vojenský zásah

|Pavel Novák |Zprávy ze světa

Ministři zahraničí států NATO projednají boj proti pašeráctví lidí ve Středomoří

Severoatlantická aliance možná ve Středozemním moři zasáhne proti pašerákům lidí. Radit se o tom budou ministři zahraničí NATO na schůzce v turecké Antalyi. Uprchlickou vlnu řeší také Evropská unie. Její členské země uvažují o vojenské akci proti pašování lidí ze severu Afriky do Evropy od mimořádného summitu na konci dubna, kdy se ve vodách Středozemního moře utopilo několik stovek běženců.

|Robert Mikoláš, bre, Tea Veseláková |Zprávy ze světa

Zpravodaj ČRo: V Damašku je veřejným tajemstvím, že Sýrie má chemické zbraně

Spojené státy dávají v řešení syrského konfliktu šanci diplomacii. V mimořádném projevu k národu to v noci na dnešek SELČ řekl prezident Barack Obama. Šanci teď dostanou jednání především s ruskou stranou. Vojenská operace proti Sýrii ale zůstává podle Obamy v záloze. Samotní Syřané reagují na možnost diplomatického řešení krize a odevzdání chemických zbraní smíšeně, zjistil v Damašku zvláštní zpravodaj ČRo Robert Mikoláš.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Syrská armáda vyklízí velitelské objekty v Damašku, ve strachu z útoku prchají i obyvatelé

V sobotu se očekávají výsledky šetření OSN v místech údajných chemických útoků v syrském Damašku. Nepotvrzené informace hovoří o tom, že útoky spáchal mladší bratr prezidenta Asada Máhir na vlastní pěst. Máhir Asad velí čtvrté brigádě syrské armády, která brání Damašek. V předtuše mezinárodního útoku mezitím mnozí Damaščané město opustili a odjeli na venkov.

Část syrské opozice volá po zásahu Severoatlantické aliance

|Břetislav Tureček |Zprávy ze světa

Část syrské opozice volá po vyhlášení bezletové zóny nad Sýrií i po vojenských útocích Severoatlantické aliance proti režimu prezidenta Asada. Aktivisté poukazují na to, že podobně Západ podpořil protivládní hnutí a ozbrojené vzbouřence v Libyi. Žádosti o zahraniční pomoc byly jedním z hlavních hesel pátečních demonstrací po celé Sýrii. Část opozice ale naopak tvrdí, že cizí intervence by podnítila nacionalismus, a nahrála by tak Bašáru Asadovi.

|Tereza Bartůňková, Eva Presová |Zprávy z domova

Vyšetřování vojenského zásahu v České televizi pokračuje

Šéf žalobců Pavel Zeman chce po svých podřízených došetření vojenského zásahu v České televizi. Vadí mu kontrola kroků státního zástupce z Prahy, který žádal o povolení k prohlídce kanceláří České televize. Dohled Vrchního státního zastupitelství považuje za nedůsledný.