Volgograd

Policisté pročesávají Volgograd. Kvůli teroristickým útokům zadrželi už 87 lidí

|Martin Dorazín, Matěj Skalický |Zprávy ze světa

Volgogradská policie zahájila operaci Vichr-Antiterorismus. Více než čtyři tisícovky policistů hlídají a prověřují veškerá veřejná místa ve městě. Zadrženo bylo 87 lidí, kteří kladli odpor, nechtěli se prokázat doklady nebo u nich byly nalezeny zbraně. Policisté zkontrolovali už celkem 1500 objektů a legitimovali tisíce lidí.

|Jitka Malá, ČRo, Mirko Kašpar |Zprávy ze světa

Bombový útok ve Volgogradu údajně spáchala 'černá vdova' z Dagestánu

Nálož na nádraží v jihoruském Volgogradu údajně odpálila takzvaná černá vdova. Útočnici, která má na svědomí smrt nejméně 16 lidí, vyšetřovatelé předběžně identifikovali jako 26letou Oksanu Aslanovovou z Dagestánu. Na místě činu nalezli její hlavu. Verzí, kdo za útok může, je však víc. Podle policejního zdroje agentury Interfax má atentát na svědomí muž „slovanského vzhledu“, který měl výbušninu v batohu. Úřady tuto informaci zatím nepotvrdily.

|Ondřej Himmer, Silvie Třeslínová, kap |Zprávy ze světa

Sebevražedná atentátnice v autobusu zabila v ruském Volgogradu nejméně 5 lidí

Ve městě Volgograd na jihovýchodě Ruska vybuchl autobus. Při explozi zahynulo nejméně pět lidí. Zraněných je podle posledních zpráv 20. Ruský národní protiteroristický výbor informoval, že se jednalo sebevražedný útok. Atentátnice měla výbušninu připevněnou na těle, odpálila ji při průjezdu jednou z ulic ve městě.

|Lenka Kabrhelová |Historie

Od konce bitvy o Stalingrad uplyne 70 let. Jizvy po bojích jsou dodnes čitelné

Jihoruský Volgograd se chystá připomenout jednu z nejhrůznějších kapitol 2. světové války. V sobotu uplyne přesně 70 let od konce bitvy o Stalingrad. Půlroční střet nacistických vojsk a Rudé armády skončil vítězstvím pro Stalinovy jednotky. V měsíce trvajících intenzivních bojích zahynulo více než milion lidí na obou stranách. Ti, kdo přežili, mají vzpomínky dosud živě v paměti. Dramatické události zanechaly dodnes čitelné jizvy i na městě samotném.

|Jitka Malá |Zprávy ze světa

Ve Volgogradě vítr rozkmital sedm kilometrů dlouhý most

Ruský prezident nařídil kontrolu mostu přes řeku Volhu, který se celý rozvlnil a museli ho uzavřít. Mostovka se vlnila až do metrové výšky a některá auta byla odhozena do jiného jízdního pruhu. Volgograd se bez mostu bude muset obejít nejméně tři týdny. Most je dlouhý sedm kilometrů, stavěl se dvanáct let a v provozu je teprve od října. Viditelné stopy poškození na mostě nejsou, stavbaři i projektanti vinu odmítají.