„Kdybychom neprivatizovali tak, jak privatizujeme, vekslácké peníze by zůstaly na knížkách, nebo by šly tajně do zahraničí,“ prohlásil dříve ministr průmyslu v letech 1992 až 1997 Vladimír Dlouhý.
Získal 190 hlasů, jeho protikandidát Martin Pecina 64 hlasů. Zajíček už dopředu avizoval, že pokud se stane prezidentem komory, na post místopředsedy ODS rezignuje.
Aby Česko předešlo těžké krizi a vysoké nezaměstnanosti, je podle Navrátila nutné vyřešit nabídku energií. V krátkodobém horizontu snížit poptávku, v dlouhodobém pak podporovat obnovitelné zdroje.
„To, co jsme zažili v sobotu a co se může ještě opakovat, je vidět i v ostatních zemích. Sociálně-politické důsledky jsou a bohužel ještě budou tvrdé,“ konstatuje prezident Hospodářské komory Dlouhý.
Podle Seznam Zpráv odcházející členové uvedli, že jim došla trpělivost, respektive že pravidelné víkendové schůzky s prezidentem na zámku v Lánech považují za ztrátu času.
Prezident a členové týmu vyslechli příspěvky guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka a prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého. Ve čtvrtek zasedne bankovní rada ČNB.
Poradní tým prezidenta se v minulosti scházel zhruba jednou za měsíc. Naposled ale zasedl loni na podzim před hospitalizací Zemana v Ústřední vojenské nemocnici, od té doby nejednal.
Pokud prý politika boje proti klimatickým změnám nebude respektovat konkrétní možnosti, stane se kontraproduktivní. „Lidé se vzbouří a vlastně to povede proti cílům klimatické politiky,“ dodává.
„Jsem z toho celkem rozpačitý. Na jednu stranu rozumím, že vláda musí podnikatelům kompenzovat uzavřené provozovny. Na druhou stranu ale nemůže a nesmí kompenzovat podnikatelská rizika,“ říká ekonom.
„Vláda, celá politická reprezentace a Energetický regulační úřad musí jednat rychle, situaci je třeba nyní rychle stabilizovat,“ sdělil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.
Česku podle Dlouhého hrozí, že může relativně zchudnout vůči ostatním státům, pokud bude namísto nových technologií řešit odklon od uhlí. S Evropskou unií je proto třeba vyjednat přechodné období.
Vládní opatření si vyžádají další náklady ze státního rozpočtu v řádu desítek miliard korun, řekl v pátek prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Podle ekonoma a prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého musíme letos zapomenout na představy, že bude standardní advent s plnými obchody, kde se lidé se budou objímat.
Dlouhý byl v 90. letech jednou z nejznámějších tváří polistopadové ekonomické transformace. V letech 1992 až 1997 byl ministrem průmyslu a obchodu, poté se z politiky stáhl.
Hospodářské komoře také vadí, že poslanci odmítli všechny návrhy zejména opozičních zákonodárců, kteří chtěli okruh firem s nárokem na odpuštění pojistného rozšířit.
Podle Dlouhého nemají podnikatelé a živnostníci ani přehled, za jakých podmínek a kdy budou mít na slíbenou podporu nárok. Přitom již třetina zaměstnavatelů vyčerpala své finanční rezervy.
Podle komory bude muset vláda přesunout co nejvíce peněz na mzdy, odvody a režijní výdaje. Peníze v objemu 40 miliard korun musí podle Dlouhého přijít do deseti dní.
Prezident Hospodářské komory Dlouhý tvrdí, že firmy v cestovním ruchu, pohostinství, hotelnictví i dalších navazujících oborech by mohly kvůli šíření COVID-19 přijít řádově o desítky miliard korun.
„Řeči, jako že jsme si to celé zprivatizovali a že jsme ve vleku té či oné zájmové skupiny, jsou s prominutím blbost. Já hájím zájmy naší členské základny, “ vysvětlil Dlouhý.
Sněmovna se ve čtvrtek začala zabývat závěrečnou zprávou komise. Šéf komise Lukáš Černohorský z Pirátské strany podal osm trestních oznámení na celkem čtrnáct lidí, včetně tří exministrů.
Kromě Dlouhého míří trestní oznámení pro porušování povinnosti při správě cizího majetku i na bývalého šéfa Fondu národního majetku Romana Češku nebo jeho úředníka Pavla Šandu.
Dlouhý vidí cestu především v zavádění nových technologií a respektování současných environmentálních závazků. Životní úroveň v Česku hodnotí jako solidní.