Egypt má přebytek elektřiny. Za možné zákazníky považuje země „hladové po elektřině“ na severu Afriky. Do Evropy by pak mohl dodávat prostřednictvím podmořského kabelu na Kypr a do Řecka.
Kvůli výstavbě přehrady a elektrárny muselo být vystěhováno asi 1000 lidí, náklady Energo-Pro na výkup pozemků a přesídlení obyvatel činily 21 milionů dolarů (asi 480 milionů korun),.
V Mekongu, jedné z největších řek světa, je nejméně vody za posledních sto let. Za suchem stojí nedostatek dešťů, situaci ale zhoršují i vodní elektrárny na horním toku řeky.
Bez proudu bylo 16 z 23 států ve Venezuele. Ministr pro informace Jorge Rodríguez prohlásil, že výpadek způsobil útok na hlavní vodní elektrárnu na přehradě Guri.
Zákaz platí pro Přerov a jeho místní části, ale i pro dalších 58 obcí v okolí, řekla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová, podle které je situace ve vodních tocích už kritická.
V tisku se dočtete, že v Česku se nestaví nové vodní elektrárny. Proto je odjíždějí české firmy stavět do zahraničí. Od 1. července bude vydávání řidičských průkazů jednodušší.
Srdce mnohého Brazilce a Paraguayce se dme pýchou při pohledu na společnou vodní elektrárnu Itaipú. Doposud je to největší výrobce obnovitelné energie na světě, těsně soutěžící se Třemi soutěskami.
I když se v posledních letech mluví o ekologickém přístupu k energiím a na větší využívání obnovitelných zdrojů tlačí i Evropská unie, renesance malých vodních elektráren u nás nenastala. Proč?
Sucho zastavilo malé vodní elektrárny. Třeba na Vysočině jsou řeky zhruba na čtvrtině svého běžného stavu a někde protéká vody jen desetina. Majitelům elektráren tak nezbylo než náhony zastavit, aby nedostali pokutu.
Pět let trvaly opravy a přestavba Sajano-Šušenské elektrárny na Jeniseji. Jedna z největších vodních elektráren na světě prošla modernizací po tragické havárii z roku 2009.
Největší česká klasická vodní elektrárna Orlík na řece Vltavě na jihu středních Čech je po pravidelné údržbě. Specialisté prohlédli místa, kde při provozu proudí 150 metrů krychlových vody za sekundu, a testy prošly i dvě ze čtyř turbín, které ročně vyrobí elektřinu pro více než 150 tisíc domácností.
Největší česká klasická vodní elektrárna Orlík na řece Vltavě je po pravidelné údržbě. Specialisté prošli místa, kde při provozu proudí 150 metrů krychlových vody za sekundu. Testy prošla i část turbín, které ročně vyrobí elektřinu pro více než 150 tisíc domácností na pomezí středních a jižních Čech.
Vodní elektrárna v přehradě Kamýk na řece Vltavě je pro nezasvěcené návštěvníky jedno velké bludiště. Zabloudit se dá hned za prvním rohem. Srdcem elektrárny jsou čtyři gigantické turbogenerátory. A jeden z nich teď technici opravují. Konkrétně ten, který označují jako TG 1. Tedy turbogenerátor stojící v elektrárně jako první v řadě.
Vodní elektrárna v Rudolfově v Jizerských horách bude národní technickou památkou. Je ojedinělou výrobnou elektrické energie nejen v Česku, ale také v rámci celé Evropy. Vodní turbíny a stroje jsou staré 85 let a fungují bez větších oprav po celu dobu své existence. Přitom v roce 1972 měla malebná elektrárna na mále, měl se z ní stát socialistický sklad banánů. Kvůli špatně přístupnému horskému terénu se ale nakonec komunističtí pohlaváři rozhodli, že ovoce bude sídlit jinde.
Stavbaři ve Štětí na Litoměřicku dokončují hrubou stavbu vodní elektrárny. Příští rok má začít ve zkušebním provozu dotovat péči o těžce nemocné nebo umírající děti a jejich rodiny.
Na vodní elektrárně Lipno začala betonáž nové spirály turbíny. Pokračuje tak nejrozsáhlejší modernizace elektrárny od jejího uvedení do provozu v roce 1959. Čerstvý beton se do podzemní části elektrárny dostává z Vyššího Brodu, a to pod zemí.
Na Chrudimsku začala pracovat nová vodní elektrárna. Svůj vlastní zdroj energie teď bude mít úpravna vody na Monacu. Vodárenská společnost Chrudim za malou vodní elektrárnu zaplatila šest a půl milionu korun.
Slovensko s Maďarskem začnou znovu jednat o vodním díle Gabčíkovo-Nagymaros. Obě země vedou o stavbu, která měla chránit okolí Dunaje před záplavami, dlouhodobý spor. Jednání by měla začít opět na podzim.
Zastavte práce, přestaňte budovat hráz. To nařídil brazilský federální soud stavitelům třetího největšího vodního díla na světě, hydroelektrárny Belo Monte v Amazonii. Domorodí obyvatelé údolí v pralese uspěli s protestem, že stavbu, kvůli které by museli opustit své domovy, s nimi nikdo podrobně nekonzultoval.
V létě se vyostřují spory mezi rybáři a majiteli malých vodních elektráren. Dohadují se, kdo má větší právo na vodu. Dnes české úřady evidují 1420 elektráren s výkonem do tisíce kilowattů. A malých elektráren na řekách nepochybně přibude, ministrovo průmyslu totiž letos dotuje jejich výstavbu a rekonstrukci částkou půl miliardy korun.
Nebýt evropských dotací, malé vodní elektrárny na řekách Jizeře a Kamenici teď nepracují. Vybudovaly je firmy z holdingu Hybler group a energetika se tak pro skupinu kdysi orientovanou převážně na textilní výrobu stala čím dál významnějším oborem podnikání.
Česko se možná do několika let dočká dalších přečerpávacích vodních elektráren. Obří vodní díla, zadržující miliony metry krychlových vody, by mohla už do deseti let vznikat v Krušných a Jizerských horách, nebo také v Beskydech. Vodní stavby mají své zastánce i odpůrce. Pro starosty měst jsou přínosem peněz do obecní kasy. Ekologové varují před velkým zásahem do neporušené krajiny. Mezi favority pro výstavbu elektrárny patří i krušnohorský Šumný důl.
V Čechách bude o jednu vodní elektrárnu navíc. Fungovat bude na řece Berounce a její součástí je i rybí přechod. Ten by se mohl v budoucnu stát turistickou atrakcí.
Nejméně dva lidé zahynuli a několik dalších bylo zraněno při útoku na Baksanskou vodní elektrárnu na severním Kavkaze. Na místě vybuchly čtyři nálože, podle ruských úřadů se incident ale neodrazil na dodávkách elektrické energie.
Brazílie otevřela cestu ke stavbě obrovské přehrady v Amazonii. Brazilská agentura pro životní prostředí stavbu nádrže s vodní elektrárnou po roce posuzování schválila. Vláda teď vypíše výběrové řízení na investora. Proti ohromnému projektu ale protestují ochránci životního prostředí i lidských práv.
Pozůstalí po obětech havárie v největší ruské vodní elektrárně žádají po majiteli zařízení, firmě RusHydro, výplatu kompenzací do konce srpna. Podle ruského ministerstva pro mimořádné situace dnes začnou v Sajansko-šušenské elektrárně opravné práce. Záchranáři zároveň stále pátrají po tělech dalších obětí.