Vladimír Dbalý

| ČTK |Zprávy z domova

Dbalý bral úplatky od známých i advokátní kanceláře, tvrdí obžaloba. Hrozí mu až 12 let vězení

Někdejší ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý bral úplatky od svých známých a od advokátní kanceláře Šachta & Partners. Peníze chtěl za to, že s nimi za nemocnici uzavřel v rozporu se zákonem smlouvy na poskytování konzultací nebo služeb. Tvrdí to obžaloba, kterou začne v květnu řešit pražský městský soud. Popsanou činností si prý přišel na téměř 12 milionů korun, za což mu hrozí až 12 let vězení. Dbalý korupci a manipulaci s tendry odmítá.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Byl jsem u Rittiga v hotelu Ventana, s úplatky jsem se nesetkal, řekl soudu exposlanec ODS Šnajdr

Vůbec poprvé Marek Šnajdr veřejně přiznal, že se účastnil schůzek s lobbistou Ivo Rittigem. U Městského soudu v Praze někdejší náměstek ministerstva zdravotnictví a exposlanec ODS vypověděl, že v hotelu Ventana v centru Prahy řešili politickou situaci před sjezdem ODS. Jméno Šnajdr se v zápisníku stíhaného exředitele nemocnice objevuje opakovaně, a to i v souvislosti s dvoumilionovým úplatkem, jenž mu měl Rittig nabízet. Šnajdr ale popřel, že se něco takového stalo.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Byl při smyslech, když psal deník? Soud nařídil psychiatrické zkoumání Dbalého

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, souzený kvůli mnohamilionové korupci, se na poslední chvíli snaží sebrat obžalobě trumf: své poznámky, klíčový důkaz v úplatkářském případu kolem elitního zdravotnického zařízení. Obhajoba chce přesvědčit soud, že si Dbalý deník sepisoval ne zcela při smyslech, a tak nelze zápisky brát v potaz.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Dbalý stíhaný za korupci je bezmocný, stát za něj musí splácet obstavený byt, rozhodl soud

Soud se postavil na stranu Vladimíra Dbalého. Exřediteli Nemocnice Na Homolce stíhanému kvůli korupci a jeho manželce hrozilo, že přijdou o byt, jenž jim policie zabavila. Nezvládali ho totiž splácet. Dbalý se bránil, že kvůli obstavení celého majetku nemůže svým závazkům dostát. A že by za něj měl více než padesátitisícovou měsíční splátku posílat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který jeho majetek spravuje. A u odvolacího soudu uspěl. "Správce je povinen právně jednat za účelem zabránění snížení hodnoty nebo zmenšení zajištěného majetku," stojí v usnesení, s nímž se Zpravodajský web Českého rozhlasu seznámil.