Jeřáb na velikém pontonu drží nad vodou tank a desítky lidí to pozorují ze břehu. Jenže tohle není záchranná operace, ale umisťování exponátu do nového muzea.
Během nich mohou zájemci vidět dobovou techniku i život vojáků ve třech historických táborech. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout těžkou techniku včetně tanků, ale i zázemí.
Na dodání nového letounu společnost už dříve získala několik zakázek, například do Portugalska, USA či Senegalu. Cena letounu se pohybuje řádově v desítkách milionů dolarů.
Americké ministerstvo zahraničí schválilo případný prodej 12 vrtulníků do Česka. České ministerstvo obrany už dříve avizovalo, že si pro zakázku vybere buď italskou, anebo právě americkou nabídku.
Česká armáda chce v příštích letech nabrat zhruba 5,5 tisíce vojáků. Kromě toho plánuje také přezbrojení. Českému rozhlasu to řekl náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Podle něj je dosavadní vojenský arzenál už zastaralý. Senát dnes také schválil, že armádní aktivní zálohy budou mít vyšší odměny.
Spojené státy jsou připraveny rozmístit v Pobaltí a ve východní Evropě těžké zbraně. Podle deníku New York Times chce americká armáda ve spojeneckých zemích uskladnit tanky a další bojová vozidla až pro pět tisíc vojáků. První takovéto rozmístění amerických těžkých zbraní na území bývalých sovětských satelitů má podle Pentagonu především odstrašit Rusko od případného útoku na severovýchodní křídlo NATO.
Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že Rusko začne sériově vyrábět zbraně a vojenskou techniku, kterou armáda 9. května předvedla na vojenské přehlídce ke Dni vítězství. Putin také nařídil modernizaci jaderných zbraní.
Ukrajinská armáda i proruští povstalci začínají odvážet těžké zbraně z bojišť na východě Ukrajiny. V oblasti tak mají, podle dohody vyjednané v Minsku, vytvořit třicetikilometrovou nárazníkovou zónu. Na tu budou dohlížet kontroloři OBSE.
Změna zákona o zbraních se bude týkat i milovníků vojenské historie. Nepřímo tak ovlivní nejrůznější ukázky bitev z konce druhé světové války, kterých je právě v těchto dnech nejen na jihu Čech plno. Kromě dobových uniforem totiž účastníci přehlídek mívají i autentické zbraně a jezdí na původních motorkách či v původních autech.
Vojáci dokončili speciální výstavu techniky před Pražským hradem. Armáda chystá přehlídku vybavení k 20. výročí svého vzniku a chce veřejnosti ukázat, jak se za tu dobu změnilo vybavení, které používá. Na Hradčanském náměstí si tak zájemci mohou prohlédnout mimo jiné maketu stíhačky Jas-39 Gripen. Výstava bude kompletní a plně přístupná od zítřka.
Už týden vyrůstají v Nadrybech na severním Plzeňsku vojenská ležení. Tábory německé branné moci a americké armády tam připravují členové 12 klubů vojenské historie. Sjela se jich více než stovka, aby stihli na dnešní akci vše připravit včas.
V saské metropoli Drážďanech se po sedmileté rekonstrukci slavnostně otevírá Vojenské historické muzeum. Na přestavbě budovy se podílel i jeden z nejvýznamnějších architektů současnosti Daniel Libeskind. Starou neoklasicistní budovu rozetnul obrovským klínem z oceli a betonu.
Seskoky parašutistů, přelety letadel, historické boje, těžká vojenská technika. To je jen část bohatého programu určená především příznivcům vojenské historie. Začíná jedna z největších vojensko-historických akcí Cihelna 2011 v Králíkách na Ústeckoorlicku.
Nejmodernější vojenská technika české armády byla dnes k vidění na vojenské přehlídce v Brdech. V tamním výcvikovém prostoru se už po dvaadvacáté uskutečnil tradiční Den pozemního vojska neboli Bahna 2011.