BASKETBAL: Srbsko - Česko právě teď živě

vojenská přehlídka

|Martin Dorazín, ČTK |Zprávy ze světa

Vojenskou přehlídkou v Moskvě vrcholily oslavy výročí konce druhé světové války

Moskevské Rudé náměstí zažilo nevídanou vojenskou přehlídku. Vrcholí jí oslavy 70 let od konce druhé světové války v Evropě. Velká část zahraničních hostů, včetně Miloše Zemana, na ni ale nepřišla. Přehlídku sledoval po boku Vladimira Putina například čínský prezident Si Ťin-pching nebo generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Centrem ruské metropole prošlo 16 tisíc vojáků, projela jím kolona vojenských aut a nad městem přeletěly formace stíhacích letounů.

V Moskvě finišují přípravy na vojenskou přehlídku, Putin přijme Castra

|Martin Dorazín, Libor Dvořák, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Tisíce Moskvanů dopoledne sledovaly generální zkoušku na sobotní vojenskou přehlídku ke Dni vítězství nad nacistickým Německem před 70 lety. Ta by měla předstihnout všechno, co v tomto ohledu v hlavním městě zatím bylo k vidění. Velké oslavy se chystají také na anektovaném Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin začíná už dnes přijímat zahraniční návštěvy.

|Martin Dorazín, Vojtěch Berger, Simona Bartošová |Zprávy ze světa

Ukrajina slaví Den nezávislosti. Na Majdanu bude vojenská přehlídka

Centrem Kyjeva dnes projde mohutná vojenská přehlídka. Bude to po delší době poprvé - Ukrajina si připomíná Den nezávislosti. V éře bývalého prezidenta Viktora Janukovyče, kterého v únoru sesadily masové protesty, se přehlídky nekonaly. Podle řady Ukrajinců by to tak mělo zůstat i nadále. Ukrajinská armáda ale na východě země bojuje s proruskými separatisty a přehlídka má ukázat odvahu a jednotu.