ANO by podle květnového modelu agentury STEM pro CNN Prima News vyhrálo volby s 33,5 procenta hlasů, druhá by byla ODS se 14,6 procenta, třetí Piráti s 10,8 procenta.
Nejvyšší voličské preference si i v dubnu udrželo hnutí ANO, nicméně po několikaměsíčním růstu podle modelu agentury Median klesly. Druhé místo by obsadila ODS s 15 procenty hlasů.
Sněmovní volby by v březnu vyhrálo podle modelu agentury Kantar hnutí ANO s 29,5 procenta. Pokud by kandidovala koalice Spolu, skončila by na druhém místě s 27,5 procenta hlasů.
Proti únorovému modelu si nejvíce, o 2,5 bodu, polepšilo ANO. Podpora ODS, SPD, STAN, ČSSD a KDU-ČSL posílila mírně. U TOP 09 stagnovala a preference Pirátů spadly o tři procentní body.
Agentura Ipsos připomněla, že průzkum uskutečnila ještě před nedělní debatou prezidentských kandidátů v České televizi, při které se kandidatury vzdal odborový předák Josef Středula.
Druhá ODS by měla 13,9 procenta, třetí je SPD s 12,4 procenta hlasů. Pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny byly vládní KDU-ČSL a TOP 09 a dále ČSSD a KSČM.
První kolo prezidentské volby by v listopadu vyhrál předseda ANO Andrej Babiš s 29,7 procenta. O druhé místo by bojovali generál Petr Pavel s 25,3 procenta a ekonomka Danuše Nerudová s 25 procenty.
Nad pět procent by se dostalo pět politických stran a hnutí. Na třetím místě za ANO a ODS s 18 procenty byl byla SPD s 11,5 procenta, následovaná Piráty s devíti procenty a STAN se 7,5 procenta.
Volby do Poslanecké sněmovny by v květnu s náskokem vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28,5 procenta hlasů. Pro druhou ODS by hlasovalo 16,5 procenta voličů a třetí SPD by získala 11,5 procenta hlasů.
Pokud by strany kandidovaly samostatně, získalo by ANO 27,5 procenta hlasů a ODS 22,5 procenta. Pod pětiprocentní hranicí by v březnu z nynějších sněmovních stran zůstala KDU-ČSL.
Koalice Spolu by získala 32,5 procenta hlasů voličů. Druhé by skončilo hnutí ANO se ziskem 27,5 procenta. Do sněmovny by se dostala ještě koalice Pirátů a STAN a hnutí SPD.
Do Poslanecké sněmovny by se podle průzkumu ještě dostalo uskupení Pirátů a Starostů (PirSTAN) se 16,5 procenta. Čtvrté by skončilo hnutí SPD s podporou 8,5 procenta.
Do sněmovny by se dostalo i hnutí SPD s 12,3 procenta, KSČM se 6,5 procenta a hnutí Přísaha s 5,7 procenta. Průzkum agentura provedla mezi 24. a 30. září na vzorku 1247 respondentů.
Pozice ANO ve volebních průzkumech se v poslední době zlepšuje. V předchozím průzkumu Data Collect z června mělo hnutí podíl hlasů o 4,5 procentního bodu nižší.
ANO by dostalo 32,4 procenta hlasů, druhé Spolu 20 procenta a třetí Piráti se STAN 18 procenta hlasů. Také KSČM by se s 5,4 procenty ještě do Poslanecké sněmovny dostala.
Druhá by byla koalice Spolu s 21 procenty hlasů a o půl procentního bodu méně by měli Piráti a STAN. Do dolní parlamentní komory by se s devíti procenty hlasů ještě dostala SPD.
Do Sněmovny by se podle modelu agentury Kantar CZ dostalo ještě SPD se ziskem deset procent, hnutí Přísaha se šesti procenty a KSČM s pěti procenty. ČSSD by skončila pod pětiprocentní hranicí.
Oproti červnu si vyměnila koalice Spolu pozici s koalicí Pirátů a STAN. Za nimi následuje SPD a hnutí Přísaha Roberta Šlachty, které je stejně jako v červnu před KSČM i ČSSD.
K volbám by nyní dorazilo 60 procent lidí, kteří mají volební právo. Účast by tak byla podobná jako v posledních sněmovních volbách v říjnu 2017, kdy dosáhla 60,8 procenta.
Pokud by se volby konaly v dubnu, získala by koalice Pirátů s STAN 27,5 procenta. Vládní hnutí ANO se drží s 21 procenty na druhé pozici, oproti březnu ale ztratilo tři procentní body.
Volby do sněmovny se v Česku uskuteční letos v říjnu. Vítězství koalice Pirátů a STAN ukázal i volební model agentury Kantar CZ z přelomu ledna a února.
Průzkum dělala agentura Kantar CZ v období od 15. února a 5. března. Na otázky týkající se podpory koalic odpovědělo 921 lidí, na dotazy po podpoře jednotlivých stran 957 respondentů.
Čeští ekologové neuspěli v Bruselu se stížností proti stavbě rozhledny na Králickém Sněžníku, píše Deník. A volebních modelů je podle Deníku N kvůli covidu méně. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Na poklesu preferencí ODS o 2,5 procentního bodu oproti říjnu se mohlo podepsat hlasování s hnutím ANO o superhrubé mzdě, uvedli autoři volebního modelu.
Piráti přes 20 procent, ČSSD i lidovci mimo sněmovnu. Říjnový volební průzkum agentury Kantar pro Českou televizi naznačuje poměrně zásadní přesun preferencí. Jak může vypadat výsledek příštích voleb?
Zatímco zkraje koronavirové krize se podpora hnutí ANO pohybovala podle volbního modelu agentury Kantar kolem 34 procent, nyní by získala už jen 24 procent hlasů.