vietnamci

|Barbora Benešová |Ekonomika

Cizince do Čech láká hlavně práce. Zaměstnat ty mimo EU je ale obtížné

Administrativní zátěž nebo jazyková bariéra - právě to jsou nejčastější překážky v zaměstnávání cizinců ze zemí mimo Evropskou unii v Česku. Přestože by tuzemské firmy rádi obsadily desítky tisíc volných pracovních pozic - nemají kým. V roce 2015 pobývalo v Česku rekordní množství cizinců - téměř 465 tisíc. Největší zastoupení cizinců tu měli Slováci, Ukrajinci a Vietnamci.

|Tomáš Kremr |Zprávy z domova

Ústavní soud se zastal cizinců údajně vykořisťovaných při práci v lesích

Ústavní soud se zastal 19 Vietnamců, kteří nedostali řádně zaplaceno za práci v lesích. Jde o část takzvané kauzy stromkařů, kdy firmy najaly desítky cizinců, kteří pak údajně pracovali ve špatných podmínkách. Policie případ odložila a dostatečně se mu nevěnovalo ani státní zastupitelství. Takový přístup je ale pode Ústavního soudu liknavý.

Vietnamsko-česká drogová liga chce Vietnamcům zamezit v pěstování konopí

|Eva Malá, Simona Bartošová |Regiony

V Česku žije přes 60 tisíc Vietnamců. Policie v loňském roce řešila téměř tři tisíce drogových deliktů, z toho více než devíti procenty se na nich podíleli právě Vietnamci. Jen v Libereckém kraji letos policisté objevili osm velkopěstíren konopí. V souvislosti s drogovými delikty stíhají sedm cizinců. V reakci na zhoršující se situaci v této oblasti vznikla Vietnamsko-česká drogová liga. Chce pomocí osvěty, anonymní nahlašovací linky a dohody s Vietnamem o předání odsouzených zamezit Vietnamcům v pěstování konopí a vyvrátit představy rychlého zisku.

|Petra Benešová |Zprávy z domova

Desítky vietnamských dětí mají v posledních letech svoje české chůvy

Každý den vyzvedne ze školky chůva Alena malou Lucku, o kterou se od narození stará. Když jdou spolu domů, na ulici v severočeském Mostě se za nimi kdekdo ohlédne. Vedle starší dámy totiž poskakuje čtyřletá vietnamská dívenka. Její rodiče celý den pracují v obchodě, a proto dceři zaplatili náhradní českou babičku. Právě české chůvy jsou v posledních letech ve vietnamských rodinách stále žádanějšími pečovatelkami.