Kolem stavu a budoucnosti mostu se v poslední době vede diskuse. Správa železnic chce jeho památkově chráněnou vrchní konstrukci nahradit novou, což kritizují památkáři či občanské spolky.
Nová asi 300 metrů dlouhá Štvanická lávka, přezdívaná HolKa, má usnadnit pěším i cyklistům cestu mezi městskými částmi Praha 7 a Praha 8. Konstrukce spojení má vydržet až sto let.
Nedostatek vody pro domácnosti a průmysl nehrozí. Po čtvrtečním jednání s řediteli podniků spravujících povodí Vltavy, Moravy, Ohře, Odry a Labe to řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Vojáci společně s veřejností ve středu oslavili 30. výročí vzniku české armády. Na náplavkách na obou březích Vltavy si lidé mohli prohlédnout techniku či navštívit stánek Vojenského zpravodajství.
Nový most roste hned vedle stávající konstrukce z roku 1889, která měla jít původně k zemi. Most byl však zařazen mezi kulturní památky, a tak zůstane na místě.
Po vydatných deštích z druhé poloviny minulého týdne platil v pondělí ráno první povodňový stupeň ještě na přibližně 20 místech v Česku. Dyje na dvou místech dosahovala druhého stupně.
Asi 300 metrů dlouhá lávka je vyrobená ze speciálního materiálu a zabezpečená i proti povodním. Má vydržet až sto let a výrazně usnadnit cestu pěšky, ale třeba i na kole mezi oběma břehy Vltavy.
„Požádal nás jeden voják, abychom mu sehnali periskop. Žádný moderní, ale starý sovětský. Když nemusí voják vystrkovat hlavu ze zákopu, méně riskuje život,“ říká Martin Kroupa.
Hlodavců se zploštělým ocasem v hlavním městě každý rok přibývá. Do jednoho bobřího teritoria v Komořanských a modřanských tůních se podívala i redaktorka Tereza Cedidlová.
Většina z téměř 30 tisíc obyvatel musela opustit domovy v rámci největší vysidlovací akce, která v protektorátu proběhla. Někteří však mohli zůstat a také zůstali.
Ministr dopravy Martin Kupka uvedl, že rozhodnutí o budoucnosti mostu by mělo být představeno do konce tohoto roku. Podle Správy železnic se většina kolokvia shodla, že stav lze označit za „špatný“.
„Tady je nádherně vidět, jak už si větve začal skládat do vody. Jednotlivé malé větvičky jsou odštípané, ty potom spásá,“ líčí provozovatel voroplavby v Českém Krumlově Radek Šťovíček
Od pátku pršelo nejvíce v jihozápadní polovině Čech v okolí Plzně a v pásu táhnoucím se severojižním směrem přes Prahu a Středočeský kraj. Ve velmi silných bouřkách tam spadlo 20 až 50 milimetrů vody.
Právě před 20 lety Prahu zasáhla ničivá povodeň. Její příčina nyní vyplynula z analýzy Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd. Pro Radiožurnál o výzkumu promluvil jeden z jeho autorů Miloslav Müller.
Původně průmyslový a dělnický Karlín se od povodní přeměnil ve čtvrť kanceláří a luxusního bydlení. Několik domů muselo být po povodních zbouráno, mnoho jich bylo vystěhováno.
Nová lávka bude vzhledem připomínat bílý mramor. Vyrobena bude ze speciálního typu kompozitu „Je velmi výhodný, protože má vynikající trvanlivost a mechanické vlastnosti,“ říká jeden z autorů lávky.
Policie oficiálně ukončila pátrání po muži z raftu, který se v úterý převrátil. Potápěči v pátek dopoledne vytáhli jeho tělo z Vltavy v centru Českého Krumlova.
Muže se záchranáři snažili najít u jezu, kde se plavidlo převrátilo, i u jezu následujícího. Podle Schwarzové se do hledání, které začalo v 9.30, zapojila i zásahová jednotka potápěčů.
Policie i záchranáři varují, že sjíždění Vltavy v daném místě je nyní velmi nebezpečné. „Záchranáři během odpoledne vyjížděli třikrát k tonoucím vodákům,“ uvedli záchranáři.
Na vrchní části opony je dominantní velký nápis Osvětou k svobodě. Dílo zapsané jako kulturní památka představuje Libušinu věštbu s pohledem na Hradčany s Vltavou.