Vrbětice

| ČTK |Zprávy z domova

Za Babišovy výroky o Vrběticích zbrojaři odškodné nedostanou. Imex žádal po státu 15 milionů

Zbrojařská firma Imex Group nemá nárok na odškodné od státu v souvislosti s výroky místopředsedy vlády Andreje Babiše (ANO) po explozích ve vrbětických muničních skladech. Nepravomocně rozhodl soud. Zbrojaři zažalovali ministerstva obrany a vnitra za to, že neuhlídala důvěrné informace z vyšetřování, a Babiš je poté překroutil a zveřejnil. Podle Imexu to zásadně poškodilo pověst firmy.

|Ondřej Golis |Zprávy z domova

Některé lidi neměli vůbec obžalovat, napsal soud v kauze min z Vrbětic. Státní zástupce se odvolal

Nechali rozhodovat znalce o problému, o němž rozhodovat neměli. Stíhali lidi, které stíhat neměli. A to kvůli skladování výbušnin, které však nebyly minami a už vůbec ne zakázanými. Soud nenechal na obžalobě pěti lidí a firem Excalibur Army a Real Trade Praha v kauze uskladněných výbušnin ve Vrběticích nit suchou. Vyplývá to z písemného rozsudku, který má Zpravodajský web Českého rozhlasu k dispozici. Státní zástupce se však nakonec odvolal, případ se tak přesouvá k vrchnímu soudu.

| ČRo |Regiony

Ze skladů ve Vrběticích na Zlínsku odjel poslední kamion s municí

Odvoz výbušnin z muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku skončil. Poslední kamion se zbrojním arzenálem odjel z areálu dnes dopoledne. Sklady vybuchly loni v říjnu a v prosinci, při první explozi zahynuli dva lidé. Vyskladňování areálu začalo letos v lednu. Část munice skončila v armádních skladech v Květné na Svitavsku a další zbrojní materiál si převzaly firmy, které ho ve Vrběticích skladovaly.

|Roman Verner |Regiony

Ani po roce od výbuchu munice ve Vrběticích se místní lidé nedočkali odškodnění

Přesně před rokem ničivá exploze rozmetala sklad číslo 16 v muničním areálu u Vrbětic na Zlínsku. Výbuch tehdy zabil dva zaměstnance zbrojní firmy. Obyvatelé okolních obcí poté museli na čas opustit své domovy. Tragédie ale pokračovala. Třetího prosince explodovala další budova a spustila největší pyrotechnickou operaci v našich novodobých dějinách. Následovaly další evakuace a zákaz pohybu v širokém okolí areálu.