Svůj slib splnilo z Visegrádské skupiny pouze Maďarsko. Česká republika, Slovensko a Polsko neposlaly žádný příspěvek. Podobně svůj slib nedodrželo ani zmiňované Portugalsko nebo Slovinsko.
Založení Visegrádské skupiny bylo před třiceti lety od premiéra Maďarska Józsefa Antalla a prezidentů Československa Václava Havla a Polska Lecha Walesy prozřetelným činem.
„V Bělorusku se nesmí stát to, co u nás v roce 1968. Evropská unie musí být akční. Proto se v tom angažuju, a proto v tom také V4 s pobaltskými zeměmi musí hrát svoji roli,“ uvedl český premiér.
„Dnes V4 žádnou společnou pozitivní agendu nemá,“ konstatuje ve Dvaceti minutých Radiožurnálu bývalý vládní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (dříve ČSSD).
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová ve čtvrtek při návštěvě Budapešti nepřímo kritizovala politiku premiéra Viktora Orbána a chválila liberální demokracii.
V čele Evropské komise by podle premiérů zemí V4 neměl být nikdo z takzvaných spitzenkandidátů, zopakoval po jednání předsedů vlád Česka, Slovenska, Polska a Maďarska to řekl premiér Andrej Babiš.
„Já si neumím představit, že v roce 2050 nebudou žádné emise,“ řekl před jednáním Andrej Babiš, podle něhož by se unie měla spíše soustředit na krátkodobější klimatické cíle stanovené k roku 2030.
Je jen velmi málo pravděpodobné, že se mezi kandidáty na nejdůležitější funkce Evropské unie, o kterých by měl jednat čtvrteční unijní summit, objeví někdo z visegrádské čtyřky.
O tom, kdo nahradí Jean-Claude Junckera na pozici šéfa Evropské komise, bude jednáno ve čtvrtek. Ministr Petříček by na pozici rád viděl kandidáta zastupujícího V4 Maroše Šefčoviče.
Francouzský prezident Emmanuel Macron se před úterním summitem Evropské unie, věnovaným výsledkům eurovoleb, sejde odděleně s několika evropskými politiky.
Pozvání na Hrad přijali kromě zahraničních delegací i bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madelaine Albrightová nebo někdejší generální tajemník NATO George Robertson.
„Polsko-izraelské vztahy jsou mnohem více zatížené minulostí a jednou za čas to vybublá a dojde k roztržce,“ řekl bývalý velvyslanec v Izraeli Tomáš Pojar ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.
O nejdůležitějších momentech, které Česko čekají v roce 2019, píše E15. Zmiňuje mzdy i předsednictví Visegrádské skupině. Více v přehledu tisku Radiožurnálu.