vojenská operace

|Kristina Roháčková, Lenka Davidová |Zprávy ze světa

Rusko s USA plánují společnou akci proti radikálům v Aleppu, prohlásil ruský ministr

Rusko spolu se Spojenými státy zřejmě brzy zahájí společnou vojenskou operaci proti radikálům v syrském Aleppu. Informovala o tom ruská agentura RIA Novosti, které to řekl ministr obrany Sergej Šojgu. Moskva i Washington podle něj v současnosti o společné ofenzivě intenzivně vyjednávají. Každá ze zemí přitom dosud podporovala různé strany konfliktu.

|Martin Křížek, Břetislav Tureček, Lucie Maňourová, Jan Bumba |Zprávy ze světa

Dvě palestinské rakety doletěly až k Tel Avivu. Izraelci mobilizují 30 tisíc záložníků

Raketová přestřelka mezi Izraelem a Palestinci dosáhla až k Tel Avivu. Z pásma Gazy sem v podvečer doletěly dvě rakety. Jedna zasáhla pole u města Rišon Lecion ležícího jen 12 kilometrů od centra Tel Avivu, v hustě osídlené aglomeraci. Druhá dopadla do moře. Izraelci potvrdili, že nikdo nebyl zraněn, zároveň se ale chystají na možný válečný konflikt.

Britský nálet údajně poškodil největší ropná pole v Libyi

|Jan Prokeš, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Britský nálet údajně poškodil největší ropná pole v Libyi i ropovod, který dopravuje vytěženou surovinu do přístavu. Tvrdí to představitel libyjské vlády Muammara Kaddáfího, která čelí jak leteckým útokům západních spojenců, tak ozbrojenému odporu rebelů z východu země. Podle zástupce ministra zahraničí Khaleda Kaima britský nálet taky zabil tři příslušníky ostrahy ropného komplexu a další zaměstnance zranil.

|Michaela Vydrová, Dalibor Zíta |Zprávy ze světa

Itálie připravuje vlastní plán řešení situace v Libyi

Itálie může překazit plány Severoatlantické aliance, která přebírá vojenské operace v Libyi pod své velení. Podle šéfa italské diplomacie Franca Frattiniho totiž Itálie připravuje svůj plán řešení situaci v Libyi, který zahrnuje příměří, vytvoření humanitárního koridoru a exil pro libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Řím se podle Frattiniho pokusí k souhlasu s projektem získat Německo.

|Tomáš Pavlíček, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Česká republika se do operací nad Libyí nezapojí

Česká republika vítá rezoluci Rady bezpečnosti OSN otevírající cestu k leteckým úderům na Libyi, s účastí armády v akci nepočítá. Premiér Petr Nečas uvedl, že rezoluce umožní zajistit ochranu libyjských civilistů před násilím a porušováním lidských práv. České vojsko se do operace nad Libyí podle ministra obrany Alexandra Vondry nezapojí, protože nemá potřebné schopnosti a kapacity. Armáda je ale připravena zapojit se do následné humanitární pomoci.