volební účast

|Lenka Davidová |Zprávy ze světa

V Bulharsku začíná první kolo prezidentských voleb. Lidé hlasují také o povinné volební účasti

Bulhaři hlasují v prvním kole prezidentských voleb. Na výběr mají celkem 21 kandidátů, mezi kterými jsou poslanci, bývalí ministři, někdejší premiér, hudebníci nebo bývalí agenti Státní bezpečnosti. Podle bulharských médií mají největší šanci na úspěch současná předsedkyně parlamentu Cecka Cačevová a generál Rumen Radev.

|Jan Cibulka |Zprávy z domova

Mapa: Kde se od roku 2010 výrazně zvedla volební účast?

Prudká změna v účasti mezi komunálními volbami 2010 a 2014 může signalizovat několik věcí: silnou vůli po změně v obsazení radnice, rezignaci na místní politické dění, kandidaturu nové výrazné osobnosti, kupčení s hlasy... nebo také něco úplně jiného. Porovnali jsme účast ve všech okrscích, kde to bylo možné, interpretaci necháváme na vás. Jak se změnila volební účast ve vašem okolí, se můžete dozvědět z podrobné interaktivní mapy.

|Štěpán Macháček |Zprávy ze světa

Vláda prodloužila volby v Egyptě o další den. Kvůli příliš nízké účasti

Účast v egyptských prezidentských volbách je zatím nízká. Nejhorší odhady mluví jen asi o 15 procentech voličů. Vláda proto vyhlásila na dnešek volno pro státní zaměstnance, prodloužila dnešní hlasování o hodinu a ve večerních hodinách nakonec přidala další den hlasování. Případná nízká volební účast by podle analytiků zpochybnila vývoj po loňském svržení prezidenta Muhammada Mursího. Režim, nastolený armádou, se proto snaží dostat k urnám co největší počet lidí.