„Návštěvnost je zhruba podobná jako v loňském roce, kdy přišlo kolem 50 000 lidí. Přesnější odhady budeme mít ve večerních hodinách,“ uvedl mluvčí akce Richard Maňásek z velitelství pozemních sil.
V Sevastopolu na poloostrově Krym se má přehlídka konat, ale bez námořní části. Ale vzhledem k útokům ukrajinských dronů a střel dospěly úřady k názoru, že takový podnik by nebyl bezpečný.
Modernizace a rozšiřování armády má mezi Poláky bez ohled na voličské preference velkou podporu, politické strany se ale přou o podobu nákupů. To odráží jejich programy.
V hlavním městě Jižní Koreje Soulu se bude konat po deseti letech vojenská přehlídka. Prezident Jun Sok-jol při příležitosti dne vojenských sil poukázal na pevnou spolupráci se Spojenými státy.
Na letecké přehlídce se připomínalo, že před 30 lety navázaly česká armáda a Národní gardy, tedy ozbrojené sbory ne Spojených států ale jejich jednotlivých členů, spolupráci.
Není jasné, jestli ke shromážděným davům civilistů a vojákům promluvil i severokorejský vůdce, státní média však podle agentury AP shrnula projev severokorejského ministra obrany Kang Son-nama.
Není se čím chlubit, čehož ironickým důkazem je jediný tank, jenž po Rudém náměstí projel – historická T-34, která byla symbolem někdejšího skutečného sovětského vítězství nad hitlerovským Německem.
Mezitím, co se letos oslavy výročí konce druhé světové války v řadě ruských měst rušily, Moskva pořádala svoji tradiční vojenskou přehlídku. Vladimír Putin na ní vyzval k vítězství na Ukrajině.
Letos jsou oslavy podstatně skromnější, ze zahraničních hostů přijel pouze prezident Kyrgyzstánu Sadyr Žaparov a i množství techniky bude menší než obvykle.
Putin ocenil také přítomnost vůdců dalších postsovětských zemí – převážně středoasijských – na přehlídce, která je druhým rokem ve stínu ruské invaze na Ukrajinu.
Obzvlášť od roku 2015 se oslavy dne vítězství nad nacismem točí kolem „oblíbených témat“ Vladimira Putina: monopolární svět, hrozba Západu a také válka proti Ukrajině.
Novináři nemají zlehčovat očekávání od avizované protiofenzívy ani tvrdit, že Kyjev na ni není připraven. Prokremelská média mají naopak zdůrazňovat, že západní země dodávají Ukrajině zbraně.
Neoficiálně se hovoří o obavách z ukrajinských dronů, zvláště když jeden z ukrajinských podnikatelů slíbil velkou odměnu za přistání dronu 9. května na Rudém náměstí.
Heslo letošní přehlídky je Sdílet plamen a připomíná loňské úmrtí posledního člena francouzského odboje Huberta Germaina. A předznamenává olympijské hry v Paříži, které se budou konat za dva roky.
Západní státy znervózněly před pondělním výročím Dne vítězství. Očekávaly se významné postupy v bojích na Ukrajině. Jaký význam má pro Rusy 9. květen? Server iROZHLAS.cz v anketě oslovil odborníky.
Objevují se spekulace, že by při projevu v rámci vojenské přehlídky mohl ruský prezident Vladimir Putin formálně vyhlásit Ukrajině válku a zavést v Rusku mobilizaci.
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
O tom, že 9. květen je pro Vladimira Putina důležitým datem, mluvil nedávno i francouzský prezident Emmanuel Macron, který s ním byl až doteď ze západních lídrů nejvíce v kontaktu.
Podle agentury Reuters tentokrát byla dramaturgie přehlídky poněkud skromnější. Objevili se také vojáci v oranžových ochranných oblecích s plynovými maskami.
Nedělní vojenské přehlídky v Moskvě se zúčastnilo 37 armádních jednotek. Před tribunou, na níž stál Putin a další ruští činitelé, projelo v mechanizované koloně 190 kusů vojenské a speciální techniky.
„Teroristický akt ve Vrběticích, za kterým stojí ruští agenti, nás nesmí nechat zapomenout hrdinství těch, kteří bojovali ve druhé světové válce za naši svobodu,“ sdělilo české ministerstvo zahraničí.
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Stejně jako loni se ale na internet kvůli pandemii přesune třeba pochod takzvaného Nesmrtelného pluku. Rusové při něm jinak procházejí ulicemi s portréty svých předků, kteří bojovali ve válce.
Min Aun Hlain se v projevu během vojenské přehlídky přímo nevyjádřil k neustávajícím protestům. Řekl jen, že „terorismus, který by mohl poškodit klid a sociální stabilitu státu, je nepřijatelný“.
Na přehlídce v Pchjongjangu se ukázaly řady pochodujících vojáků a vojenské techniky včetně tanků a raketometů. Na závěr předvedl režim nový druh balistických raket a střel SLBM.
„Zdůraznili jsme důležitost rozličných dohod uzavřených mezi Jihem a Severem, které mají zabránit ozbrojeným konfliktům a válkám,“ uvedla jihokorejská prezidentská kancelář.