volba prezidenta

|Kristýna Guryčová |Zprávy z domova

Zájemci o Hrad přešlapují na místě. Bez pravidel prezidentské volby nemohou sbírat podpisy

Senátoři by měli ve středu definitivně rozhodnout o podobě pravidel volby prezidenta. Netrpělivě na to čekají především nezávislí kandidáti, kteří kvůli absenci jasných podmínek se sběrem podpisů na nominační archy prozatím otálejí. Obávají se, aby stihli potřebné množství podpisů posbírat včas. Horní komora bude hlasovat o sněmovní verzi zákona, která počítá i nadále s peticí o 50 000 podpisech. Nově by pak signatáři měli připojit číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu.

|Viktor Daněk |Zprávy ze světa

Itálii čekají předčasné prezidentské volby, jasného kandidáta zatím nemají

Prezidentské volby v Itálii nemají ani v den hlasování jasného kandidáta. Víc než tisícovka poslanců, senátorů a regionálních delegátů se sjede do Říma k odpolednímu prvnímu kolu. Jméno svého favorita oznámí vládní Demokratická strana jen dvě hodiny před samotným hlasováním. Dosavadní prezident Giorgio Napolitano letos rezignoval kvůli vysokému věku.

|Jiří Fremuth, Marína Dvořáková |Regiony

Volební urna dorazila i za mushery na zasněženou pláň Orlických hor

Mráz, ledový vítr, stany na zasněžené planině u polské hranice Orlických hor a kolem smečky tažných psů. Tak vypadala volba prezidenta u Orlického Záhoří. Noc na dnešek tam strávili musheři /mašeři/, kteří jedou nejtěžší závod psích spřežení ve Střední Evropě a večer za nimi přišla i volební komise s přenosnou urnou.

|Věra Pfeifferová, Vojtěch Kouřímský |Zprávy z domova

Slibovaná férová kampaň se v posledním týdnu nesla ve znamení útoků a omluv

Jen pár hodin zbývá do začátku druhého kola historicky první přímé volby prezidenta České republiky. Končí i první předvolební prezidentská kampaň. Výsledky toho, jak byly týmy Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga úspěšné a kdo usedne v prezidentském úřadě, budou známé zítra odpoledne. Jisté už však je, že na začátku proklamované sliby o férové kampani bez osobních útoků vzaly tento týden za své.