Redakce iROZHLAS.cz zanalyzovala vyúčtování financování kampaní, které měly strany odevzdat do pondělní půlnoci. Udělala to ale jen polovina z kandidujících subjektů.
Hnutí ANO skončilo sice na pásce s náskokem první, ale to především kvůli rozdrobenosti pravicové opozice. Dušičky dokáže lákat na Babišovu hyperaktivní osobnost, ale hůře už mu jde práce s tématy.
Do vyjednávání šéfů unijních států chce výrazně zasáhnout francouzský prezident Emmanuel Macron. Spolu s většinou ostatních lídrů nechce na automatickou nominaci z volebních lídrů přistoupit.
Eurovolby přes ztrátu desítek mandátů vyhrála Evropská lidová strana, do jejíchž řad kromě jiných patří také zřejmě nejvlivnější člen Evropské rady, německá kancléřka Angela Merkelová.
„Stejně by nám nic nepomohlo. Ty dědiny jdou úplně ke dnu. Není práce, obchod. Ten tady už kolik let není. Není to Jiříkov, jaký to byl,“ říká jedna z místních žen.
Ve Švédsku jasně zvítězila Švédská sociálnědemokratická dělnická strana premiéra Stefana Löfvena s 23,6 procenta hlasů, v Dánsku Liberální strana Venstre premiéra Larse Rasmussena (23,5 procenta).
Před pěti lety je ve volbách do europarlamentu volilo téměř 80 tisíc lidí, v roce 2017 ve volbách do Parlamentu měli jen o pár stovek voličů méně. O víkendu Svobodní s 15,5 tisíce hlasů zažili debakl.
Volby s nejvyšší účastí za posledních 20 let přinesly i vzestup ekologických a nacionalistických nebo populistických stran. Jak vypadala atmosféra ve volebních štábech v Evropě?
Ve Francii přišlo v neděli k urnám 50,12 procenta voličů, tedy o osm procentních bodů víc než v minulých volbách v roce 2014. Brexit ale rozložení křesel změní a obě uskupení budou mít stejně.
Brusel/Praha||ako, ČTK|Volby|Sledovali jsme online
Eurovolby vyhrálo ANO premiéra Andreje Babiše.Levicové strany propadly. Dvě hlavní frakce v europarlamentu oslabily. A posílili ekologické, nacionalistické či populistické strany. Sledujeme online.
Jak volby hodnotí analytik Českého rozhlasu Filip Nerad a náměstek ministra zahraničních věcí Aleš Chmelař? Poslechněte si speciál Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus.
ANO zvítězilo ve všech krajích, výjimku tvoří hlavní město Praha. Detailnější pohled na volební mapu ukazuje pestřejší obrázek. Projděte si mapu volební účasti a výsledků stran ve všech okrscích.
Poslední zemí osmadvacítky, kde se uzavřely volební místnosti, byla Itálie. Ze zemí chodí zprávy o vyšší volební účasti, podle některých analytiků by letošní volby mohly evropskou politikou otřást.
Volby do Evropského parlamentu úderem druhé hodiny odpolední v Česku skončily. V neděli k volebním urnám přijdou občané zbývajících 21 států unie. Dění sledujeme v online reportáži.
Radiožurnál a Český rozhlas Plus vysílaly superdebatu, osmi zástupců stran s největší šancí uspět v eurovolbách, kterou pro vás iROZHLAS.cz sledoval online.
Česko je mezi osmadvacítkou zemí, které do neděle rozhodnou, kam bude dalších pět let Evropská unie směřovat. Znáte ale dobře minulost a současnost unie? Otestujte se v kvízu serveru iROZHLAS.cz.
Kdo nahradí předsedu Evropské komise Jeana-Clauda Junckera? Šanci má někdo ze šestice takzvaných spitzenkandidátů, ale i někdo úplně jiný. Spekuluje se například o německé kancléřce Angele Merkelové.
České politické elity neustále zpochybňují fungování státu, z toho pak může těžit Rusko. V pořadu Interview Plus to řekl politický geograf Michael Romancov.
„Dodnes nemůžeme a neměli bychom brát mír a svobodu, prosperitu a blahobyt jako samozřejmost,“ píší hlavy států. Eurovolby se v Česku uskuteční v pátek 24. a sobotu 25. května.
Do voleb do Evropského parlamentu zbývají ještě necelé tři týdny. Mnohé ale nasvědčuje tomu, že si někteří vrcholní evropští politici už teď vytvářejí náčrt budoucího politického uspořádání v EU.
Časové omezená mise zhruba čtyřicetičlenného týmu začala na konci dubna. Její cíl je zdánlivě jasný: zmařit pokusy o narušení, zhacení nebo ovlivnění voleb 751 nových europoslanců.
Pokud budou voliči v nadcházejících eurovolbách mimo trvalé bydliště, musí si nejpozději do 22. května vyřídit voličský průkaz. S tím pak můžou přijít k urnám v kterékoli volební místnosti v Česku.
Paralympionika Jana Povýšila nepustili do budovy ministerstva vnitra, kde se losovala volební čísla pro strany a hnutí kandidující do europarlamentu. Důvodem byl podle vnitra provozní řád budovy.