vojenská intervence

vojenská intervence v textech na iROZHLASU

| ČTK, ZW ČRo |Zprávy ze světa

Velvyslankyně USA při OSN: Jsme připraveni k další akci v Sýrii, snad nebude potřeba

SLEDUJEME ONLINE: Spojené státy v reakci na údajný chemický útok ve městě Chán Šajchún v provincii Idlib zaútočily na leteckou základnu na západě Sýrie. Cílený útok nařídil prezident Donald Trump, který v projevu vyzval k ukončení krveprolití v blízkovýchodní zemi. Syrská státní televize útok potvrdila a označila jej za "americkou agresi". Podle syrské státní agentury si útok si vyžádal nejméně devět životů, včetně čtyř dětí z oblasti poblíž základny, několik zraněných a výrazné materiální škody. Zatímco syrská opozice a partneři Spojených států krok uvítali, Rusko ho považuje za protiprávní a po Washingtonu bude požadovat vysvětlení.

|Vít Pohanka, Štěpán Macháček, Michaela Vydrová, bre |Zprávy ze světa

Svět se připravuje na možný útok proti Sýrii. Obama situaci konzultoval s Cameronem

Spojené státy se dál připravují na vojenskou intervenci v Sýrii, která má být odvetou za údajný chemický útok u Damašku. Prezident Barack Obama ale zatím nedal rozkaz k útoku. Během noci situaci konzultoval s dalšími světovými politiky. Případný úder podporuje Británie, Francie i Liga arabských států. Proti je Čína, Írán a hlavně Rusko. Na místech údajných chemických útoků u Damašku bude i dnes pokračovat ve vyšetřování tým expertů OSN.

|Marína Dvořáková, Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Obama neplánuje vyslání jednotek do Sýrie. Ani přes údajné užívání chemických zbraní

Spojené státy neplánují invazi pozemních vojsk v Sýrii. Prohlásil to prezident Barack Obama. Washington prý vyvíjí tlak na Damašek jinými způsoby. Spekulace o možném zásahu amerických jednotek přichází ve chvíli, kdy Spojené státy oznámily, že mají důkazy o užití chemických zbraní v syrském konfliktu.

Západoafrické státy se připojí k Francouzům a pomohou znovu sjednotit Mali

|Zdeněk Novák |Zprávy ze světa

Západoafrické státy ze sdružení ECOWAS pošlou své vojáky do Mali už v pondělí. Jejich misi schválila Rada bezpečnosti OSN už v prosinci, jednotky ale měly do země dorazit až na podzim. K akci je ale přiměla Francie. Ta své vojáky do Mali už poslala a vládní jednotky s jejich podporou znovudobyly první části území. Podle prezidenta Francoise Hollanda zůstanou Francouzi v Mali až do úplné porážky teroristů západoafrické Al-Káidy.

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Britský ministr zahraničí přirovnal situaci v Sýrii k Bosně. Zásah nevylučuje

Situace v Sýrii stále více připomíná situaci v Bosně v 90. letech. Prohlásil to britský ministr zahraničí William Hague. Jak řekl, jeho vláda nevylučuje použití vojenské síly s cílem syrský konflikt zastavit. Proti zahraniční intervenci ale dlouhodobě vystupují Rusko a Čína s argumentem, že takový krok by krizi naopak prohloubil.

|Ondřej Bouda, bre |Zprávy ze světa

Arabské země a Turecko údajně uvažují o vojenské intervenci v Sýrii

Syrský režim opouští i poslední tradiční spojenci. S představiteli opozice začal vyjednávat už i Írán. A Liga arabských států vyhrožuje tvrdými ekonomickými sankcemi, pokud okamžitě neskončí vojenské akce proti civilistům a opozici. Francouzský ministr zahraničí dnes varoval před jednostrannými kroky a vyzval k řešení krize na půdě OSN.

Turecko varovalo Sýrii před západní vojenskou intervencí

|Břetislav Tureček, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Pokud se Západ rozhodne řešit syrskou krizi vojenskou intervencí, Turecko by mohlo takovou akci podpořit. S odvoláním na turecké oficiální zdroje o tom píše blízkovýchodní tisk. Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu v týdnu jednal se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Tlumočil mu postoj Turecka, které údajně ztrácí se Sýrií trpělivost a nebude prý bránit Západu ve vojenském úderu.

|Ondřej Bouda, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Světoví politici kličkují před možností vojenské intervence v Libyi

V Libyi se revoluce proti Muammaru Kaddáfímu mění na občanskou válku. Oběti přibývají a střety mezi lépe vyzbrojenou armádou a odhodlanými povstalci jsou čím dál tím krvavější. Zároveň se stupňuje debata na Západě, zda s tím něco udělat a případně co. Jedna z velmi diskutovaných možností je vojenský zásah.

|Katarína Brezovská, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Západní země se snaží najít společný postoj k situaci v Libyi

Západní mocnosti se snaží najít společný postoj k situaci v Libyi. Jedná o ní Rada OSN pro lidská práva i Rada bezpečnosti OSN, opatření zvažují v Budapešti také ministři obrany Evropské unie a mimořádnou schůzku velvyslanců NATO svolal i generální tajemník aliance. Kaddáfí se nechce vzdát. Počet obětí nepokojů se podle některých odhadů vyšplhal už ke dvěma tisícům. Na evakuaci čekají v zemi desetitisíce cizinců.

|Jan Prokeš, Eva Presová |Zprávy ze světa

Sousední státy pohrozily Pobřeží slonoviny vojenskou intervencí

Napjatá situace je nadále v západoafrickém Pobřeží slonoviny. Sílí zahraniční tlak na samozvaného prezidenta Laurenta Gbagba, který neuznal porážku v listopadových volbách a od té doby odmítá předat moc. Organizace spojených národů zároveň upozornila, že strach z eskalace násilí už přiměl kolem čtrnácti tisícovek vesničanů k útěku do sousední Libérie.