vladimír mečiar

|Pavlína Nečásková, Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

Slovenská vláda našla způsob, jak zrušit Mečiarovy amnestie. Návrh předloží parlamentu

Slovenská vláda našla cestu, jak zrušit sporné Mečiarovy amnestie. Dá pravomoc parlamentu, který pak může ústavním zákonem rozhodnutí z konce 90. let zrušit. Amnestie, vyhlášené v roce 1998 Vladimírem Mečiarem, pozastavily vyšetřování únosu syna exprezidenta Michala Kováče, ze kterého byla podezřelá slovenská tajná služba.

|Eva Mošpanová |Zprávy ze světa

PŘEHLEDNĚ: co jsou Mečiarovy amnestie a proč se o nich na Slovensku opět mluví

Nový film Únos na Slovensku rozvířil diskusi o amnestiích někdejšího premiéra Vladimíra Mečiara. Pomyslného „kostlivce ve skříni“ slovenské politiky se v průběhu posledních dvaceti let snažila zbavit řada politiků. Vždy bezúspěšně. Teprve nyní vzniká široký společenský tlak na jejich zrušení a svou rétoriku mění i premiér Robert Fico.

Vladimír Mečiar přinesl před dvaceti lety do politiky 'banditismus'

|Vojtěch Berger, mz |Zprávy ze světa

Před dvaceti lety začala vznikat politická strana, která změnila tvář moderního Slovenska. Z porevolučního hnutí Veřejnost proti násilí se oddělila platforma s nenápadným názvem Za demokratické Slovensko. Od ní už byl jenom krůček ke známé zkratce HZDS. Lídr hnutí Vladimír Mečiar přinesl do slovenské politiky nové prvky, nacionalismus, populismus a cit pro takzvané obyčejné lidi. Mečiarovu éru provázely i vraždy na objednávku a celkové pohrdání zákonem. Mečiar se ale přesto udržel a z vysoké politiky odešel až loni po prohraných volbách.