Vladimír Rösel

Brexit trhu s uměním příliš nepomáhá, říká bývalý ředitel Národní galerie Rösel

| ČRo |Ekonomika

S následky plebiscitu o vystoupení z Evropské unie se kromě britské politické scény vyrovnávají i další oblasti tamního společenského života. Jednou z nich je i trh s uměním, jehož mekkou je právě Spojené království. V Londýně se v těchto dnech koná veletrh umění Masterpiece, který navštívil i bývalý ředitel Národní galerie Vladimír Rösel, v současnosti působící v bankovním sektoru. Podle něj je trh s uměním v Británii opravdu velký a představuje více než polovinu trhu evropského.

|Veronika Sedláčková, Eva Presová |Výtvarné umění

Knížák končí v Národní galerii. Novým šéfem je Vladimír Rösel

Zítra by měl z čela Národní galerie odejít její dlouholetý ředitel Milan Knížák. Jakou stopu za sebou zanechal, není snadné jednoduše popsat. Kontroverzní umělec budí vášně obojího druhu. Najdou se jeho obdivovatelé, stejně jako ti, kteří mu vyčítají, že prestižní instituci zakonzervoval před moderními vlivy a přivedl do finančních potíží.

|Michaela Vetešková, Mariana Zapotilová |Výtvarné umění

Nový ředitel NG: Chci se vrátit jako manažer i ten, kdo miluje umění

Za necelý týden 1. června se novým ředitelem Národní galerie stane ekonom Vladimír Rösel. Vyhrál konkurz a na základě doporučení výběrové komise se pro něj rozhodl také ministr kultury Jiří Besser. Vladimír Rösel vystudoval Vysokou školu ekonomickou, deset let byl externím lektorem Národní galerie, získal stipendium v Peggy Guggenheim Collection v Benátkách a byl finalistou na pozici správní rady The British Museum v Londýně.