Severoatlantická aliance možná ve Středozemním moři zasáhne proti pašerákům lidí. Radit se o tom budou ministři zahraničí NATO na schůzce v turecké Antalyi. Uprchlickou vlnu řeší také Evropská unie. Její členské země uvažují o vojenské akci proti pašování lidí ze severu Afriky do Evropy od mimořádného summitu na konci dubna, kdy se ve vodách Středozemního moře utopilo několik stovek běženců.
Turecká vláda požádala parlament o povolení vojenské intervence proti Islámskému státu v Sýrii a v Iráku. Poslanci budou návrh projednávat ve čtvrtek. Pokud mandát schválí, bude turecká armáda moci zasáhnout třeba v pohraničí v Sýrii.
Francouzský prezident Francois Hollande volá po vytvoření fondu na financování operací v krizových částech světa. Z fondu by se hradily akce, jako je současný zásah francouzských sil ve Středoafrické republice. Svůj návrh chce Hollande přednést příští týden na zasedání Evropské rady.
Spojené státy dávají v řešení syrského konfliktu šanci diplomacii. V mimořádném projevu k národu to v noci na dnešek SELČ řekl prezident Barack Obama. Šanci teď dostanou jednání především s ruskou stranou. Vojenská operace proti Sýrii ale zůstává podle Obamy v záloze. Samotní Syřané reagují na možnost diplomatického řešení krize a odevzdání chemických zbraní smíšeně, zjistil v Damašku zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš.
Syrská opozice netrpělivě čeká na zásah proti režimu prezidenta Bašára Asada. Americký prezident Barack Obama potvrdil, že vojenskou akci v Sýrii Spojené státy připravují, musí ji ale nejdřív odsouhlasit Kongres. Podle syrské opozice by se zákrok neměl odkládat.
V sobotu se očekávají výsledky šetření OSN v místech údajných chemických útoků v syrském Damašku. Nepotvrzené informace hovoří o tom, že útoky spáchal mladší bratr prezidenta Asada Máhir na vlastní pěst. Máhir Asad velí čtvrté brigádě syrské armády, která brání Damašek. V předtuše mezinárodního útoku mezitím mnozí Damaščané město opustili a odjeli na venkov.
Část syrské opozice volá po vyhlášení bezletové zóny nad Sýrií i po vojenských útocích Severoatlantické aliance proti režimu prezidenta Asada. Aktivisté poukazují na to, že podobně Západ podpořil protivládní hnutí a ozbrojené vzbouřence v Libyi. Žádosti o zahraniční pomoc byly jedním z hlavních hesel pátečních demonstrací po celé Sýrii. Část opozice ale naopak tvrdí, že cizí intervence by podnítila nacionalismus, a nahrála by tak Bašáru Asadovi.
Šéf žalobců Pavel Zeman chce po svých podřízených došetření vojenského zásahu v České televizi. Vadí mu kontrola kroků státního zástupce z Prahy, který žádal o povolení k prohlídce kanceláří České televize. Dohled Vrchního státního zastupitelství považuje za nedůsledný.