Ovlivní přerušení mezivládních konzultací vztahy Česka a Slovenska? Obávají se Češi vývoje Slovenska po prezidentských volbách? Je Robert Fico ohrožením demokracie? Více v průzkumu pro Český rozhlas.
Podle Koláře summit Visegrádské skupiny v Praze potvrdil to, že jde spíš o uskupení 2+2. Podle Kobzy je názorová různost v souvislosti s vývojem společnosti v Evropě naprosto přirozená.
Samotné jednání čtyř premiérů za zavřenými dveřmi se odehrálo v bouřlivé atmosféře. Na druhou část summitu, v níž se měli k premiérům připojit členové delegací, vůbec nedošlo.
Tomáš Pojar, poradce Petra Fialy pro národní bezpečnost, se v pondělí spolu s premiérem účastnil schůzky evropských prezidentů a předsedů vlád, které do Paříže sezval francouzský prezident Macron.
„Nemám z toho radost. Mám pocit, že Tusk hledá klíče, aby za sebou mohl zamknout a mohl rychle utéct na sever do Výmarského trojúhelníku,“ usuzuje Jan Kubáček.
„Kdyby se teď Česko rozhodlo, že summit nebude, bylo by to pochopitelné. Zároveň je důležitý pragmatický přístup a možnost využít V4 třeba ke kritice Fica,“ hodnotí pro iROZHLAS.cz odbornice Janebová.
„Abychom se setkali na nejvyšší úrovni, musíme mít předpoklady pro to, že jednání povede k nějakému výsledku. Zatím nejsem přesvědčen, že všechny předpoklady jsou naplněny,“ uvedl český premiér.
Sdílejí například pomoc při odminování, ve zdravotnické podpoře nebo humanitární pomoci. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) to v pátek řekla po jednání ministrů obrany Visegrádské skupiny.
Premiér Petr Fiala (ODS) jednal se svým slovenským protějškem Robertem Ficem. Mluvili o potřebě politické spolupráce v Evropské unii, která je nutná i přes odlišný přístup k válce na Ukrajině.
Náčelníci na jednání podle Řehky mluvili o zřízení společné skupiny a platformy pro sdílení informací o budoucích nákupech vojenského vybavení jednotlivých zemích.
Bratislava/Budapešť/Brusel||Anna Urbanová|Zprávy ze světa|Analýza
„Fico vyhrál, což vyhovuje Orbánovi, protože tuší, že v něm najde partnera, se kterým budou sdílet řadu pozic. Na unijní úrovni třeba k Rusku a Ukrajině, ale také k migraci,“ upozorňuje analytička.
Domnělé vytváření „mostů“ mezi Západem a Východem je podle politologa Jiřího Peheho cesta do pekel. Jak se dívá na současnou mapu Evropy, popsal ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
Když Česko přebíralo od Slováků předsednictví ve V4, mezi priority zařadilo také spolupráci založenou na i principech demokracie, právního státu a oddanosti evropské integraci.
„Česká republika tak může kvůli postoji Polska a Maďarska přijít o významnou částku, na což český premiér Fiala reagoval nezvykle otevřenou kritikou obou zemí.“
Během předsednictví se uskuteční na podzim dvoje volby - na Slovensku a v Polsku. Podle informací iROZHLAS.cz na to Česko zareagovalo tím, že nezařadilo na program summity vrcholných politiků.
Česká vláda by se měla připravit zejména na scénář, v němž v Polsku obhájí svoje pozice strana Právo a spravedlnost a na Slovensku stane v čele vlády Fico.
Miloš Zeman při nástupu na Pražský hrad ohlašoval „politiku všech azimutů“, během svých deseti prezidentských let se ale soustředil primárně na Východ. Jaká byla Zemanova zahraniční politika?
„Nejviditelnější rozdíl mezi Petrem Pavlem a vládou panuje v otázce vztahů s Maďarskem, potažmo v otázce budoucnosti Visegrádské čtyřky,“ píše v komentáři Jiří Pehe.
Viktorovi Orbánovi, který v minulých deseti letech v Maďarsku ukázal, že jsou mu pravidla demokracie a právního státu úplně fuk, je nyní úplně jedno i osud Ukrajiny.