vízum

|Markéta Chaloupská, Janek Kroupa |Zprávy z domova

Byznys s českými vízy. Ukrajinci nemají bez zprostředkovatelů šanci, zní z úřadu ombudsmanky

Dva ze sta, taková je pravděpodobnost, že se Ukrajincům podaří zapsat od elektronického pořadníku Visapoint. Bez toho si ale nemohou požádat na zastupitelském úřadu o české vízum. Vyplývá to z analýzy veřejného ochránce práv. Ombudsmanka Anna Šabatová pak řekla, že frontu na víza nemůže obsluhovat mafie. Radiožurnál ve čtvrtek upozornil, že překupníci na Ukrajině obchodují s českými vízy. Ukrajinci platí zprostředkovatelské agentuře, která jim předprodá termín pohovoru na českém zastupitelském úřadu.

|Janek Kroupa |Zprávy z domova

Kupčení s českými vízy. 'Může to být byznys za tři miliardy,' říká autor reportáže Janek Kroupa

ROZHOVOR. Reportér Radiožurnálu Janek Kroupa získal důkazy o tom, jak překupníci na Ukrajině kupčí s českými vízy. Pomocí skrytého nahrávání zmapoval, jak a kolik Ukrajinci platí jedné ze zprostředkovatelských agentur, která jim přeprodá termín pohovoru na českém zastupitelském úřadu. Jak vznikala roční investigativní práce?

|Filip Nerad |Zprávy ze světa

Ukrajinci se už v lednu dostanou do Evropy bez víz. Porošenkovi to slíbili nejvyšší představitelé EU

Občané Ukrajiny nebudou od ledna potřebovat k cestám do Evropské unie víza. Do konce letošního roku chce EU odstranit všechny překážky ke zrušení víz pro Ukrajinu. Jejího prezidenta Petra Porošenka o tom na summitu v Bruselu ujistili nejvyšší unijní představitelé. Brusel chce ale současně s tímto krokem zavést nová pravidla pro snadnější pozastavení bezvízového režimu se třetími státy. Unie se na nich ale zatím nebyla schopná dohodnout.

| ČTK |Zprávy ze světa

USA zpřísňují bezvízový styk, opatření se dotkne 38 zemí včetně ČR

Spojené státy zpřísnily bezvízový styk. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí. Opatření se dotknou občanů 38 zemí včetně České republiky. Češi, kteří v posledních pěti letech navštívili Irán, Irák, Súdán nebo Sýrii, nyní potřebují do USA klasické vízum. Výjimku dostanou jen diplomaté, příslušníci humanitárních organizací nebo novináři.

| ČTK, ČRo |Zprávy ze světa

Londýn odmítl udělit kritikovi čínské vlády Aj Wej-wejovi půlroční vízum

Londýn odmítl udělit světoznámému čínskému umělci a disidentovi Aj Wej-wejovi víza potřebná k půlročnímu pobytu ve Velké Británii. Vstup do země mu povolil pouze na několik týdnů. Imigrační úřad tvrdí, že 57letý Číňan ve své žádosti zamlčel předchozí problémy se zákonem. Aj Wej-wej ovšem namítá, že nikdy nebyl oficiálně obžalován ani odsouzen, jen zadržen a vyslýchán.