Pokud by vládní strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09 stejně jako v posledních volbách utvořily koalici Spolu, získaly by 22,5 procenta hlasů. Samostatně by se teď lidovci nedostali a TOP 09 by byla na hraně.
Druhá ODS by měla 12,5 procenta. A třetí Piráty by volilo 11 procent lidí. Do Sněmovny by prošly ještě SPD s 9,5 procenta, hnutí STAN s devíti procenty a TOP 09 se ziskem 5,5 procenta.
„Model agentury Kantar potvrzuje převahu hnutí ANO, které na prvním místě ještě posílilo, zatímco ODS si na druhém místě pohoršila,“ konstatovali autoři průzkumu.
Data pro model sbírala agentura STEM v období od 2. do 14. listopadu. Koncem října vyhlásily odbory termín protestů a stávky proti krokům vlády. Ta se uskuteční v pondělí.
Pokud by tedy strany kandidovaly samostatně, do Sněmovny by se v říjnu dostalo pět stran. Kromě ANO, ODS, Pirátů a SPD ještě Starostové a nezávislí (STAN).
O složení vlády ale dost možná rozhodnou menší strany, které se pohybují kolem hranice pro vstup do parlamentu. Povedený finiš kampaně má OĽaNO Igora Matoviče, zatímco Sme rodina Borise Kollára padá.
Dlouho to vypadalo, že nedochází k velkým přesunům podpory mezi vládní pětikoalicí a opozicí. Pokud ano, šlo o přesuny od jedné vládní strany k jiné, jinak byly obě skupiny v zákopech. To už neplatí.
Sněmovní volby by podle volebního modelu agentury Median vyhrálo v červnu hnutí ANO se ziskem 35,5 procenta hlasů. Strany současné vládní koalice mají v součtu podporu 37,5 procenta lidí.
Popularita Smeru-SD bývalého trojnásobného premiéra Roberta Fica, který například odmítá vojenskou pomoc bránící se Ukrajině, stoupla z červnových 19,6 na 20,6 procenta.
ANO by podle květnového modelu agentury STEM pro CNN Prima News vyhrálo volby s 33,5 procenta hlasů, druhá by byla ODS se 14,6 procenta, třetí Piráti s 10,8 procenta.
Nejvyšší voličské preference si i v dubnu udrželo hnutí ANO, nicméně po několikaměsíčním růstu podle modelu agentury Median klesly. Druhé místo by obsadila ODS s 15 procenty hlasů.
Sněmovní volby by v březnu vyhrálo podle modelu agentury Kantar hnutí ANO s 29,5 procenta. Pokud by kandidovala koalice Spolu, skončila by na druhém místě s 27,5 procenta hlasů.
Proti únorovému modelu si nejvíce, o 2,5 bodu, polepšilo ANO. Podpora ODS, SPD, STAN, ČSSD a KDU-ČSL posílila mírně. U TOP 09 stagnovala a preference Pirátů spadly o tři procentní body.
Agentura Ipsos připomněla, že průzkum uskutečnila ještě před nedělní debatou prezidentských kandidátů v České televizi, při které se kandidatury vzdal odborový předák Josef Středula.
Druhá ODS by měla 13,9 procenta, třetí je SPD s 12,4 procenta hlasů. Pod pětiprocentní hranicí potřebnou pro vstup do Sněmovny byly vládní KDU-ČSL a TOP 09 a dále ČSSD a KSČM.
První kolo prezidentské volby by v listopadu vyhrál předseda ANO Andrej Babiš s 29,7 procenta. O druhé místo by bojovali generál Petr Pavel s 25,3 procenta a ekonomka Danuše Nerudová s 25 procenty.
Nad pět procent by se dostalo pět politických stran a hnutí. Na třetím místě za ANO a ODS s 18 procenty byl byla SPD s 11,5 procenta, následovaná Piráty s devíti procenty a STAN se 7,5 procenta.
Volby do Poslanecké sněmovny by v květnu s náskokem vyhrálo hnutí ANO se ziskem 28,5 procenta hlasů. Pro druhou ODS by hlasovalo 16,5 procenta voličů a třetí SPD by získala 11,5 procenta hlasů.
Pokud by strany kandidovaly samostatně, získalo by ANO 27,5 procenta hlasů a ODS 22,5 procenta. Pod pětiprocentní hranicí by v březnu z nynějších sněmovních stran zůstala KDU-ČSL.
Koalice Spolu by získala 32,5 procenta hlasů voličů. Druhé by skončilo hnutí ANO se ziskem 27,5 procenta. Do sněmovny by se dostala ještě koalice Pirátů a STAN a hnutí SPD.
Do Poslanecké sněmovny by se podle průzkumu ještě dostalo uskupení Pirátů a Starostů (PirSTAN) se 16,5 procenta. Čtvrté by skončilo hnutí SPD s podporou 8,5 procenta.
Do sněmovny by se dostalo i hnutí SPD s 12,3 procenta, KSČM se 6,5 procenta a hnutí Přísaha s 5,7 procenta. Průzkum agentura provedla mezi 24. a 30. září na vzorku 1247 respondentů.
Pozice ANO ve volebních průzkumech se v poslední době zlepšuje. V předchozím průzkumu Data Collect z června mělo hnutí podíl hlasů o 4,5 procentního bodu nižší.
ANO by dostalo 32,4 procenta hlasů, druhé Spolu 20 procenta a třetí Piráti se STAN 18 procenta hlasů. Také KSČM by se s 5,4 procenty ještě do Poslanecké sněmovny dostala.