Vlasta Parkanová

|Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Opozice stíhání Parkanové uvítala, část poslanců TOP 09 a ODS ho označuje za nesmyslné

Poslanci vydali k trestnímu stíhání exministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) kvůli údajně předraženému nákupu letadel CASA. Pro její vydání hlasovalo 117 ze 176 přítomných poslanců. Zatímco opoziční poslanci stíhání Parkanové vítají, někteří poslanci především z TOP 09 a ODS označují důvody ke stíhání za zcela nesmyslné.

Poslanci vydali Parkanovou k trestnímu stíhání kvůli nákupu letadel CASA

|Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Místopředsedkyni sněmovny a bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09) vydali její kolegové k trestnímu stíhání. Pro vydání hlasovali opoziční poslanci ČSSD, KSČM, VV i vládní strana LIDEM. Členové ODS a TOP 09 v hlasování jednotní nebyli. Ze 176 přihlášených poslanců zvedlo ruku pro vydání 117, proti bylo 45 členů dolní komory. Parkanová se vzápětí vzdala funkce místopředsedkyně sněmovny.

| ČRo 1 - Radiožurnál, Věra Pfeifferová, Mirko Kašpar |Zprávy z domova

Parkanová před poslanci hájila postup při nákupu letadel CASA, ti ji zřejmě přesto vydají

Poslanci diskutují o vydání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání. Policie ji podezírá ze spáchání dvou trestných činů při nákupu letadel CASA pro českou armádu. Předpokládá se, že sněmovna Parkanovou vydá, stejné doporučení dalo poslancům i 10 z 15 členů mandátového a imunitního výboru.

|Renáta Prátová, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Klasnová požádá poslance Věcí veřejných, aby hlasovali pro vydání Parkanové

Místopředsedkyně Věcí veřejných Kateřina Klasnová požádá všechny poslance strany, aby hlasovali pro vydání bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové z TOP 09 k trestnímu stíhání. Protikorupční policie požádala sněmovnu o vydání Parkanové kvůli údajnému zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti při správě cizího majetku v případě nákupu letadel CASA.

|Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková, Michaela Vydrová, Kateřina Kozmová, Jan Bumba |Zprávy z domova

Sněmovní výbor si vyžádal spis Parkanové, její obhajobu vyslechne za týden

Jednání mandátového a imunitního výboru o žádosti policie na vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové z TOP 09 skončilo zatím bez výsledku. Výbor schůzi po více než hodinové debatě přerušil. Znovu se sejde příští středu, na jednání si poslanci pozvou i Vlastu Parkanovou, aby jim řekla svou verzi nákupu vojenských letounů CASA.

|Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, Petr Sehnoutka, pir, Eva Presová |Zprávy z domova

Omnipol odmítá, že by měl za letouny CASA stamilionové provize

Dodavatel problematických letounů CASA tvrdí, že letouny nejsou předražené. Společnost Omnipol, která obchod mezi ministerstvem obrany a španělským výrobcem EADS zprostředkovávala, dnes uvedla, že její marže byla jen 85 milionů. To odpovídá zhruba třem procentům celé zakázky. Policie má ale v ruce posudek, že letadla jsou předražená o 658 milionů, a právě proto požádala sněmovnu o vydání tehdejší ministryně obrany a dnešní poslankyně za TOP 09 Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání.

|Jan Piroch, Jan Bumba |Zprávy z domova

ČSSD se bojí, že chce premiér Nečas zastrašovat policii

Místopředseda poslanecké sněmovny a ČSSD Lubomír Zaorálek má obavu, že premiér Petr Nečas chce zastrašovat policii. Zaorálek to uvedl v dolní komoře parlamentu v reakci na slova předsedy vlády týkající se debaty o vydání Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání. Petr Nečas ve čtvrtek při interpelacích řekl, že je třeba si počkat na výstupy mandátového a imunitního výboru.

|Věra Pfeifferová, Jan Piroch, Martina Spěváčková |Zprávy z domova

Vláda by podle Johna měla vymáhat 658 milionů za letouny CASA od Omnipolu

Opoziční Věci veřejné vyzvaly vládu, aby vymáhala po firmě Omnipol 658 milionů korun za letouny CASA. Právě o tolik byla podle policie zakázka předražená. Kvůli nákupu vojenských letounů už požádala sněmovnu o vydání místopředsedkyně Vlasty Parkanové z TOP 09. Podezírá ji z toho, že jako exministryně obrany nenechala vypracovat znalecký posudek, který by cenu letadel prověřil.

|Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková, Simona Bartošová |Zprávy z domova

Parkanová: Obvinění v případě letounů CASA je absurdní, mám čisté svědomí

Policie žádá poslance o vydání místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanové z TOP 09. Protikorupční útvar ji podezírá ze dvou trestných činů. Ze zneužití pravomocí veřejného činitele, mimo jiné kvůli nákupu vojenských letounů CASA z doby, kdy Parkanová byla ministryní obrany. A z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Vlasta Parkanová vinu odmítá.