová |Zprávy ze světa

Bělorusko bude mít nového premiéra a vicepremiéry

Nového premiéra bude mít po sedmi letech Bělorusko. Sergeje Sidorského na tomto postu 1. ledna vystřídá dosavadní šéf Akademie věd Michajl Mjasnikovyč. Kandidáta, kterého navrhl znovuzvolený prezident Alexandr Lukašenko, musí schválit ještě běloruský parlament. Jedná se ale o čistě formální krok.

|Marika Táborská, Katka Brezovská, Jan Herget |Zprávy z domova

Ve vládě končí Čunek, Stehlíková, Řebíček a Julínek

Dlouho slibovaná obměna vládního kabinetu má od včerejška konkrétní podobu. Ještě v neděli prohlašoval premiér Mirek Topolánek (ODS), že tento krok pro něj není prioritou, ale téměř do čtyřiadvaceti hodin nás přesvědčil o opaku, když oznámil jména ministrů, kteří odejdou z vlády. Své úřady opustí zástupci všech tří koaličních stran. Kromě lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka a ministryně pro menšiny a lidská práva Džamily Stehlíkové za zelené opustí kabinet i ministři dopravy Aleš Řebíček a zdravotnictví Tomáš Julínek (oba ODS). Jména jejich nástupců ale premiér ještě neoznámil.