Turecku dochází červená látka. Vlastenecké nadšení po nezdařeném puči totiž přineslo velký tlak na výrobce vlajek. Produkce nejžádanějšího artiklu ale v posledních dnech klesá. Výrobci metráže nestačí dílny zásobovat. Od pokusu o převrat se vlajek prodalo 100 miliónů. Uvádí to turecký zpravodajský web T24. Veřejná prostranství tureckých měst jsou rudých praporů plná.
Firma Samsung, která má pronajaté reklamní plochy na sloupech v okolí Pražského hradu, dostane kompenzaci za to, že byly její reklamy na několik dní nahrazeny čínskými vlajkami. Společnost uvádí, že se tak stalo bez jejího vědomí a že s odstraněním svých reklam nesouhlasila.
Policie nařídila zaměstnancům v kancelářích okolo pražského hotelu Hilton, kde pobýval během své návštěvy čínský prezident, sundat z oken tibetské vlajky. Zdůvodnila to bezpečností. Lidé, kteří vlajky vyvěsili, s tím ale nesouhlasí. Jiné praporky podle nich mohly na oknech zůstat.
Na trasu mezi letištěm a Pražským hradem se dnes vrátily vlajky ČR a Číny vítající čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. V sobotu je někdo poškodil a byly odstraněny. Šéf česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík ale včera Českému rozhlasu v SMS zprávě napsal, že budou na sloupy veřejného osvětlení umístěny znovu.
Z ulic mezi Letištěm Václava Havla a Pražským hradem zmizely české a čínské vlajky. Proti rudým vlajkám protestovali obyvatelé i radnice Prahy 6, v noci na sobotu někdo desítky vlajek potřísnil barvou. Podle šéfa česko-čínské komory se ale vlajky po opravě na sloupy vrátí.
Desítky čínských vlajek v pražských ulicích někdo v noci poškodil tmavou barvou. Jde o vlajky, které nechala vyvěsit Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. V pondělí do Česka přilétá čínský prezident.
Na sloupech veřejného osvětlení podél Evropské třídy v Praze se dnes objevily české a čínské vlajky. Lemují cestu z letiště na Hrad. Právě tudy má při své první návštěvě Česka příští týden projíždět čínský prezident Si Ťin-pching. Obyvatelé i městská část Praha 6 proti tomu protestují, rudé vlajky jim připomínají minulý režim.
Jedenáct set obcí nejen na Moravě dnes vyvěšuje moravskou vlajku na počest věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Od loňska se přidalo dalších dvě stě radnic. Moravská vlajka ale zavlaje i v Polsku a na Slovensku.
Málokdo z České republiky má k vlajce Evropské unie takový vztah jako švadlena Věra Mikulková ze Samotišek u Olomouce. Modrožluté vlajky ji totiž živí – každý rok jich ve svém obýváku ušije zhruba stovku. A přestože by už ráda s živností skončila, zákazníci ji do důchodu stále pustit nechtějí.
Poprvé to bylo 75, loni 225 a letos rekordních 378. Takové je skóre radnic za poslední tři roky, kde na svátek slovanských věrozvěstů vyvěsili moravskou vlajku. Podle organizátorů to svědčí o stále větším zájmu lidí o své kořeny. Letos poprvé se k zatím tříleté tradici připojuje například i obec Dolany na Olomoucku.
České vlajky namalované na klínech žen z různých koutů světa můžete vidět na pražské náplavce na Výtoni poblíž Lodi Tajemství Divadla bratří Formanů. Představují symbolické domovy českého fotografa Jiřího Boudníka.
Sto dvanáct starostů převzalo v poslanecké sněmovně dekrety k novým vlajkám a znakům svých měst a obcí. Nové znaky a z nich odvozené vlajky měst a obcí musí vycházet z jejich místní historie, být historicky správné, jednoduché a vkusné.
Přes tři sta padesát radnic dnes vyvěsilo tibetskou vlajku. Objevila se také ve sněmovním okně poslaneckého klubu Strany zelených a v okně předsedy senátní komise pro podporu demokracie ve světě. Ani jedna z institucí nicméně oficiálně vlajku nevyvěsily.
Francouzský prezident Nicolas Sarkozy se sice pokusil zklidnit debatu o národní identitě, ta ale nabývá každým dnem na intenzitě. Poslanci vládní strany UMP navrhují zákon, který by během svateb na radnici zakazoval přítomnost jiných vlajek než Francie a Evropské Unie.
Hry dvacáté osmé letní olympiády budou oficiálně zahájeny už za několik hodin. Českou výpravu přivede na aténský olympijský stadion coby vlajkonoš plavec Květoslav Svoboda. Jak se znojemský kraulař cítí, a jak se mu líbí v řecké metropoli, to zjišťoval Vojtěch Bidrman.
To by se člověk divil, co s sebou může přinést rozšíření Evropské unie. Například v sousedním Polsku způsobil blížící se termín vstupu nových 10 států do Unie zvýšenou poptávku po modrých vlajkách se žlutými hvězdami a také vlajkách všech 25 členských států. Obchody s vlajkami prožívají konjunkturu. V jednom z nich se byl podívat varšavský zpravodaj Českého rozhlasu Pavel Novák.
Severoatlantická aliance dnes vztyčí ve své bruselské centrále sedm nových vlajek. Budou patřit novým členským zemím, které do NATO vstoupily v pondělí. Právě tehdy předali premiéři vstupujících zemí ve Washingtonu do úschovy přístupové listiny.