vodní elektrárna

|Šárka Škapiková |Technologie

Vodní elektrárna v Rudolfově v Jizerských horách se stane národní památkou

Vodní elektrárna v Rudolfově v Jizerských horách bude národní technickou památkou. Je ojedinělou výrobnou elektrické energie nejen v Česku, ale také v rámci celé Evropy. Vodní turbíny a stroje jsou staré 85 let a fungují bez větších oprav po celu dobu své existence. Přitom v roce 1972 měla malebná elektrárna na mále, měl se z ní stát socialistický sklad banánů. Kvůli špatně přístupnému horskému terénu se ale nakonec komunističtí pohlaváři rozhodli, že ovoce bude sídlit jinde.

|Ivan Studený, krw |Zprávy ze světa

Žadatelé o výstavbu malých vodních elektráren si rozdělí půl miliardy. Rybáři nesouhlasí

V létě se vyostřují spory mezi rybáři a majiteli malých vodních elektráren. Dohadují se, kdo má větší právo na vodu. Dnes české úřady evidují 1420 elektráren s výkonem do tisíce kilowattů. A malých elektráren na řekách nepochybně přibude, ministrovo průmyslu totiž letos dotuje jejich výstavbu a rekonstrukci částkou půl miliardy korun.

|Lucie Husárová 1, Petra Benešová, bre |Regiony

Šumný důl může za pár let zcela změnit obří vodní elektrárna

Česko se možná do několika let dočká dalších přečerpávacích vodních elektráren. Obří vodní díla, zadržující miliony metry krychlových vody, by mohla už do deseti let vznikat v Krušných a Jizerských horách, nebo také v Beskydech. Vodní stavby mají své zastánce i odpůrce. Pro starosty měst jsou přínosem peněz do obecní kasy. Ekologové varují před velkým zásahem do neporušené krajiny. Mezi favority pro výstavbu elektrárny patří i krušnohorský Šumný důl.