Vojenské zpravodajství

| ČTK, Tereza Chlubná |Zprávy z domova

Agent nefotil Chovancův dům, tvrdí šéf Vojenského zpravodajství. Doloží to sněmovní komisi

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun popřel, že by agent jeho rozvědky fotografoval dům užívaný ministrem vnitra Milanem Chovancem z ČSSD. Beroun ve středu České televizi řekl, že agent plnil své úkoly. Beroun je připraven to doložit sněmovní komisi pro kontrolu Vojenského zpravodajství, která se bude případem zabývat. Agent byl podle médií minulý týden zadržen nedaleko vily ministerstva vnitra v pražských Dejvicích, kterou Chovanec využívá, když fotografoval okolí domu.

| ČTK |Zprávy z domova

Zadržení armádního zpravodajce projedná komise. Stropnický odmítá, že by sledoval Chovance

Případem agenta Vojenského zpravodajství, který byl podle médií zadržen při focení v okolí domu užívaného ministrem vnitra Milanem Chovancem z ČSSD, se bude zabývat sněmovní komise pro kontrolu Vojenského zpravodajství. Při středečním jednání sněmovního výboru pro bezpečnost to řekl předseda komise a poslanec Bohuslav Chalupa z hnutí ANO. Svolat jej chce pravděpodobně v druhé polovině března.

| ČRo, Jana Čermáková |Zprávy z domova

Sněmovna by měla kontrolovat všechny zpravodajské služby, odhlasovali poslanci

Poslanci udělali první krok k tomu, aby kontrolovali všechny zpravodajské služby, tedy nejen civilní kontrarozvědku BIS a Vojenské zpravodajství, ale také Úřad pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědku. V prvním kole sněmovna schválila vládní novelu zákona o zpravodajských službách, která s tím počítá. Na činnost zpravodajců by navíc mohl dohlížet také nezávislý orgán.

| ČRo, mka, Veronika Hlaváčová, Mikuláš Klang |Zprávy z domova

Soud zprostil viny Nečasovou a tři bývalé zpravodajce v kauze Vojenského zpravodajství

Obvodní soud pro Prahu 1 opět zprostil viny Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) a tři bývalé zpravodajce Milana Kovandu, Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Rostislav Bajger se na místě odvolal a případ se tak přesune k pražskému městskému soudu.

| ČRo, Petra Hosenseidlová, Anna Kottová, Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Státní zástupce navrhl Janě Nečasové 3,5 roku vězení za údajné zneužití Vojenského zpravodajství

Státní zástupce navrhl bývalé šéfce kabinetu premiéra Janě Nečasové (dříve Nagyové) 3,5 roku vězení za údajné zneužití Vojenského zpravodajství. Žalobce Rostislav Bajger tak žádá pro Nečasovou stejný trest jako loni. Obvodní soud totiž kauzu projednává podruhé. Sama obžalovaná vinu odmítá. Dnes obě strany přednesly závěrečné řeči, rozsudek padne zítra dopoledne.

|Veronika Hlaváčová |Zprávy z domova

Přehráváním odposlechů bude pokračovat soud v kauze Nagyová

Čtením textových zpráv a pouštěním odposlechů bude pokračovat soud v kauze údajného zneužití vojenského zpravodajství. Zatím není jasné, jestli soudkyně vyloučí stejně jako včera veřejnost. Obžalobě čelí celkem čtyři lidé. Vedle bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dřív Nagyové, také zpravodajec Jan Pohůnek a bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník. Všichni vinu odmítají.