Soudci plánují podat žaloby kvůli zpomalení růstu platů, které ve svém úsporném balíčku prosadila vláda. „Cítíme se opakovaně podvedeni výkonnou mocí,“ říká šéf Soudcovské unie Libor Vávra.
V lednové výplatě měli dostat víc peněz. Vláda ale rozhodla, že platy ústavním činitelům letos neporostou tak rychle, jak by měly. Kromě vrcholných politiků se to týká také soudců a státních zástupců.
Nepřiměřené snižování daní v minulých letech prý znamená výpadek příjmů ve výši 320 miliard korun. „Stát ty peníze vyhodil oknem a teď se divíme, že nám chybí,“ říká s tím, že problémem je i inflace.
„Ceny rostou v důsledku války a my se snažíme nedělat plošná opatření, ale pomáhat těm, kteří se dostávají do problémů,“ uvedl premiér Petr Fiala z ODS.
Podle Maďara se lze domnívat, že pozitivní osoby budou poctivěji hlásit své blízké kontakty, když nebudou muset do karantény, ale budou jen poučeny o správném postupu.
Počty nakažených po červnovém otevření restaurací a klubů prudce vzrostly a o víkendu Nizozemsko některé restrikce zase obnovilo, uvedla agentura Reuters.
Dvě opatření až na výjimky zakazovala přítomnost veřejnosti v obchodech. Tím v podstatě znemožňovala provoz maloobchodu, který ale ministerstvo podle pandemického zákona mohlo jen omezit, uvedl soud.
Jak uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), resort ohledně protiepidemických opatření prohrál celkem 17 soudních sporů, 65 naopak vyhrál a 35 řízení soudy zastavily.
U služeb, jako jsou kadeřnictví, kosmetika, manikúra či masáže, se zruší podmínka, že budou moci být poskytovány pouze jednomu zákazníkovi. Zruší se také povinnost evidence zákazníků.
V pondělí se v Česku otevřou služby - zákazníci se ale budou muset prokázat negativním testem na koronavirus. Do lavic se vrací i žáci druhého stupně základních škol.
Švédsko zatím nezačne uplatňovat avizovaný plán uvolňování protiepidemických omezení. Stávající restrikce prodlouží do poloviny května, protože nových případů koronavirové infekce je dál příliš mnoho.
Žádná výjimka se nevztahuje ani na spolkovou činnost, tedy aktivity sportovních klubů. Povolení sportovní činnosti vyplývá z uvolnění pravidel pro shromažďování, které v úterý schválila vláda.
„Podmiňovat návrat občanů tímto způsobem nelze. Musíte je nechat vstoupit na území země a až pak jim udělit nějaké povinnosti,“ řekl Radiožurnálu advokát Michal Šalamoun.
Podle sociologa Martina Buchtíka je teď prostor pro změny malý. A navíc se blíží volby, upozorňuje s tím, že i ochota politiků dohodnout se bude nejspíš o něco nižší.
Města a obce našly nový způsob řešení bytové krize: začaly skupovat nemovitosti od developerů i jednotlivců, píše deník E15. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
„Osobně si myslím, že k rozhodnutím, co dál, se dostaneme až po Velikonocích,“ přiznal Babiš v rozhovoru pro Mf Dnes. Uvedl také, že představa o totálním lockdownu v Česku je nereálná.
Nová proticovidová opatření jsou nedostatečná a nedostanou nás ven z krize, shodují se experti. Jak bychom se mohli vypořádat s epidemií koronaviru? Server iROZHLAS.cz se zeptal odborníků v anketě.
„S opatřeními, která udělána byla, si hrajeme s malým počtem kontaktů, ačkoli jde na první pohled o velký zásah do života lidí. Jejich efekt ale bude relativně malý,“ varuje biochemik Jan Trnka.
Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) se ale na průmysl nevztahuje málo opatření. Zaměstnavatelé například budou muset nově na každou směnu zaměstnancům zajistit roušky.
Do míst s vyšší koncentrací lidí budeme moci už jen s respirátorem nebo dvěma chirurgickými rouškami, oznámila vláda. Dvě roušky ale podle vědců nejsou účinnější ochranou, mohou být dokonce rizikové.