Redakci iROZHLAS.cz to sdělil advokát pozůstalých Lubomír Müller. Obvinění je za zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby, za což hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.
Smrtí komunistického exministra vnitra Vratislava Vajnara definitivně skončila možnost vyřknout rozsudek nad představiteli bývalého režimu za zločiny na československých hranicích.
Státní zástupkyně Katarína Kandová 92letému Vajnarovi v obžalobě navrhla dvouletý podmíněný trest s tříletou zkušební dobou a peněžitý trest ve výši 100 000 korun.
Dlouhých 33 let po pádu železné opony se před český soud dostane první vysoký komunistický funkcionář, který je podle obžaloby odpovědný za brutální zásahy na československé hranici.
„Pokud by se v trestním stíhání obviněného Štrougala za těchto podmínek pokračovalo, v podstatě by v něm figuroval jen jako objekt,“ zdůvodňuje žalobce v usnesení, které má iROZHLAS.cz k dispozici.
Redakce iROZHLAS.cz připomíná příběhy tří mužů, kteří za svůj pokus o přechod hranice ve dvou případech zaplatili životem, v jednom trvalou invaliditou.
Je obviněný ze zneužití pravomocí a podílu na zabití lidí, kteří se v komunistickém Československu snažili překročit hranice. Spoluobviněný bývalý ministr Vajnar ale řízení podle znalců chápe.
Ústavní soud zrušil rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Praze, které musí rozhodovat znovu. Reagoval na podnět šesti lidí z Německa – jde o zraněné a pozůstalé po zabitých na hranicích.
V květnu skončilo stíhání Vratislava Vajnara a Lubomíra Štrougala. Pokračování by bylo podle žalobce kvůli jejich zdraví „velmi problematické, ne-li iluzorní“. Celé rozhodnutí najdete v článku.
Policisté Jakeše a další komunistické pohlaváry stíhali za zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na československých hranicích.
Obvodní státní zastupitelství ve středu ukončilo trestní stíhání tří komunistických pohlavárů. Miloš Jakeš zemřel, u Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara posudky prokázaly duševní nemoc.
Trestní stíhání zahájil loni policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Kladl jim za vinu zneužití pravomoci, a to v souvislosti s používáním střelných zbraní na hranicích.
„U lidí, kterým je přes 90 let, už ten trest ztrácí význam,“ doplnil prezident. „Poslat je do vězení znamená odsoudit je k smrti,“ podotkl. Podivil se také, že obvinění přišlo až 30 let po revoluci.
Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu trojici viní z toho, že zneužila své pravomoci, když nezabránila střelbě na lidi, kteří se pokoušeli opustit Československo.